За кілька останніх місяців кількість машин на іноземних номерах в Україні зросла до 315 тисяч, майже половина з них (125 тисяч) ввезені із порушенням терміну транзиту (тимчасового перебування).
Запропоновані законопроекти (№8487 і №8488 ) повинні були стати компромісним рішенням для всіх. Мова йде про зміни до митного та податкового кодексів, які передбачають зниження акцизу на імпортні автомобілі та скасування вимоги щодо екологічного стандарту "Євро-5". Але при цьому документи посилюють контроль з боку митної служби та поліції.
Ціна закону
Керуючись новими правилами, акцизний податок на імпортні авто розраховуватиметься за сталою формулою. Базова ставка для авто з бензиновим двигуном складатиме 50 євро, для авто на дизелі – 75 євро. Загальна сума акцизного податку дорівнюватиме базовій ставці, помноженій на коефіцієнт об’єму двигуна та коефіцієнт віку.
Наприклад, оформлення авто 2011 року випуску з бензиновим двигуном об’ємом 1600 см³ коштуватиме 560 євро. (50 євро х 1,6 (1600 см3/1000) х 7 років = 560 євро)
Де купують авто?
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав
В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Для авто з дизельним двигуном об’ємом 2000 см³ і віком 10 років розмитнення обійдеться в 1500 євро. (75 євро х 2 (2000 см3/1000) х 10 років = 1500 євро).
Крім того, новий закон передбачає чіткі правила взаємодії Державної прикордонної служби і Національної поліції. Митники передаватимуть правоохоронним органам інформацію про порушення термінів транзиту, а поліцейські пильніше відслідковувати такі авто і виписуватимуть штрафи.
Акцизний податок
Наприклад, за один день прострочення транзиту авто з порушника буде стягнуто 170 грн, а за три дні – вже 850 грн. Місяць порушення митних правил обійдеться у 170 тисяч грн штрафу або навіть може закінчитися конфіскацією транспортного засобу за рішенням суду.
Водію лишається тільки на свій страх і ризик продовжити їздити з порушенням митних правил, але треба розуміти, що після ухвалення законів поліцейські отримають право зупинити та перевірити всіх, забравши потім авто на штрафмайданчик. При цьому повернути його зможе тільки фактичний власник (тобто, іноземець).
Передбачені також санкції за здійснення на такому авто підприємницької діяльності, зокрема, роботу у службі таксі. Оскільки нерозмитнені машини заборонено використовувати для отримання доходу, водій заплатить ще один штраф обсягом у 34 тисячі гривень.
Податки та пільги
Питання досить складне і до кінця не врегульоване. Аби користуватися машиною на законних підставах, українець повинен спочатку знайти фактичного власника, який має зняти її з обліку в своїй країні, і з усім пакетом документів в’їхати в Україну в режимі імпорту.
Після цього необхідно вирахувати та сплатити всі податки — ПДВ, ввізне мито, збір до Пенсійного фонду (при першій реєстрації авто) та акциз за новими правилами. Збір до Пенсійного фонду (3-5% під час першої реєстрації авто) також не скасували.
Скільки іноземних машин в Україні?
Якщо вартість старої машини буде нижчою, це автоматично призведе до зменшення інших виплат — ПДВ та мита — розмір яких залежить від суми, яку власник сплатив за транспортний засіб.
Жодних пільг поки що немає, всі будуть в рівних умовах. Під час розробки законопроектів висувалися пропозиції щодо введення пільг для учасників АТО та багатодітних сімей, але всі вони були відхилені.
У податковому комітеті це пояснюють тим, що нібито довелося встановити окрему систему ставок акцизу, яка була б "максимально ліберальною".
Цікаво, що від самого початку запровадження посвідчень УБД (учасника бойових дій) колишній військові, котрі повернулися із фронту, отримували повне право купити авто значно простіше та легше. Тепер же нові закони "вирівняли всіх", що досі викликає суперечності між пропозиціями чиновників та реальним ставленням водіїв.
Дивіться: Законопроект про євробляхи: скільки тепер коштуватиме розмитнення авто
Нагадаємо, у Державній фіскальній службі розкрили схеми, за якими в Україну ввозять елітні автомобілі із заявленою вартістю, значно меншою за реальну суму. Як повідомляв Знай.ua, з початку року в Україну ввезли 146,8 тисяч автомобілів в режимі "транзит" і 465,9 в режимі "тимчасове ввезення". Також Знай.ua писав, автомобілі на іноземних номерах, які конфіскували на кордоні, виставлять на торги.