Напевно кожному доводилося чути такі фрази, як: "Ти нічого не тямиш в житті!", "Психопат(ка)!", "Як ти можеш так поводитися, ти ж жінка!", "Не лайся при дітях, ти ж мати!", "Подивися на себе - теж мені принц!", "З твоєю комплекцією можна й три дні не їсти". Або звернені до дітей: "Ти поводишся гірше за всіх, і на тебе показують пальцем", "Не мудруй!" і т. д. Все це можна назвати словом "газлайтинг". Незважаючи на те, що звучить воно красиво, газлайтингом можна довести до глибокого нервового зриву і навіть до суїциду.

Газлайтинг - одна з форм психологічного насильства, головну роль в якому грає заперечення реальності.
Походження самого терміну пов'язано з фільмом «Газове світло» (Gaslight, режисер Джордж Кьюкор, 1944). У ньому блискуче показано, як одна людина може заставити засумніватись у своїй адекватності іншу людину і майже звести її з розуму, постійно не підтверджуючи реальність оточуючих подій.

Це один із найпідступніших прийомів маніпуляції, адже він спрямований на те, щоб спотворити і підірвати ваше почуття реальності; він роз'їдає вашу здатність довіряти собі.

У повсякденному житті газлайтинг може носити різні форми, наприклад:

Популярні новини зараз

Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію

Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити"

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі

Показати ще
  • Заперечення фактів – "Що з тобою, я ніколи цього не говорив".
  • Заперечення емоцій – "Послухай, тобі здається, що у тебе поганий настрій, але це не так".
  • Постійне підкреслення неадекватності сприйняття, посилання на емоційний стан і можливу душевну хворобу – "Послухай, щось дивне з тобою останнім часом, у твого дідуся так само все починалося", "Це в тебе не втома, а знову твоя депресія починається".

Коли газлайтер використовує цю тактику проти вас, ви автоматично стаєте на його бік, щоб залагодити когнітивний дисонанс. У вашій душі борються дві непримиренні реакції: або він помиляється, або мої власні почуття. Маніпулятор спробує переконати вас, що перше абсолютно неможливе, а останнє - чиста правда, що свідчить про вашу неадекватність.

Подібну форму спілкування можуть використовувати як подружжя або партнери стосовно один одного, так і батьки стосовно дітей. Нерідко це призводить жертву газлайтингу до серйозних психологічних і емоційних проблем.

Як страшний приклад газлайтингу психологи наводять техніку Zersetzung (в перекладі з німецької "іржа, розкладання"), яку використовували співробітники Штазі, німецького аналога КДБ. Для того, щоб деморалізувати потрібну людину, на неї чинили віртуозний психологічний тиск. У будинку в неї відбувалися дивні речі - одні тарілки замінялися іншими, раптом з'являлася картина, якої ніколи не було. На вулиці незнайомі називали людину іншим ім'ям. Лунали дивні дзвінки посеред ночі, ламалася побутова техніка, машини. Подібного роду події повністю деморалізували людину і разом з іншими прийомами (компромат, погрози родичам) нерідко ставали причиною самогубства.

Поради психолога:

Щоб успішно протистояти газлайтингу, дуже важливо знайти опору у власній реальності: іноді буває достатньо записати те, що відбувається, в щоденник, розповісти друзям або поділитися з групою підтримки. Цінність підтримки збоку в тому, що вона може допомогти вам вирватися зі спотвореної реальності маніпулятора і подивитися на речі самостійно.

Якщо такі нездорові стосунки склалися на роботі, краще змінити колектив. Те саме стосується й дітей. У випадку цькування в школі дитину краще перевести до іншого навчального закладу.

Коли ж газлайтер - ваш чоловік, не варто виправдовуватися чи доводити, що ви не божевільна. Спокійно, але твердо скажіть йому, що таке його ставлення вас ображає, і що надалі ви не будете миритися з цим. Якщо нічого не зміниться - збирайте речі та йдіть, не роздумуючи.

Адже маніпуляція не може бути основою здорових стосунків. І чим довше ви проживете під одним дахом із газлайтером, тим довше доведеться "збирати" свою особистість докупи.