Уже за декілька місяців в Україні може запрацювати нова редакція Трудового кодексу. Нардепи приготували для людей багато сюрпризів: зміна вимог по випробувальному терміну, "узаконення" дистанціної роботи і збільшення відпусток.



Права сексуальних меншин. У минулому році Рада прийняла поправки до КЗпП, які захищали б права гомосексуалів. Це було однією з вимог для введення безвізового режиму, адже в Європі гомосексуалів захищають на одному рівні з етнічними, релігійними і національними меншинами. Тепер український роботодавець не має права "вмикати" особисті упередження, не прийнявши або звільнивши з роботи людини через її сексуальну орієнтацію. Юристи до закону поставилися скептично: адже ніхто не вкаже це як офіційну причину, роботодавець вигадає щось інше і в суді довести зворотне буде практично неможливо.

Відпустка продовжать, а свята - скоротять. За кожен місяць роботи українець отримує два відпускних дні, разом 24 щорічно. Нова редакція законопроекту пропонує додати ще чотири дні, тобто, вийде 28 днів. Основна частина відпустки повинна бути не менше 14 днів. Залишається недоторканним право працівника при звільненні отримати компенсацію за невикористану відпустку. Однак за бажанням замість грошей можуть дати повноцінну відпустку, в такому випадку людина вважається безробітною з останнього дня відпочинку.

Додаткові вихідні дні, які вже є в КЗпП, переглядати не стали: їх, як і раніше, 11. При цьому варто відзначити, що Інститут нацпам'яті запропонував скоротити їх кількість до 9, зробивши робочими 8 березня і 9 травня. Окрім того, хочуть скасувати перенесення свят з вихідних на будній, як це практикується зараз (якщо святковий день припадає на суботу, працівник відпочиває ще і в понеділок). Якщо закон приймуть, це буде стосуватися всіх днів, окрім Великодня та Трійці.



Як тепер беруть на роботу і проходять випробувальний термін. Нова редакція КЗпП забороняє вимагати від працівника знання української мови, тільки якщо це не передбачено специфікою роботи. Під час укладення трудового договору від претендента можуть вимагати пред'явити паспорт, трудову книжку, військовий квиток, і в окремих випадках - довідка про стан здоров'я. Тут як і з українською мовою: якщо специфіка роботи того вимагає.

Популярні новини зараз

"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Пенсіонери також отримають свою "тисячу" на карту: кому адресовано надбавку

Показати ще

Роботодавець не має права вимагати інформацію про партійну і релігійну приналежність, національність, походження, місце прописки або фактичне місце проживання, а також документи, необхідність яких не передбачена законом.



Випробувальний термін не може тривати довше 3 місяців, а для робочих спеціальностей - більше місяця. За цей період працівника можуть звільнити, але попередити про це його мають мінімум за три дні. Хто може потрапити на роботу без випробувального терміну? На це мають право неповнолітні, демобілізовані з військової служби, переможці конкурсу на вакантну посаду і ті, для кого ця робота буде першою після закінчення навчання. Також це правило працює для вагітних і матерів дітей до трьох років.

Віддалена робота. Рівень мінімальної зарплати не змінився - 3200 гривень. Тепер, згідно з нововведенням, українці мають право за законом працювати на дому. Законопроект, чесно кажучи, трохи утопічний: працівник має право вимагати з начальства компенсацію за знос устаткування і витрату електроенергії. За фактом віддалених працівників можуть оформляти за цивільно-правовою угодою, а роботу оплачувати по результату. При цьому законодавство все ще не передбачає соціальні гарантії для "дистанційників": відпустка і лікарняний тільки за свій рахунок.



Причини звільнення

1. За бажанням працівника. Згідно з новими правилами, працівник повинен попередити про свій відхід за три дні, а не за два тижні, як раніше. При цьому начальник зобов'язаний прийняти заяву про звільнення. Мало того, що її можна надіслати електронною поштою, так ще і протягом трьох днів працівник має право відкликати заяву і відновити роботу.

2. Скорочення штату. Попередити про те, що співробітник потрапляє під скорочення, керівник повинен за два місяці у письмовій формі. Якщо в організації є інше вакантне місце, його повинні запропонувати скороченому працівникові. Протягом двох місяців той має право активно шукати роботу, відвідуючи співбесіди в робочий час, і це ніяк не повинно впливати на його зарплату.

3. Призов до армії. Якщо чоловіка призвали до армії, на наступний день після того, як він подав заяву, його зобов'язані звільнити.

4. За брехню. Якщо виявиться, що людина потрапила на посаду нечесно, а роботу, на яку претендувала, просто не може виконати, її можуть звільнити незалежно від можливості переведення на іншу вільну посаду.



Перелік офіційних причин для звільнення:

  • По згоді сторін
  • За особистим бажанням працівника
  • Призов на військову службу
  • Систематичне невиконання обов'язків без поважних причин
  • Прогул (в тому числі відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин
  • Поява на роботі в нетверезому стані
  • Некомпетентність
  • Неявка на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності та пологах
  • Закінчення строку трудового договору
  • Вчинення крадіжки за місцем роботи
  • Набрання законної сили вироком суду, яким працівника позбавили волі


Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" повідомляв про те, що експерт дав декілька простих порад як навести порядок в голові і полюбити те, чим займаєшся.