"Треба сходити до психолога". Цю фразу дуже часто можна почути у розмові пари, де не ладяться відносини, від бойового товариша, який вже пройшов реабілітацію і радить це своїм друзям, і взагалі, як показує практика, психологічна допомога може знадобитися у будь-який момент і в будь-якій сфері діяльності.

Саме про всюдисущість психології, в своєму інтерв'ю для Знай.ua розповів директор Інституту психології імені Г. С. Костюка (Національної академії педагогічних наук України), професор, академік Національної академії педагогічних наук України, Сергій Максименко. При цьому спеціально для наших читачів він розкрив секрет того, як стати щасливим.

- Сергію Дмитровичу, наскільки зараз під час війни на Сході важлива психологія, зокрема реабілітаційна?

- Зараз психологічна наука охоплює всі сфери життя людини, тому особливо важливо, щоб фундаментальна наука спиралася на найбільш значущі запити практики. Це стосується і допомоги бійцям АТО, які пройшли або збираються пройти весь жах війни.

- Розкажіть про це детальніше.

Популярні новини зараз

Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше

Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію

Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення

Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати

Показати ще

- Відбір і підготовка - це перший крок, щоб людина менш безболісно увійшла в ту нову обстановку, в якій їй доведеться жити. Другий етап - безпосередня допомога у батальйонах. Зазначу, що в збройних силах знаходяться 596 військових психологів. Вони допомагають на місці зняти страхи і депресії. Адже людина, вистріливши раз по живій цілі - докорінно змінюється. Вона стає іншою. Тому психологи намагаються максимально забезпечити військовим комфорт і розрядку, іноді навіть звуть дружину, щоб вона побула разом зі своїм чоловіком, тим самим заспокоївши його.

- Війна - найстрашніше, що може бути у житті. Чи передбачені психологи для самих психологів?

- Є система, яка дає можливість зняття цих трансферів. Раз на рік з самими психологами повинна проходити робота, щоб зняти травмуючі ефекти. Адже вони теж люди.

Що стосується третього етапу - це комбатанти, коли вони демобілізується. Або відновний етап. Адже реабілітацію повинні проходити не тільки ті, хто був на передовій, але і їх дружини, дівчата, іноді діти. Щоб знати, як діяти, коли спливають картини минулого і не дають, наприклад, спокійно спати. Цей стан називається - постстрессовим травматичним синдромом.

Якщо звернутися до цифр, то з 320 тис. чоловік які брали участь в АТО, 8489 - повернулися каліками, з фізичними недугами. І хтось може піднятися після цього, а є ті, хто не може з цим впоратися. Тому і нерідкі так самогубства серед колишніх військових і, на жаль, зараз їх кількість тільки зростає.

- З чим це пов'язано?

- Це якраз пов'язано з цими стресами. Якщо людина не проходить реабілітацію до 12 тижнів, то тоді можуть бути рецидиви. Якщо проходить - то вона вписується у загальну канву життя. І їй не хочеться їхати знову на передову.

- Давайте поговоримо про ваш Кризовий центр медико-психологічної допомоги населенню. На даний момент кількість людей, які в нього звертаються, збільшилася у порівнянні з попередніми роками або зменшилася?

- Відразу після Революції гідності ми створили цей Кризовий центр, почав працювати цілодобовий "телефон довіри". Стало очевидно, що психологічна допомога людям з постравматіческім синдромом, після "постемоціонального спалаху", пережитого на Майдані, повинна бути не менш ефективною, ніж медична.

Що стосується кількості людей, які в нього звертаються, то був пік і, я вам скажу, він такий і залишився. Людям все також потрібна кваліфікована психологічна допомога.

- Держава вам якось допомагає?

- Ні. Тільки волонтерська допомога.

- Сергію Дмитровичу, я знаю, що у вас є певні проблеми на роботі? І будучи психологом, вам самому доводиться працювати зараз в непростих психологічних умовах. Розкажіть про це.

- Протягом останніх п'яти років відбуваються різні випади в мою сторону. Є люди, які себе почувають погано, коли іншим добре. Я відношу це до трьох чинників: будівля інституту, вона знаходиться у хорошому місці, на вул. Паньківській, моя посада, на яку є види у інших людей і унікальна спеціальність.

Є окремі люди, які звільнилися, але при цьому весь час звертаються з листами у різні інстанції. Наприклад, колишній співробітник написав, що я шпигун і далі пише, що у мене якісь мільйони, будинки за кордоном, дачі та машини. Але все це чистісінька брехня, у мене крім зарплати нічого немає, ну плюс як академік отримую близько 5 тис. гривень.

