Вартість житла в Україні знижується, і вже наблизилася до критично низького рівня. Про це повідомив Національний банк України у грудневому «Звіті про фінансову стабільність». У документі також зазначено, що деякі будівельні компанії продають квадратні метри практично за собівартістю.
Пропозиції квартир продовжують рости високими темпами. Це пов'язано з масовим будівництвом нових об'єктів, та з продажем на вторинному ринку. Виявилося, що багато власників квартир, через зростання комунальних тарифів, продають житло, щоб воно не простоювало. Тобто, якщо квартиру не виходить здати в оренду, власники намагаються позбутися від такого «тягаря». При цьому, покупців на нерухомість не так вже й багато.
Українці не поспішають брати кредити в банках. Так, за 2017 вони взяли всього 965 млн гривень на купівлю житла. Але при цьому, за словами експертів, потреба в нерухомості залишається високою, і будівельникам доводиться йти на хитрість, щоб заманити клієнтів. Один з улюблених способів – зменшення метражу, наприклад продаж так званих смарт-квартир площею 15-20 кв. м. На даний момент 53% споруджуваного житла – це однокімнатні квартири.
Ситуація на ринку будівництва нового житла «важко стабільна». За словами аналітика департаменту маркетингу компанії SV Development Сергія Костецького, 2015 рік був найгіршим за всю історію незалежності України за поведінкою ринку і кількості угод. І з тих пір глобально нічого не змінилося.
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Незважаючи на те, що сама кількість угод протягом наступних двох років зростала, зменшилася їх сума. Якщо раніше рентабельність забудовника становила близько 20%, то зараз вийти на неї – треба дуже постаратися, будівельники виживають на межі балансування.
Українці то тяжіють до покупок на первинному ринку, то втрачають до нього довіру і повертаються до вторинки. На думку Сергія Костецького, відштовхуючим фактором на ринку первинного житла все ще залишаються «піраміди».
Вторинний ринок в минулому році переживав плавне і поступове зниження цін у доларовому еквіваленті. В принципі потенційні покупці нікуди не поділися, але вони, як правило, не готові були приймати швидкі остаточні рішення і чекали зниження цін на нерухомість.
У цьому році тенденція в більшості випадків збережеться. Хоча треба зазначити, що ринок вторинної нерухомості дуже неоднорідний за якістю житла (преміум-сегмент, стандарт, хрущовки, панельки 80-х і т. д). І кожен з цих сегментів буде реагувати на виклики 2018 року по-своєму.
Портал "Знай.uа" також писав, що експерти розповіли, де і коли вигідніше купувати нерухомість в Києві.