Свято Благовіщення - одне з головних свят року. У християнській традиції воно означає добру, радісну звістку, яку Архангел Гавриїл приніс Діві Марії -- про те, що вона народить Ісуса.
У церкві в цей день святять проскури, а господарі випускають із хлівів тварин, щоб чули весну.
Християни вірять, що цього дня архангел Гавриїл був посланий Богом в місто Назарет до пресвятої Діви Марії і повідомив, що Господь обрав її бути матір'ю божою. Ангел з'явився в будинок праведного Іосифа, коли Марія читала Священне писання, і сказав:
"Радуйся, благодатна! Господь з тобою! Благословенна ти між жінками".
Далі ангел повідомив, що Марія народить сина і має назвати його Ісусом. Марія відповіла, що вона раба господня і хай буде так, як хоче Бог.
Гороскоп на 26 листопада: у вівторок Всесвіт на вашому боці
Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію
Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
У народі це свято пов'язують ще й з приходом весни. На Благовіщення Господь "благословить усяке дихання", і після цього дня можна розпочинати роботи в полі, все буде добре рости, квітнути й колоситися. Але у саме свято вважається великим гріхом працювати на землі.
На Благовіщення дівчата біля церкви танцюють перший весняний хоровід -- "кривий танець". Якщо на Благовіщення дівчина, йдучи по воду, знайде квітучий первоцвіт — цього ж року вийде заміж. А та, яка хоче стати гарнішою, має налити в миску холодної води, пустити в неї плавати первоцвіт (пролісок) і вмитися цією водою.
Незаміжні дівчата мали прокинутися до сходу сонця, умитись тричі холодною водою, повторюючи про себе молитву Господарю води: "Господар води, визволи від біди, дай щастя, дай краси, дай молодості".
Головною подією дня було випускання птахів. Вважалося, що якщо подарувати свободу птахові, можна отримати цілий рік щастя і удачі.
На Благовіщення також ворожили по птахах. Виходячи на вулицю, дівчата ретельно стежили за тим, які птахи їм попадаються на шляху. Якщо, наприклад, голуби, то вся весна пройде щасливо і радісно, якщо ж ворона, то навпаки тоскно і нудно. Горобці і ластівки обіцяли спокій і стабільність.
Жінки ворожили на проскурі. Купували проскутки в храмі, і, в одну з них, засовували копійочку. Потім збирали всіх домочадців разом, що б кожен з них обрав собі освячену просфору. Кому попадеться копійочка, той весь рік буде щасливий, все, що не задумає - обов'язково вийде, і весь рік йому буде удача й успіх.
На Благовіщення заміжнім жінкам потрібно назвати чоловіка "милий" 40 разів і в домі рік будуть любов і мир.
У це свято в печі палили сіль. Люди вірили, що вона набуває особливої сили.
Вважалося, що на Благовіщення можна стати багатшими, якщо вкрасти у когось монетку.