Християни східного обряду називають перший тиждень Великого посту Федоровим тижнем, а його понеділок - чистим.
У перший тиждень посту дотримуються суворої дієти, а в Чистий понеділок - абсолютне утримання від їжі, можна тільки воду.
Що можна і що не можна робити у Чистий понеділок
Для православних Чистий понеділок - "продовження" прощеної неділі, коли треба продовжувати вголос або подумки просити вибачення за свою поведінку і слова, і прощати інших.
В цей день передбачено повне утримання від прийому їжі, день треба провести у праці, можна зробити прибирання в будинку, але ввечері, бажано знайти час для відвідування церковної служби (у перший понеділок посту починають читати Біблію та Євангеліє).
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Прийнято мити в будинку весь посуд, а також відвідувати лазню. У Чистий понеділок - добре пересаджувати нужденні в цьому рослини, щоб усе росло і розвивалося активно.
Вважалося, що в цей день жінкам не можна ходити в гості. А ще їсти їжу, що залишилася після Масниці, не можна, а краще віддати її птахам і тваринам.
Традиції та обряди
Суть Чистого понеділка криється у досягненні духовної чистоти. Свято починається з недільної молитви. Всі віруючі просять один в одного пробачення і зустрічають Великий Піст з чистою совістю – очищеними, тими, хто простив і прощення.
Крім духовної чистоти, слід дотримуватися побутову і тілесну. В цей день прибирають будинок після Масляної: вимивають, вичищають житлові приміщення, посуд, начиння. Для тілесної чистоти прийнято відвідувати лазню.
Як повідомляв портал "Знай.иа" сьогодні, 19 лютого, у християн східного обряду починається Великий піст, він триватиме до 8 квітня - Світлого Христового Воскресіння.