Ім'я одіозного бізнесмена Анатолія Юркевича знову грюкають в ЗМІ у зв'язку зі скандалом навколо одного з найбільших київських торгово-розважальних центрів Магеллан.
Про це повідомляє "Антикор".
Це лише один з найбільш відомих його бізнесів, який шматками поступово відходить кредиторам за борги. Інший - міжнародна компанія з переробки молокопродуктів Мілкіленд з виробничими активами в Росії, Україні і Польщі: це бізнес-напрям теж не в кращій економічній кондиції. Компанія знаходиться під тиском європейських банків-кредиторів, а європейські підрозділи Мілкіленд постійно працюють над реструктуризацією кредитних платежів. Український професійний банк - це фінансова частина, яка базувалась в Україні, бізнес-імперії Юркевича. Але з травня 2015 року Укрпрофбанк знаходиться під опікою Фонду гарантування вкладів фізосіб.
У діловій біографії Юркевича настала чорна смуга - період розплати за старими боргами: кредитори відхоплюють за борги цілі шматки його бізнес-імперії. А він сам знаходиться під кримінальним переслідуванням Служби безпеки України за міжнародні фінансові махінації і відмивання грошей. Скандальний епізод навколо київського Магеллана - лише мала частина величезних боргових і кримінальних проблем нашого персонажа.
Мілкіленд: покривало російського походження
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Один зі стовпів бізнес-імперії Юркевича - міжнародна компанія Мілкіленд. Виробничі активи в Росії, Україні та Польщі контролює нідерландський холдинг Milkiland N.V., акції компанії зі змінним успіхом звертаються на Варшавській фондовій біржі. До 70% виручки холдингу генерує російський ринок, де компанія володіє Останкінський молочним комбінатом. У минулому році російський виробничий майданчик холдингу виявилася під загрозою банкрутства, через що була тимчасово припинена торгівля акціями холдингу на ВФБ. Український ринок, що дає близько 15% виручки і Польський - для компанії далеко не ключові. Проте, у Юркевича регулярно виникають проблеми з кредиторами в європейській юрисдикції.
Pekao Bank погодився на реструктуризацію заборгованості польської виробничої площадки Мілкіленд - Мазовецький сироробний завод Ostrowia на суму близько 2 млн євро. Французький банк "Креді Агріколь" змусив власника Мілкіленд продати дві виробничі площадки в Україні, щоб повернути банку трохи менше 5 млн доларів. Холдинг також вів переговори про про реструктуризацію боргів перед синдикатом банків, в який увійшли UniCredit Bank Austria AG (Австрія) і АТ "Райффайзенбанк" (РФ) на $58,6 млн. Боргова петля для Мілкіленд затягнулася в 2016 році, за підсумками якого холдинг отримав збитки на суму майже 40 млн євро. З тих пір холдинг "чайними ложечками" виходить з величезного збитку.
Стає очевидно, що Анатолій Юркевич доклав усіх зусиль, щоб цивілізовано врегулювати боргові питання з мультинаціональними банками європейського походження - це питання репутації холдингу, його вартості на біржі. "Російське крило" Мілкіленд цілком полюбовно вирішило питання з російським підрозділом австрійського Райффайзенбанк.
Тим більше диким на цьому тлі виглядає поведінка бізнесмена щодо банків-кредиторів в Україні, яким він заборгував десятки мільйонів доларів.
Хроніка українських пригод Юркевича
Цілком логічно, що для розвитку свого українського девелоперського бізнесу після 2010 року Юркевич починає кредитуватися в українських же дочках державних російських банків ВТБ і Ощадбанк. Три ТРЦ Магеллан в Києві, Дніпрі та Харкові Юркевич контролює через панамський офшор Krai Corporation, власником центрів була українська компанія "Край Проперті". Ця компанія і брала кредити на розвиток об'єктів. Сума заборгованості "Край Проперті" перед банком ВТБ так і не стала надбанням громадськості, оскільки власник Магеллана в Харкові спокійно віддав його кредитору за борги на підставі іпотечної застереження в кредитних договорах. Передача об'єкта по-тихому цілком очевидна: ВТБ припинив кредитування харківського об'єкта Юркевича, побачивши, що той не виконує зобов'язання перед банком; в свою чергу зазнає труднощі з грошима бізнесмен не міг самостійно профінансувати добудову цього ТРЦ. Обсяг незавершених робіт фахівці оцінили на суму майже 9 млн доларів.
І зовсім інший "зашквар" вийшов навколо київського Магеллана, який є повноцінним бізнесом, що діє, не вимагає вкладень і стабільно генеруючим прибуток. Якщо банку ВТБ іпотечна застереження дозволила відібрати заставу по обслуговуваних кредитів, то на Ощадбанк у аналогічній ситуації Юркевич спустив всіх псів: розв'язав юридичну війну проти виконання законних вимог кредитора і привернув до висвітлення конфлікту сміттєві ЗМІ, виставляючи своє просте небажання розлучатися з ласим об'єктом як рейдерське захоплення . Як не дивно, історію зі сміттєвих, не вникаючи в тонкощі, підхопили і топові ЗМІ. Їх редактори абсолютно проігнорували абсолютну очевидність того, що відбувається: власник ТРЦ Магеллан не хоче повертати кредит, але при цьому намагається відбити об'єкт у законного власника - Ощадбанку. Нагадаємо: Ощад отримав об'єкт у власність на підставі іпотечної застереження, ідентичною кредитними угодами з банком ВТБ. Борги "Край Проперті" перед Ощад перевищили 68 мільйонів доларів, а Юркевич вже публічно хвалився, що віддавати кредит не має наміру.