Перевіряли різні інстанції і нічого ніде не знайшли, але кожен раз повертаються, тому що ця людина продовжує писати ці листи і доноси. Подібні перевірки вкрай негативно позначаються на робочому процесі, працездатності колективу, а також на стан здоров'я моїх близьких.

- Це один і той же чоловік весь час пише?

- Так. Я його знаю, але називати ім'я не буду.

- Ви є засновником медико-психологічного факультету НВУ АА Богомольця. Кілька місяців тому вам довелося залишити керівництво факультетом. З якої причини?

- Хочу зазначити, що з подачі згаданої людини адміністрація медуніверситету, де я у 2000 році започаткував медико-психологічний факультет і кафедру загальної та медичної психології, провели безпрецедентну акцію, спрямовану на знищення спеціальності психологія (спеціальність 053), факультету, кафедри і мене, як керівника. Тим самим фактично руйнується науково-практичне підстава української психології як науки в дуже складний період тривалого військового конфлікту, коли десятки тисяч людей потребують психологічної допомоги медичних психологів.

- Упевнений, що ви вийдете переможцем з цієї ситуації. Давайте поговоримо про сімейну психологію. На Заході це дуже поширене явище, у нас же поки рідкість. Чому?

- У нас, до речі, теж відбуваються зміни, і від академічної психології вже йде ухил у психологічну практику. У цьому контексті змінюється і методологія. Тому багато вузів орієнтують на сімейну психологію, консультативну. Але вона ще, звичайно, так не культивується, як на Заході.

- Я знаю багато чоловіків, наприклад, не хочуть йти до психолога, якщо якась проблема у сім'ї.

- І не тільки чоловіки. Не всі навіть учасники АТО хочуть йти до психолога. Тому що психологія ототожнюється з психіатрією. Але психіатрія - це коли хвора душа, коли розум не виступає паном. Психологія - це зовсім інше.

- Чи є питання, які людина справді не зможе вирішити без допомоги психолога? Або все-таки можна собі допомогти самому?

- Я думаю, є та криза внутрішніх протиріч, яку сама людина не зможе вирішити. Тому що не знає, як це зробити, треба його підштовхнути до цього. Намітити шлях. Для цього якраз і існують психологи.

Якщо говорити відверто, то всім учасникам АТО необхідно пройти психологічну реабілітацію. Це обов'язково. Так як війна - це в будь-якому випадку стрес.

- Сергію Дмитровичу, не можу не задати питання про наших політиків. Ви дуже добре розбираєтеся у психології. Розкажіть, чому ж наші політики йдуть до Верховної Ради з одними гаслами, а потім про все забувають і починають лише наповнювати свої кишені?

- Тут немає великої таємниці. Доступ до важелів влади змінює людину. Причому в гіршу сторону. Велику роль відіграє вседозволеність і величезна спокуса. Спокуса владою - сильніше сексу, мало хто може їй протистояти. При цьому в нашій країні нерідко людина досягає великих висот не зовсім заслужено, і вона розуміє це. Тому і починає красти і збагачуватися, так як знає, що довго на цьому місці не просидить, тому що не заслуговує його.

- Але чому західні політики не такі?

- Тому що у них немає цього апломбу, властивого нашим політикам. Своєрідна квазі-унікальність у поданні будь-якого керівника. Адже всі вони намагаються демонструвати свою перевагу, багатство, показати, що я крутіше всіх. На Заході цим люди не страждають.

- І останнє запитання. З висоти вашого досвіду, можливо, ви розгадали секрет справжнього щастя? Як жити в гармонії з собою і бути щасливим?

- Я вважаю, що особистість починається з любові. Там де є любов до іншої людини і до себе - це є щастя. Але для цього потрібно мати хоча б 4 складових. Потрібно мати фізичне здоров'я, мати хороший інтелект, згода з самим собою і згоду з близькими. Також потрібно вміти зберігати таємницю, прощати образи і правильно проводити своє дозвілля.

У чому я впевнений, що кохати і бути коханим - це неодмінна умова. Безумовно, складно навчитися обмежувати себе у чомусь, бути терпимим, бути лояльним. Але ніхто не говорив, що стати щасливим - це легко.

О Генрі якось сказав "Ніколи відносини між здоровим і хворим, між вільним і бранцем, не можуть довго залишатися в повній рівновазі. Нещастя робить людину легко вразливим, а безперервні страждання заважають йому бути справедливим».

Нагадаємо, раніше ми повідомляли про те, як дитину можна заспокоїти всього однією фразою.