Сьогодні Україна відзначає День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Традиційно цього дня найбільше уваги та шани приділяється ветеранам.

Про це повідомляє "112.ua"

Однак з року в рік у травні загострюються суперечки як щодо статусу, так і щодо кількості ветеранів. Кого ж вважати ветераном війни, хто такі учасники бойових дій, скільки в Україні залишилося ветеранів Другої світової війни, до якої категорії відносяться бійці АТО?

Ми заглянули в законодавство і ділимося з вами термінологією, а також свіжими цифрами.

Хто такі ветерани війни?

Відповідно до українського закону "Про статус ветеранів війни", це особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ВВ належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Популярні новини зараз

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Показати ще

Хто такі учасники бойових дій?

Це особи, які брали участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Учасниками бойових дій визнаються:

Не тільки військовослужбовці, які проходили службу в діючій армії, партизани та підпільники громадянської та Другої світової воєн, а також ті, хто брав участь у бойових діях із захисту Батьківщини як у військовий, так і у мирний час, причому не тільки на території України, а й на території інших держав, наприклад, в Афганістані. Сюди ж відносяться сини полків та юнги, які перебували у діючих частинах до досягнення ними повноліття; працівники сфери культурного обслуговування фронтів, які виступали перед воїнами; працівники, які були переведені у період Другої світової війни на становище військовослужбовців; особи, нагороджені знаком "Жителю блокадного Ленінграда", медалями "За оборону Ленінграда", "За оборону Севастополя"; вояки УПА, які не вчинили злочинів проти людства і миру та були реабілітовані відповідно до закону України; учасники Антитерористичної операції на Донбасі (з 30 квітня Операції об'єднаних сил).

Хто такі особи з інвалідністю внаслідок війни?

Це військовослужбовці, партизани, підпільники, працівники, які дістали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва під час захисту Батьківщини у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.

До осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також:

Особи, які дістали інвалідність у результаті ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; учасники Революції гідності, при цьому сюди не відносяться працівники спецпідрозділів міліції, військовослужбовці внутрішніх військ і ЗСУ, які дістали поранення на Євромайдані; особи із числа військовослужбовців, працівників, добровольців, волонтерів, які дістали інвалідність під час безпосередньої участі в АТО, забезпечення її проведення, перебуваючи в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Хто такі учасники війни?

Учасниками війни визнаються військовослужбовці, які в період війни проходили військову службу у Збройних силах колишнього СРСР, трудівники тилу, а також інші особи, передбачені законом. Вони офіційно не брали участь у бойових діях.

Учасниками війни також вважаються:

Учасники народного ополчення; сини, вихованці полків; ті, хто під час війни працював на фронт; працівники, які на контрактній основі направлялися на роботу в держави, де велися бойові дії (включаючи Республіку Афганістан), і не входили до складу обмеженого контингенту радянських військ, а також їхні дружини (чоловіки); особи, які в період Другої світової війни відбували покарання в місцях позбавлення волі або перебували в засланні і згодом були реабілітовані; особи, які після 9 вересня 1944 року були переселені на територію України з території інших країн; мешканці Севастополя в роки його облоги; працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення АТО.

Хто ще підпадає під дію цього закону?

Закон також поширюється на сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, які загинули (зникли безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби, а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів. До того ж цей закон поширюється на сім'ї зниклих безвісти, загиблих в АТО чи померлих унаслідок поранення, здобутого в АТО, добровольців, працівників відповідних підприємств та волонтерів.

Хто має особливі заслуги перед Батьківщиною?

Особи, нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні, Герої Радянського Союзу, повні кавалери ордена Слави, особи, нагороджені чотирма і більше медалями "За відвагу", а також Герої Соціалістичної Праці, удостоєні цього звання за працю в період Другої світової війни.

Скільки в Україні зараз ветеранів Другої світової війни?

За даними прем’єр-міністра Володимир Гройсмана, станом на 7 травня 2018 року в Україні проживає близько 450 тисяч ветеранів Другої світової війни.

Скільки в Україні зараз учасників АТО?

Станом на 2 травня 2018 року статус учасника бойових дій отримали понад 335 тис. учасників АТО.

Скільки має бути років наймолодшому воїну Другої світової війни?

Останній призов на фронт у складі Радянської армії відбувся у 1945 році. Призивали хлопців 1926-1927 років народження. Таким чином, наймолодшому фронтовику має бути 92 роки.

У Києві проходять урочистості до Дня пам'яті і перемогиНагадаємо, раніше портал "Знай.ua" повідомляв, що відомо, яким містам України загрожує "ватний спалах".