Все більше українців хворіють на кір, рівень поширення інфекції як і раніше залишається високим. Існує думка, що це дитяча хвороба, але останнім часом дорослі все частіше стикаються з вірусом. Знай.ua розповідає про симптоми, лікування і профілактику захворювання.
Кірь в Україні: ризик захворіти все еще високий
Рівень захворюваності на кір в Україні залишається як і раніше високим. У МОЗ прогнозують, що найближчим часом може виникнути епідемія. З початку 2018 року зафіксовано 5 097 випадків зараження. З них 1 693 дорослих і 404 дитини. За цей час від ускладнень померло вісім чоловік. Серед них - четверо дітей.
Найбільше від інфекції страждає Івано-Франківська область. Там з початку року зареєстровано 1 141 випадків захворювання. За нею йдуть Одеська, Закарпатська та Чернівецька області. Найменше хворих - в Чернігівській області. Там зареєстрований один випадок.
У Міністерстві охорони здоров'я вважають, що головна причина поширення інфекції - відмова людей від вакцинації. У минулому році менше половини дітей зробили щеплення від хвороби.
За даними Всесвітньої організації здоров'я (ВОЗ), Україна потрапила в трійку європейських країн з найвищою захворюваністю на кір у 2017 році. Разом з нею - Румунія та Італія. У Румунії за останній рік зареєстровано 5562 випадки захворювання на кір, в Італії - 5006 випадків, в Україні - 4767 випадків.
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Пенсіонери також отримають свою "тисячу" на карту: кому адресовано надбавку
В цілому за 2017 рік кількість випадків захворювання на кір в Європі зросла на 400%. Було зареєстровано понад 21 тис. Випадків (у 2016 році - близько 5 тис.). За минулий рік від ускладнень кору померло 35 осіб.
Що таке кір?
Назва походить від латинського слова morbilli. Гостре інфекційне захворювання, збудником якого є вірус кору. Він дуже швидко поширюється і атакує, перш за все, дітей у віці від 2 до 5 років. Але останнім часом лікарі фіксують сплеск захворюваності і у дорослих.
Кір: шляхи передачі вірусу
Відомо, що вірус кору не стійкий до гарячої води, а також опромінення і дезінфекції. Він залишається активний при кімнатній температурі два-три дні, при температурі нижче нуля - два тижні. Крім того, при температурі -15 і нижче вірус зберігається і здатний виживати тривалий час.
Збудник вірусу переноситься повітряно-крапельним шляхом. Заразитися можна, наприклад, при розмові з хворим, і навіть якщо перебувати з інфікованим в одному приміщенні.
Вірус здатний проявлятися в сусідніх будівлях, на інших поверхах.
Інкубаційний період складає від 7 до 17 днів.
Діти, які не щеплені від кору, найбільш схильні до зараження. Також небезпечні ускладнення, які можуть супроводжувати протіканню хвороби. Кір може викликати побічні ефекти, наприклад, пневмонію або бактеріальне зараження.
Люди, які страждають імунодіфецітом, дуже важко переносять хворобу, високий відсоток смертності.
Інфекція кору: прояви хвороби у дорослого і немовляти
Найбільше схильні до захворювання діти від 2 до 5 років. Але заразитися можуть і дорослі, якщо не зробили вакцинацію.
Історія хвороби починається з наступних симптомів: поганий сон, млявість, загальне нездужання, відсутність апетиту. Через деякий час додається нежить, висока температура і кашель. У перший час важко відрізнити кір від звичайного грипу.
Початкова стадія захворювання може протікати і без температури, але кашель і нежить загострюються. Характерні симптоми для дорослих: запалення лімфатичних вузлів, запалення слизової оболонки ока або як вона ще називається - кон'юнктивіт. Ці ознаки допоможуть розпізнати кір.
На третій день хвороби на піднебінні з'являються висипання, схожі на рожеві точки, а на внутрішній стороні щік і губ - невеликі плями.
Як виглядає висипання, дивіться на фото.
Характерний симптом кору - висип на шкірі голови, обличчя, ніг, рук. Незабаром червоні висипання, схожі з плямами від краснухи, покривають все тіло хворого. Такий прояв - це сигнал для того, щоб негайно звернутися до лікаря.
