Незважаючи на те, що надворі літо, а сезон овочів і фруктів в самому розпалі, більшість з них українцям все ще не по кишені. Поки що в ціні впали лише на картоплю, цибулю, огірки і черешні з вишнями. Що стосується цінників, які стоять біля моркви, помідорів, персиків і абрикос, то тут цифри все ще кусаються: популярні продукти часом в півтора рази дорожче в порівнянні з торішнім влітку. Експерти поспішають заспокоїти: овочі та фрукти серйозно подешевшають в серпні: ціни можуть впасти практично в два рази.
Що почому
Сьогодні найдоступніший продукт на ринку - це цибуля і огірки. Останні можна купити по 8-10 гривень за кг, що в півтора рази менше, ніж в 2017. Треба сказати, що ці огірки не відрізняються особливою якістю, якщо говорити про великі, а за корнішони поки що просять 20 грн і більше. Молоду картоплю в Україні можна купити за 6-8 грн, цибулю - за 5-6 грн, але її потрібно вміти правильно вибрати, оскільки через раптовий початок дощів вона часто приїжджає сумнівної якості. Що стосується вартості моркви і буряка, то вона зашкалює і в два рази перевищує торішню: в 2018 за кілограм моркви просять не менше 20 грн, а буряка - від 12 грн. Молода капуста дешевшає теж вкрай ліниво: в середньому 10-12 грн, тобто качан середнього розміру обійдеться в 20-25 грн, хоча ще рік тому коштував в районі 12-13. Залишаються непомірно дорогими і помідори: від 25 до 30 грн за кг, що приблизно дорівнює минулорічним показникам. Про це пише "Сегодня".
Що стосується фруктів, окрім яблук (22-30 грн / кг) і дорогих цитрусових (кг апельсинів - 35-40 грн, лимонів - 70-75) і бананів (26-35 грн / кг), вибір недорогих вітчизняних кісточкових поки не особливо широкий: вишня і черешня. Друга активно падає в ціні: на ринках і вуличних розкладках її можна знайти навіть за 25-28 грн, в супермаркетах ціни ще кусаються: до 40 грн. Точно так само справи йдуть і з вишнею, зав'язь якої рік тому вимерзла через раптові заморозки в травні, а нині урожай виявився дуже хорошим - її продають відрами по 70-80 грн, це 10-12 грн / кг. Ціни на персики і абрикоси теж залишають бажати кращого: починаючи від 40-45 грн, недалеко пішла і малина: знайти дешевше 70 гривень за кг сьогодні вкрай непросто.
Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Що кажуть експерти
Фахівці продовольчого ринку говорять, що поки дешевшають лише ті овочі і фрукти, пропозиція яких набагато перевищує попит, а терміни зберігання невеликі, як, наприклад, у кісточкових. За словами керівника проекту "АПК-інформ овочі та фрукти" Олександра Хорева, впали ціни на салатні тепличні огірки, а ось польові, які йдуть на консервацію, дешевшати будуть навряд чи. А нинішню дорожнечу моркви глава департаменту "Маркетинг-Аналітика" ринку "Шувар" Тетяна Гетьман пояснює низькими перехідними запасами через неврожай минулого року.
"Цим скористалися ті, хто вирощує ранню моркву, яка з'явилася на ринку вже в травні через теплу погоду, але її було мало, звідси і такі високі ціни - втричі проти торішніх", - говорить Гетьман.
Коли подешевшає коренеплід і на скільки, поки сказати складно. А ось директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко прогнозує в серпні стрімке, майже в два рази, зниження цін на овочі, оскільки урожай очікується високим через вологий і теплий липень та серпень, про який говорять синоптики.
"Зниження цін почнеться з кінця липня і продовжиться в серпні, - сказав Дорошенко. - Але з осені ціни на овочі поступово почнуть зростати через подорожчання палива, насіння, засобів захисту рослин і підвищення мінімальних зарплат. Разом до кінця року вони перевищать минулорічні приблизно на 10%".
Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" писав про те, від яких продуктів чекати швидкого цінового стрибка.