Курс долара росте з неймовірною швидкістю. Так, якщо протягом тижня він додавав по 10-12 копійок в день, то 16 серпня підстрибнув одразу на 22 і міжбанк фінішував в рамках 27,75-27,80 грн ./$. Про це повідомив начальник управління дилінгових операцій Райффайзен банку Аваль Юрій Гриненко.
Експерти відзначають шалений попит на валюту, і не сумніваються, що долар легко досяг би сьогодні і 28,0 грн./$, якби Нацбанк не підгодовував ринок американською валютою цілий день.
За деякими даними ЗМІ, повідомляється про чотири виходи Нацбанку на торги. Він продавав, постійно піднімаючи цінник: по 27,66 грн ./$, 27,68 грн ./$, 27,71 грн ./$ і 27,74 грн ./$. За різними оцінками, сукупно викинув на ринок близько $ 50 млн.
Великих валютних продажів корпорацій під сплату квартальних податків не проводилося. Ті з трепетом спостерігали за ростом котирувань і просто боялися продавати.
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
"Ринок кожен день в шоці від того, що відбувається. Сьогодні продаси велику суму валюти, а завтра міжбанк знову підстрибне і все - недоотриманий прибуток. Через таке можна легко вилетіти з крісла фінансового директора підприємства. Саме так зараз мислять багато наших клієнтів" , - повідомив казначей одного з банків.
Щоб не потрапити в халепу з курсом, експортери притримували продаж вільної частини валютної виручки, а гроші на поточні і бюджетні платежі позичали під відсотки.
"Серйозно зростає попит на короткострокові кредити для бізнесу", - визнав Юрій Гриненко. У той же час сильно збільшується попит на валюту.
"Драйвером зростання курсу став готівковий ринок. Даний фактор набуває характеристики сніжної грудки, з якої вже все складніше боротися регулятору. Курс гривні стрімко наближається до критичної психологічної позначки в 28 грн ./$", - пояснив директор казначейства Банку Кредит Дніпро Олег Курінний.
Друге джерело попиту - це імпортери, які продовжують проплачувати контракти наперед і інвестори, які нещодавно отримали від Мінфіну виплати за погашеними випусків гривневих облігацій внутрішньої держпозики. Третій - банки спекулянти, розгойдували ринок, щоб побільше заробити на різниці в котируваннях.
Готівковий ринок оперативно реагував на міжбанківські спекуляції. До вечора 16 серпня максимальний цінник на продажу долара людям в банках досяг 28,0 грн ./$ (ПУМБ, Сбербанк, Банк інвестицій і заощаджень і ін.), А в небанківських фінустановах - 28,05 грн./$. До речі, дуже близько до максимуму стояв рівень державного Приватбанку - 27,99 грн./$.
При цьому мінімальна вартість валюти знаходилася на рівні 27,70 грн ./$, і її теж ставила державна структура - Ощадбанк. Середні ж розцінки на долар при продажу знаходилися в коридорі 27,80-27,95 грн./$, в них працювало більшість: ОТП Банк, Райффайзен Банк Аваль, УкрСиббанк, Креді Агріколь Банк, ВТБ Банк, Альфа-Банк, Промінвестбанк і ін .
А викуповували долар у населення в рамках 27,05-27,90 грн./$.
На чорному ринку валюта була дешевше. Спозаранку міняйли торгували в рамках 27,62-27,75 грн./$, до полудня підняли розцінки до 27,69-27,84 грн./$, а до вечора зупинилися на 27,74-27,99 грн./$ .
"З позитивних чинників одна надія на податкові виплати, але потенціал на стримування зростання курсу долара у цього фактора невисокий. Ймовірно, НБУ зробить ще спроби не допустити зростання курсу до 28,0 грн./$. Але навіть з урахуванням цього фактора, відкату курсу гривні завтра чекати вже не варто. Ми очікуємо, що завтра торги будуть проходити в діапазоні 27,60-27,80 грн ./$ ", - заявив Олег Курінний.
Його колеги допускають і більш високі котирування. Юрій Гриненко спрогнозував 17 серпня старт міжбанку в рамках 27,75-27,90 грн ./$, і з ним погодився голова правління RwS bank Владислав Кравець. Він також не виключає розкручування міжбанку до цього рівня, хоча розраховує на відкат після цього.
Як повідомляв портал "Знай.uа", патріотично налаштовані жителі Туреччини оголосили флешмоб на підтримку національної валюти. В YouTube з'являються відеоролики, на яких громадяни палять, рвуть і сякаються в доларові купюри. Таким чином вони висловлюють протест проти різкого зниження курсу ліри.