Кожного третього четверга травня Україна і діаспора за кордоном – у Канаді, Чехії, Польщі, США, відзначає День вишиванки.
Національний одяг здавна був не тільки візитною карткою нашої країни, а й наділений численними символами та відомий своєю багатою історією.
Маловідомі факти про українську вишиванку
1. Сьогодні вишиванка вважається у більшості випадків святковим одягом, тоді як раніше це була повсякденна річ. У будні наші предки носили так звані "буденки" – досить непримітні на вигляд сорочки, а у свято обирали яскраві, із вишивкою.
2. Вишивка перш за все була оберегом – від нечистої сили, від зурочення, або іншої напасті. Кожен орнамент наносився із сакральним значенням, тому зазвичай майстрині вишивали у тиші, часто молилися. Інколи створювали спеціальний ритуально-обрядовий одяг, який міг дати силу у тій чи іншій ситуації.
Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
3. Окремі вишиванки були не те що у кожному регіоні, а навіть у кожному селі. Сорочки можуть відрізнятися по фасоном, кольором, візерунком.
4. Вишивання колись було тільки жіночим заняттям. Спочатку потрібно було дотримуватися посту, читати молитви і мити руки. Але зараз із цим непогано можуть впоратися чоловіки – скільки таких серед вітчизняних дизайнерів і простих любителів, навіть порахувати складно.
5. Вишивка однієї сорочки може займати від двох тижнів до трьох років - в залежності від складності технік.
6. Надзвичайно тонка вишивка "білим на білому" була поширена серед європейської знаті і української шляхти, яка носила вишиту таким чином нижню білизну і натільні сорочки.
7. Вишивка хрестиком, яку багато хто вважає традиційно українською, прийшла в Україну з Європи тільки в XIX столітті, переважно з появою компанії Brocard, яка використовувала для своєї парфумерії рекламні упаковки із зображенням схем-вишивок.
8. Існує більше 200 старовинних швів на основі 20 технік вишивання (серед них гладь, колосковий шов, низь, вузлики, шнурочок, кручений шов, вирізання, виколювання, козлик, плетінка, мережка).
9. Всі знають, що найпопулярніший символ на сорочці – це мак. Але колись він означав не надто приємні події у житті – почуття тривоги, печалі, смерті. Тому часто вишиванки із маками носили хіба що вдови та сироти.
10. Орнаментами української вишивки віднедавна прикрашають не тільки сорочки, а й автомобілі, предмети побуту, їх використовують як візерунки для тату і манікюру. Ось погляньте, як непогано виходить:
Манікюр із вишивкою
Орнамент на машині
Дивіться: в Україні відзначають День вишиванки