Основні симптоми, які допоможуть визначити хворобу:
- головний біль;
- температура;
- відсутність апетиту;
- нежить;
- кашель;
- запалення слизової в горлі;
- запалення лімфовузлів;
- запалення слизової оболонка очей;
- почервоніння очей;
- сльозовиділиння;
- підвищена чутливість до світла;
- висипання;
- кон'юнктивіт.
Якщо хвороба протікає без ускладнень, то на четвертий-п'ятий день хворому стає краще: висип поступово зникає, температура нормалізується, запалення очей проходить.
Діагностика і лікування кору
Якщо кір протікає без ускладнень, то її можна лікувати в домашніх умовах під наглядом лікаря. Якщо ж хвороба має важкий перебіг, тоді пацієнта направляють до лікарні. Крім того, спеціального препарату проти вірусу кору не існує, тому потрібне комплексне лікування.
Лікування сконцентровано на боротьбі з симптомами хвороби і підвищенні імунітету людини.
- збільшена дозування вітаміну С і А для підвищення імунізації організму;
- жарознижуючі медикаменти;
- ліки від кашлю. Наприклад, Парацетамол, Ібупрофен, якщо немає протипоказання;
- полоскання ротової порожнини і горла відваром ромашки або содою;
- краплі від нежитю;
- препарати проти запалення очей;
- якщо виникають вторинні інфекції або ускладнення, то хворому призначаються антибіотики.
Правила правильного утримання хворого вдома або в палаті:
- потрібно робити щоденне вологе прибирання;
- кілька разів на день провітрювати приміщення;
- штори краще засмикнути, так як у хворого виникає чуттєвість до яскравого світла;
- слід частіше міняти постільну білизну і піжаму;
- часте пиття: чай, компот, вода.
- не варто навантажувати шлунок важкою їжею. Краще давати супи, кисло-молочні продукти, пюре, овочі, варене м'ясо.
Після одужання обов'язково потрібно дотримуватися карантину. Організм все ще ослаблений, і найменший вплив із зовні може спровокувати повторне зараження. Потрібна активна імунізація організму.
Кір: Які можуть бути наслідки
Кір може призвести до серйозних ускладнень, так як імунітет людини дуже ослаблений, а отже вразливий до інфекцій і вірусів. Крім того, вірус може привести і до летального кінця.
Також недуга може спричинити запалення легенів, бронхіт. А у дітей іноді запалюється середнє вухо.
Особливо небезпечна кір для вагітних: приблизно в третині випадків інфекція викликає передчасні пологи.
- запалення середнього вуха;
- запалення шийних лімфовузлів;
- бронхопневмонія;
- ларингіт;
- бактеріальна пневмонія, первинна та вторинна;
- ураження нервової системи;
- в окремих випадках енцефаліт.
Календар профілактичних щеплень
Графік щеплень залежить від того, проводиться планова вакцинація або ж це екстрена міра. Вакцинувати прийнято новонароджених до року, потім в шість років. Крім того, також проводять вакцинацію в 15 років і дорослим до 35-річного віку. Найчастіше робиться комплексне щеплення, яке попереджає інфекційні захворювання (кір, паротит, краснуха).
Профілактика кору у дітей та дорослих
У людини, яка вже перехворіла на кір, виробляються антитіла, які захищають від інфекції. Таким чином, хвороба таким людям не передається.
Основний і найефективнішим заходом профілактики хвороби є щеплення.
Імунна система щепленої людини максимально захищена від інфекції. Так, наприклад, щеплена дитина не зможе підхопити кір в громадському місці або в школі.
Вакцинація вкрай важлива для жінок, які незабаром планують вагітність. Щеплення роблять за місяць до зачаття, при цьому під час вагітності її проводити категорично заборонено. Це може викликати пороки розвитку плоду, викидень.
Приклади назви вакцини:
- Рувакс (Франція);
- Мовівак (Чехія);
- Жива вакцина (Індія).
Мінімізувати ризик зараження кором можуть допомогти часте вологе прибирання і провітрювання приміщення. Також варто уникати місць великого скупчення людей.