Роману Шухевичу сьогодні, 30 червня, виповнюється 110 років. Звичайно, він сам до цього віку не дожив, але українські націоналісти активно святкують цю дату. Шухевич був далеко не самою пересічною людиною, більшість, судячи по величезній кількості суперечок про нього, вже прекрасно знають його біографію. Тому в День Народження Романа Шухевича ми вирішили підготувати кілька цікавих фактів про цю людину.
День Народження Романа Шухевича: топ 6 цікавих фактів
Музикант і танцюрист. Роман Шухевич народився в досить відомій родині. Його прадід перекладав українською твори Вергілія, Шиллера, Вальтера Скотта. Тому хлопчикові хотіли дати дуже гарну освіту. У нього було безліч книг, за якими він навчався різним наукам, і не тільки. У той же час він навчався і музиці. Пізніше він почав заочно навчатися грі на фортепіано в інституті імені Лисенка. Пізніше він грав в квартеті "Ревелєрсі Євгена", до речі, там був солістом його брат Юрій. Якого в 1941 році вбили більшовики.
Крім цього, Роман був відмінним танцюристом, він скінчив курс народних танців у відомого хореографа Василя Авраменка.
Польський воїн. У 1928-29 роках Шухевич проходив службу в артилерійській частині під Володимиром Волинським. Навіть в той час, молодий хлопець відрізнявся прекрасними навичками і знаннями. Але, так як, Шухевич був членом української націоналістичної організації, він так і залишився рядовим, і не завершив навчання.
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Копірайтер. Так, такого слова в той час ще не існувало, але тим не менше. У 1930 році, після того, як він вже відсидів у польській в'язниці, Шухевич створив свою рекламну компанію "Фама". Вона дуже успішно працювала, а грошей вистачало не тільки на життя, а й на ОУН. Вони були дуже креативними, не боялися використовувати еротику (звичайно в 1930-х вона була не такою як зараз).
Про дивовижний креатив говорить досить цікавий факт. Щоб "розкрутити" свою фірму, працівники почали повідомляти, що в певний час, в певному місці з даху зістрибне жінка. Коли всі представники ЗМІ збіглися туди в означений час, то з даху впала лялька з рекламою "Фама".
Антисеміт, чи ні. Дивні суперечки і пропаганда намагаються переконати всіх в тому, що Шухевич був антисемітом. Але історичні факти свідчать про протилежне. Як мінімум, варто врахувати, що в його компанії "Фама" працював єврей Левко Берлін.
А найкращий і незаперечний факт про те що Шухевич не був антисемітом це наступне: в роки війни, його сім'я сховала у себе маленьку єврейську дівчинку Ірину Райхенберг, старшу сестру якої вже встигли розстріляти. Дружина Шухевича спочатку просто ховала його, а потім і зовсім зробили Ірині підроблені документи і змогли відправити до кінця війни в притулок в монастирі. До речі, сама дівчинка жила до 2007 року і підтверджувала цей факт.
Курортник. Звичайно, зі своєю діяльністю Шухевич абсолютно не щадив свого здоров'я. І, в зв'язку з цим, до 40-в років у нього почалися досить великі проблеми. Поїхати просто до лікаря, або на обстеження було не можна, адже до цього часу його вже шукали майже всюди. Тому Роман Шухевич, з документами бухгалтера ходив до лікарів, які досить часто відправляли його на різні курорти, щоб полікуватися.
Смерть і могила. Роман дуже довго зміг ховатися від усіх, хто його шукали. Загинув він 5 березня 1950 року. Тоді, його знайшли в будинку вчительки Анни Конюшек. В облаві брало участь близько 1000 людей. Сам Шухевич, незважаючи на те, що міг спробувати втекти від них, вирішив прориватися з боєм. Він встиг убити майора МДБ, але відразу після цього отримав автоматну чергу в груди. Щоб не потрапити в полон, він застрелився. Хоча, в офіційному звіті сказано, що його вбив один із сержантів.
Де поховано його тіло, і чи було поховано взагалі, все ще невідомо. Ходять чутки, що його спалили біля села Гуків Хмельницької області. Там зараз стоїть пам'ятний хрест.