Православна церква завершує Великодній тиждень святом. У народі його називають Червоною гіркою. Навколо нього за століття склалося чимало традицій та обрядів. Як правильно провести цей день.

Цей день саме церквою називається Антипасха. Історія народного назви бере свій початок ще в дохристиянських часах. Тому, що масові гуляння у цей день влаштовували на навколишніх пагорбах, де земля до того моменту вже встигла прогрітися і підсохнути, його почали називати Червоною гіркою.

"Є припущення, що відзначали його на високих горах, звідки сніг сходив в першу чергу, і там першими розцвітали квіти. Червона — тобто "красива", — зазначає Вадим Козаків, жрець Союзу слов'янських общин слов'янської рідної віри.

Вважається, що цей день як ніякий інший в році прекрасно підходить для одруження і вінчання. Протоієрей Максим Козлов вважає, що у православних християн звичай вінчатися в цей день не є церковною традицією. Це більше практичне рішення.

Популярні новини зараз

Нові правила бронювання від мобілізації: що зміниться з 1 грудня

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Показати ще

До цього дня була Великодній тиждень, а до неї Великий піст. У ці періоди вінчання робити забороняється. Тому за цей період накопичуються бажаючі обвінчатися. Перший вихідний і найчастіше перша тепла весняна погода розташовують до скоєння одруження.

Інший звичай носить зовсім інакший характер. Вважається, що на Червону гірку необхідно обов'язково з'їздити до родичів на цвинтар. Цей звичай пішов з СРСР і є, як зазначає протоієрей, порівняно недавньої практикою. Таким чином люди шукали виходу своєї віри, яка піддавалася різним атакам.

"Це виражалося у відвідуванні могил родичів на Великдень — в самий день Великодня або в Антипасху. Було в цьому щось таке приховане, може бути, не раціонально його вимовляє. А насправді — віра в те, що ми розлучилися зі своїми рідними назавжди. Така ось прихована віра в майбутню зустріч і у воскресіння Христове", — пояснює священик.

Все ж за церковними канонами здійснювати перше поминання покійних слід лише у вівторок другого тижня після Великодня, на Радоницу (в 2018 році випадає на 17 квітня, - прим. ред.), а на Червону гірку краще скуштувати святкову літургію.

Як раніше повідомляв інформаційний портал "Знай.иа" Радониця або Гробки має свої традиції і заборони, які слід знати всім віруючим.