Боржників за кредитами в квітні внесуть до єдиного реєстру, яким зможуть користуватися всі банки. Крім того, і самі кредитні ставки можуть зрости. Також вже через лічені дні військові на пенсії зможуть отримати перераховані пенсії, а частина субсидіантів залишаться без знижок.
Кредити можуть подорожчати, а гривня подешевшати
Українці вже з квітня будуть потрапляти до реєстру боржників НБУ. Банки зобов'язали вносити в реєстр інформацію про великих боржниках, а розпоряджатися інформацією буде регулятор. Згідно вже ухваленого закону, до реєстру потраплять ПІБ, інформація про кредит, можливий зв'язок боржника з наближеному до банку людьми, дохід, вид діяльності.
Тепер, прийшовши в банк, менеджер повинен буде попросити підпис з дозволом внести персональну інформацію до реєстру. У Нацбанку переконують, що дані не потраплять в "непотрібні руки" і гарантують конфіденційність. Реєстр боржників створили в першу чергу для самих же банків.
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
З квітня всі банки повинні вносити інформацію до реєстру і перед тим, як видавати кредит клієнту, зможуть перевірити, чи немає його в "чорному списку". Це стосується тільки великих боржників, якщо сума їх простроченого кредиту за 372 тис. Грн.
За оцінками експертів, вже в квітні кредити можуть подорожчати - на 1-2 процентних пункту. Правда, паралельно повинні рости і ставки по банківських депозитах. Як пояснив економіст Єгор Киян, в результаті підвищення облікової ставки НБУ з 14,5 до 17% в цьому році в Україні може сповільнитися інфляція і скоротитися кредитування. Банки будуть активніше купувати облігації внутрішньої держпозики (на останніх торгах попит виріс в два рази) і шукати способи забезпечення більш високих ставок по депозитах.
"Банки повинні продумувати рівень прибутковості. Теоретично це призводить до зростання ставок по депозитах і кредитах. Паралельно з підвищенням депозитних ставок, банкам потрібно переглядати кредитний портфель і дивитися, куди інвестувати. Можна припустити, що в найближчий місяць ставки по кредитах і депозитах можуть підвищитися на 1-2% п.п ", - розповідає Киян.
При цьому курс гривні в квітні, швидше за все, буде коливатися в межах 26-26,5 грн/$. Правда, в цьому році ситуація може погіршитися поганими новинами від МВФ. Якщо Україна в найближчі місяці не вдасться домовитися з Фондом, за оцінками експертів, курс може підскочити до 30 грн.
Останній місяць "зимової" субсидії та тарифи на газ
У квітні в Україні закінчується опалювальний сезон, а вже в травні сім'ї отримуватимуть перелічені комунальні знижки. І для багатьох може виявитися, що на неопалювальний сезон субсидія не годиться. Точну цифру тих, кого можуть "відсіяти", чиновники не називаю. В результаті зростання доходів виявиться, що право на знижку втратить кожна п'ята сім'я.
До речі, ті, хто опалює свої будинки автономно з 15 квітня не отримують знижки на покупку енергоресурсів для опалення.
Також в квітні в Україні повинні перерахувати тариф на газ. Уже відомо, що за формулою відповідно до 187-ї постанови Кабмін піднімати тариф на газ не згоден. Є й інший варіант: змінити період, за який вираховують середню ціну на газ на німецькому хабі, і виключити з тарифу транспортування газу з Дюссельдорфа. В такому випадку вартість блакитного палива може вирости для українців на 12-14%. А по "старій" формулою - на 62%.
Військові отримають перераховані пенсії
Пенсії військовим в Україні вже перерахували, але підвищені виплати вони отримають в квітні. При розрахунку враховували оклад, звання та надбавки. Військові в 2018-м отримають 50% від надбавки, в 2019-м-25%, а в 2020-му - ще 25%.
"Основні виплати почнуться з 1 квітня. Пенсії будуть перераховані з 1 січня 2018 року. Тобто в квітні військові пенсіонери отримають перераховану пенсію за січень-квітень", - відзначили в Міноборони.
Раніше інформаційний портал "Знай.ua" повідомляв, що за статистикою після виходу на заслужений відпочинок продовжують працювати близько 650 тисяч українців.