Екс-власник київського Магеллана навіть спробував активно експлуатувати тему "російського сліду" в спробах Ощад встановити контроль над належними йому за законом заставою. Але для повноти картини слід вказати, що Юркевич точно так же без докорів сумління "кинув" на гроші і українські банки: державний - Укрексім, Кредитпромбанк, і навіть власне дітище - Укрпрофбанк.
Кручу-верчу, обдурити хочу
У юридичній війні за київський Магеллан Юркевич використовував досить примітивні і широко розтиражовані боржниками банків інструменти. Ми наведемо лише їх коротку хронологію, оскільки детально ця історія вже описана в багатьох ЗМІ (тут, тут).
У грудні Сбербанк ініціює здійснення виконавчого дії, на підставі якого ТЦ "Магелан" переходить в його власність. Але Юркевич знаходить поміркованим держреєстратора виконкому в одному з сільрад Дніпропетровської області, який без будь-яких законних підстав просто видаляє з держреєстру запис про право власності АТ "Ощадбанк" на ТЦ "Магелан". Власником об'єкта знову стає Юркевич. Махінація "поміркованим" сільського держреєстратора з Дніпропетровщини дозволяє передати величезний київський торговий центр кіпрському офшору "Artprogroup Ltd". Його директором є близький Юркевича банкір -Олексій Каргаполов. Він був головою правління випотрошеного Юркевичем "Українського професійного банку".
"Край Пропертіс" явно готувалася до того, що кредитор прийде за своїм майном. Дата повернення багатомільйонних доларових кредитів Ощад - березень 2017 року. Але за місяць до цього - в лютому - з'являється рішення суду про арешт майна ТЦ "Магелан". Саме цей казус дав можливість власникам торгового центру згодом оскаржити переоформлення власності на Ощадбанк. А поки суди розбирали витівки держреєстратора з майном, представникам Ощадбанку заблокували доступ на територію ТЦ "Магелан", унеможливили будь-які дії з цим об'єктом: використання, вхід, висновок іпотек або інших обтяжень. Простіше кажучи, банк отримав свою заставу. Але не міг їм ні розпоряджатися, ні користуватися. Юристам Ощад довелося втратити багато часу і дійти до Верховного суду, який скасовує рішення судів нижчих інстанцій, що дає право банку як повноправного власнику укласти договір з керуючою компанією на управління ТЦ "Магелан". Саме вона як законний представник законного власника забезпечила фізичну підтримку для встановлення контролю над спірним об'єктом, який і став епіцентром скандалу. Як би Юркевич не намагався виставити "Сбербанк" загарбником, насправді саме він створив проблеми орендарям своєю безглуздою юридичної, медійної та фізичної метушнею навколо київського ТЦ "Магелан".
Як Юркевич від в'язниці бігає
Але ТРЦ - це ще не кінець бізнес-історії нашого персонажа, а лише один з фрагментів цікавого детектива. Анатолій Юркевич та близькі йому структури - фігуранти кримінальних справ про банкрутство Українського професійного банку. До моменту, коли Національний банк України у 2015 році визнав Укрпрофбанк неплатоспроможним, власник і менеджмент фінансової установи залишили від нього "ріжки та ніжки" - пакет статутних документів без грошей, майна, активів. Юркевич та голова правління банку Олексій Каргаполов нещадно "потрошили" банк перед введенням тимчасової адміністрації - ця історія докладно описана на сайті Фонду гарантування вкладів фізосіб. 10 мільйонів доларів з банку вивели через відомий мийний FRICK BANK з Ліхтенштейну, який "засвітився" в аналогічних схемах в інших банківських банкрутства.
Незважаючи на те, що ФГВФО залучив до справи Нацбанк, Держслужбу фінмоніторингу, Генпрокуратуру і МВС, ці 10 мільйонів попливли з-під носа українських чиновників і силовиків з рахунку Укрпрофбанку в FRICK BANK на одну зі структур Юркевича. Але це - копійки. Банк потрошили задовго до того, як на це звернув увагу регулятор - НБУ. Банк продав забезпечений кредитний портфель на 2,42 млрд гривень, ще на 300 мільйонів розпродали майно і основні засоби. «На здачу» - за день до "входу" тимчасового адміністратора від ФГВФО - на 117 млн гривень банк продав меблі, оргтехніку, банківське обладнання, сейфи, стелажі і навіть ліцензійне програмне забезпечення. Тепер в судах - це понад 40 кейсів - Фонд гарантування вкладів намагається "занікчеміть" ці угоди, щоб хоч щось повернути в "порожній" банк.
Таким чином, Юркевич кинув і держава з платниками податків: адже кожен з нас вносить свою лепту в виплати компенсацій вкладникам його банку. Крім того, Укрпрофбанк отримав і не повернув стабкредит від НБУ. Куди дивився банківський регулятор, даючи кредит коматозному банку, який власники інтенсивно підчищали - окреме питання. Проте, це банкрутство породило довгий хвіст кримінальних злочинів за бенефіціарами Укрпрофбанку, Мілкіленд і мережі ТРЦ Магеллан. Самі Юркевичі ще довго намагалися довести в судах свою непричетність до Укрпрофбанку, хоча Нацбанк назвав їх реальними власниками фінустанови, і саме компанія Юркевича ДП "Мілкіленд-Україна" виступила поручителем по стабкредитами для банку від НБУ. Весь цей схематоз і злодійство розслідує Служба безпеки України, яка домоглася для Анатолія Юркевича офіційного судової заборони залишати територію України.
Це поки найбільша його українська неприємність.