Як українці офіційно влаштовуються на роботу у Польщі

Олександр Івахнюк - журналіст, який наразі працює в Польщі консультантом з легалізації перебування іноземців у польських компаніях, розповів, чому українці так активно виїжджають до "сусідських володінь".

"Я маю справи з громадянами України, які їдуть у Польщу для тривалого перебування і легалізації у ЄС", — розповів він про свою нинішню роботу "Економічній правді".

За словами Івахнюка, у Польщі це зробити найпростіше.

"П'ять років легального перебування — і людина отримує карту довготермінового резидента ЄС. Це майже як громадянство, з яким можна їхати працювати по всій Європі", - відмітив він.

Польща - країна у якій постійно зростає кількість вакансій, тому вона і стала ключовим напрямом трудової міграції українців.

Популярні новини зараз

Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Показати ще

За розрахунками Центру економічних стратегій, зробленими на основі даних Держприкордонслужби України, середньорічна кількість перетинів українцями кордону з Польщею у 2009-2012 роках становила 9 млн, у 2014-2017 роках — 18 млн.

ЧОМУ САМЕ ПОЛЬЩА?

Ринок Польщі набагато більший ніж, скажімо, румунський чи угорський. Уряд цієї країни активно залучає українських працівників, а спрощені правила дозволяють легко оформитися на роботу офіційно.

Для порівняння: середня заробітна платня у Польщі - 2100 злотих, в Україні - 3 723 грн або 480 злотих.

Тетяна Булгакова, директор компанії з працевлаштування українців за кордоном Work Garant, розповіла, що українцям підвищили мінімальну ставку:

"З 1 січня 2018 року поляки підвищили мінімальну ставку для українців. Зарплату українця прирівняли до зарплати поляка. Вона повинна бути не меншою 13,7 злотих, тобто на руки людина отримує 10 злотих за годину".

Крім того, Польща розташована поблизу України, мовний бар'єр також не є разючим.

"Наші працівники через три дні вже спілкуються з бригадирами, а впродовж місяця стають співробітниками, без яких не можуть обійтися. Вивчення польської для українця означає підвищення вартості години його роботи і швидке працевлаштування за фахом", — пояснює Івахнюк.

СКІЛЬКИ КОШТУЄ ЛЕГАЛЬНЕ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ?

Як говорить економіст Центру економічної стратегії Юлія Рудіна, для українців існує чотири способи оформлення працевлаштування у Польщі.

Перший — дозвіл на роботу, zezwoleń na pracę, який видає воєвода на підставі заяви роботодавця. За даними Міністерства сім'ї, праці та соціальної політики Польщі, у 2017 році таких дозволів видано 192,5 тис порівняно з 50 тис у 2015 році.

Другий — заява про намір працевлаштування іноземця, oświadczeń. Дає право громадянам України та ще п'ятьох країн виконувати несезонні роботи протягом року.

Третій — дозвіл на тимчасове проживання та роботу, який видає воєвода на підставі заяви іноземця. Документ дає право на проживання і роботу протягом трьох років.

Четвертий — дозвіл на сезонну роботу. Цей порядок почав діяти з 1 січня 2018 року. Він дає право працювати у сезонних сферах протягом дев'ятьох місяців.

"Послуги агентства з працевлаштування в Польщі коштують 5-6 тис грн, включаючи витрати на дорогу, страхування і візовий збір. Також працівник повинен мати 100-150 дол на харчування", — відмітила директор компанії Work Garant Тетяна Булгакова.

Кого шукають польські компанії

Найпопулярнішими у Польщі є робочі спеціальності та сезонні роботи в сільському господарстві, які починаються з березня.

Пряцювати необхідно 10-12 годин. Як говорить Булгакова, близько 5% українців не витримують такий темп роботи, переважно молодь.

"Стартова робота завжди некваліфікована. Наші працівники сприймають її як курси польської, за які не треба платити. Далі люди або відкривають свої фірми, або йдуть на роботу за фахом. Мій знайомий викладач англійської відпрацював два роки на складі, а тепер відкрив мовну школу через бізнес-інкубатор", — розповідає Івахнюк.

Скільки витрачають українці в Польщі

Економіст ЦЕС Юлія Руда зазначила, що у Польщі українці витрачають третину зароблених коштів, інше передають додому.

Українці, які перебувають у Польщі на короткострокових роботах, витрачають по 200-500 злотих, а решту заощаджують.

Зазвичай, роботодавці пропонують робітникам з України пільги: безкоштовне проживання, транспортні послуги, а іноді і їжу. Вони відчутно знижують витрати на життя в Польщі.

Зараз перед польським урядом гостро стоїть проблема легалізації трудових мігрантів, у тому числі українців. Частина українців вважає, що свої доходи краще приховати, щоб уникнути сплати податків та підписання контрактів.

"Логіка проста: українці думають, що зможуть привезти додому більше грошей, працюючи нелегально, але насправді вони в небезпеці. Ніхто не буде дбати про них після нещасного випадку, вони не зможуть піти на лікарняний і можуть лишитися без грошей, якщо роботодавець буде несправедливим", — вважає президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Як повідомляв раніше портал "Знай.ua", відтепер громадян України, які хочуть отримати посвідку на проживання в Польщі, питають про їхнє ставлення до УПА і до лідера ОУН Степану Бандері.