За попередніми даними, більшість українських міст найближчим часом можуть залишитися без питної води.
Підприємство олігарха Ігоря Коломойського "Дніпроазот", яке є монополістом з постачання рідкого хлору для очищення води, зажадало від уряду знизити їм тарифи на газ і зупинило виробництво.
В результаті заручниками ситуації опинилися 3 тис. Співробітників підприємства і мільйони українців.
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Пенсіонери також отримають свою "тисячу" на карту: кому адресовано надбавку
Рідкий хлор для очищення води - всього лише одна позиція з цілого переліку продукції "Дніпроазоту". Основний прибуток підприємству приносили аміачні добрива, карбамід і каустична сода. Для безпосередньо виробництва рідкого хлору газ, через ціни на який і зупинилося підприємство, не потрібен.
Виробляти тільки рідкий хлор вони не можуть, більш того, без каустичної соди не вийде і рідкий хлор. Щорічно "Дніпроазот" спалює на виробничі потреби сотні мільйонів кубометрів газу.
З 2011 року і по квітень 2018 го проблем з газом не було. "Укрнафта", яка на 40% належить Коломойському і на 50% - державі через "Нафтогаз", орендувало у "Дніпроазоту" цех і поставляла туди 600 млн кубометрів газу нібито на виробництво аміаку. Отриманий продукт продавали того ж БК "ДніпроАзот", але за цінами, як то кажуть в розслідуванні аналітиків консалтингової групи А95, які на 25-30% нижчими від ринкових. Фактично "Укрнафта" поставляла дешевий газ на підприємство Коломойського, оформивши це як "оренда цеху під виробничі потреби".
Ця схема дозволяла "ДніпроАзот" показати в минулому році прибуток в розмірі понад 530 млн грн. Але в квітні цього року "Укрнафта" відмовилася від співпраці з БК "ДніпроАзот" і виявилося, що за газ доведеться платити близько 10 грн / куб. При таких умовах підприємство олігарха працювати відмовляється.
Але замість того, щоб модернізувати виробництво, скорочувати операційні витрати і поступово підвищувати тарифи на свою продукцію, як роблять інші предпрінімалеі, Коломойський оголосив ультиматум. Незважаючи на підписані контракти і виграні тендери, "Дніпроазот" в середині минулого місяця закрився. Рідкий хлор на українських водоканалах закінчується, поставляти незнезаражені воду вони не мають права, в результаті українці ризикують залишитися без доступу до питної води.
Сіль замість хлору також використовують і в Луцьку. Підприємство ще років п'ять тому купило дві установки і тепер самостійно виготовляють оксидант. Єдина проблема - співробітникам доводиться переносити тонни солі. Але, як виявилося, інвестиція і збільшення трудовитрат того коштували. Зараз, коли більша частина країни - заручники "Дніпроазоту" - в Луцьку можуть спати спокійно. Не варто очікувати проблем з водою і в Полтаві. Там використовують замість хлору гіпохлорид в мінімальних дозах.
А ось ті водоканали, які очищають питну воду рідким хлором, потрапили під удар. Постачальники речовини можуть бути різні. З кимось "Дніпроазот" укладає прямі договори, а хтось купує їх хлор, наприклад, через Аульський ХЛОРОПЕРЕЛИВНА станцію (самі вони виробництвом не займаються, а всього лише розливають і транспортують рідкий хлор).
У всіх незалежних безпосередньо від "Дніпроазоту" постачальників після закриття заводу виникли проблеми з нестачею хлору. Так, у Вінниці (згідно PROZORRO, місцевий водоканал закупив рідкий хлор у підприємства "Логос") його вистачить приблизно до 27-28 липня.