В Україні набирає обертів інформаційна кампанія про успіхи медреформи на первинному рівні. Відзначаються хороші темпи підписання декларацій з лікарями і реєстрації в електронній системі лікарів і медустанов. Дільничним лікарям обіцяють ввести високі зарплати вже з липня цього року.

Однак на практиці процес переходу на договірні відносини на первинному рівні медичної допомоги стикається з серйозними проблемами.

Договори готують у "пожежному" порядку.

Запізнення з підготовкою і публікацією нормативних документів поставило медустанови в дуже жорсткі тимчасові рамки і змусило готувати договори і розраховувати їх вартість в "пожежному" порядку.

Популярні новини зараз

Гороскоп на 23 листопада для всіх знаків Зодіаку: Близнюки рулюватимуть суботою, Скорпіонів все-таки виведуть із себе

Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців

Показати ще

Тільки 25 травня 2018 року нарешті опубліковано прийнятий 24 квітня фінальний пакет документів для запуску договірних відносин між Національною службою здоров'я України (НСЗУ) і медустановами первинної медичної допомоги. Виходить, що на місцях медустановам за тиждень треба повністю освоїти і реалізувати на практиці базові вимоги для вибудовування договірних відносин і фінансування до кінця цього року. Звісно, це не реально, і збої неминучі.

Велика частина "первинки" не готова до впровадження нового договірного механізму

Готовність медустанов, відповідно до вимог МОЗ, передбачає наявність ліцензії на медпрактику, реєстрацію медустанови в системі eHealth, можливість надання всіх передбачених для первинного рівня діагностичних досліджень та дистанційного запису на прийом, а також отримання статусу некомерційного підприємства .. Однак це буде можливо тільки тоді, коли всі медустанови "первинки", що фінансуються з медсубвенціі відповідного місцевого бюджету, будуть до цього готові (принцип "або все або ніхто ").

Масове введення нового фінансового механізму на "первинці" дуже сумнівне, але бюджетні кошти на оплату договорів передбачаються значні.

Для фінансування договорів МОЗ, пропонує на ІІ півріччя 2018 р 2 млрд. грн., які планується залишити в бюджетною програмою "Надання первинної медичної допомоги". Виходить, що виходячи з кількості можливих договорів (100-150) в середньому на одну медустанову на "первинці" доведеться від 13 млн. грн. до 20 млн. грн.

Чому не буде очікуваного підвищення зарплат для медпрацівників.

В оптимістичному сценарії оклади лікарів у другому півріччі можуть скласти 11 тис. грн. Однак реформа встановлює обов'язковий список безкоштовних для населення діагностичних та моніторингових досліджень, реалізація якого потребує додаткових коштів. Вони можуть бути взяті лише із загального обсягу подушного фінансування. Відповідно, обсяг грошей на зарплату пропорційно зменшиться.

Раніше "Знай.ua" писав про те, що Міністерство охорони здоров'я України заявило, що стурбоване "поширенням уривків виступу" заступника міністра охорони здоров'я Олександра Лінчевського.