В останні роки в Україні стало все важче знайти роботу, яка б гідно оплачувалася і багато українців кинулися шукати заробітки за кордоном. А в зв'язку з масовим скороченям, затримками зарплати, ростом комуналки і напливом переселенців - кількість бажаючих поїхати за кордон збільшується з кожним місяцем. Не дрімають і шахраї в цій сфері, намагаючись поживитися на українських заробітчанах.
Як не стати жертвою афери з'ясував Знай.ua
3-и мільйони з безробітних
Столична фірма "КСД плюс", обіцяла влаштувати на роботу сотні людей. За словами постраждалих від афери, їм обіцяли роботу в країнах Євросоюзу, за послуги брали по 300 Євро. При цьому строки відправки людей постійно відкладали на кілька місяців.
"Коли в офісі перестали відповідати по телефону, я вирішив поїхати в цю фірму і дізнатися в чому ж справа. Приїхавши туди, я був здивований, під дверима вже було кілька людей з тієї ж причини. Ми викликали поліцію", - розповідає Леонід, один з постраждалих.
Поліція з'ясувала, що власником "КСД плюс", є Іван Коловертних. На сайті Мінсоцполітики інформації про наявність у компанії ліцензії на працевлаштування за кордоном немає.
При цьому, як кажуть в асоціації компаній з міжнародного працевлаштування, ліцензія - це перше, на що варто звертати увагу.
Леонід, розповідає, що планував працювати в Бельгії.
"Я подивився, там було 260 заявок. Це з кожного, якщо взяти по 300 євро, то вийде майже 3 мільйони грн", - каже чоловік.
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей
Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ
Поліція вже займається пошуками директора фірми. Але найчастіше такі пошуки ні до чого не приводять. Директора розчиняються в повітрі разом з грошима обдурених. А вся відповідальність лягає на людей, які добровільно несли шахраям свої гроші.
Розраховані такі фірми на людей, м'яко кажучи, не далеких, яких жене на чужину на важку фізичну працю, насамперед матеріальне становище. При чому, якщо раніше такі фірми працювали, переважно, в провінції, зараз шахраї не гребують і великими містами.
Схема "прикинутися агентством з працевлаштування" - не єдина в арсеналі шахраїв.
Псевдо-агентства представляються посередниками або співробітниками агентства з пошуку роботи, беруть з людей гроші і приводять їх у компанії, де пошук роботи і оформлення документів роблять безкоштовно. Ще один спосіб, шахраї представляються співробітниками великої зарубіжної компанії.Оформляють документи на роботу. Коли люди приїжджають в відділення, там порожньо, двері закриті, а телефони, за якими раніше велися переговори, не відповідають. За останні роки з'явився новий тренд - шахраї видають себе за європейські фірми з працевлаштування та пропонують роботу через інтернет.Природно, за попередню грошову допомогу при оформленні документів.
Ще один шахрайський тренд - дійсно відправити людину за кордон, але ... не в ту країну, не на ту роботу, яка була озвучена раніше, не на ті умови, не на ті заробітки.
Легально, не легально
За даними на минулий рік цього ж періоду, в Україні офіційно зареєстровано 946 ліцензованих компаній. При цьому пошук в інтернеті за запитом "Робота за кордоном" видає 770 тис. посилань. Якщо навіть припустити, що 95% з них - це "інформаційний шум", то залишиться 38,5 тисяч унікальних пропозицій від суб'єктів господарювання. Проти 946 ліцензованих - таку цифру називають в Всеукраїнській асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.
"Зараз нікого не здивуєш роботою десь у Франції, Польщі чи Фінляндії. Українці шукають кращої долі для себе і своїх дітей. Потрібно розглядати все-таки виїзд за кордон як просування по кар'єрних сходах. Немає нічого дивного в тому, що громадяни, які живуть у відкритому світі, шукають собі кращі умови для життя і роботи. За 20 років кількість економічно активних громадян, які виїхали за кордон, зросла з 7% до 15%. І еміграція продовжує зростати", - розповів президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
Знайти роботу в чужій країні, самостійно виходить далеко не у всіх, тому більшість шукачів вважають за краще звертатися до послуг агентств з працевлаштування. Але ж якщо є попит на такі послуги, то є і пропозиція.Саме тому кількість подібних посередників постійно зростає. Але не зростає грамотність населення.
Поліція Запоріжжя спільно з Запорізькою місцевою прокуратурою № 2 припинили діяльність шахраїв, що обманювали "заробітчан»". Зловмисники "заробляли" на мешканцях Запорізької та Львівської областей, які хотіли працювати за кордоном.
Аферисти брали з жертв гроші за фальшиві виклики для працевлаштування в Польщі. За рік у запорожців і львів'ян, що мали намір заробити, виманили близько 100 тисяч гривень.
У Херсоні така ж фірма з працевлаштування за кордоном обдурила 80 чоловік на великі гроші. ПП "Профіто Плюс" дали рекламу в інтернеті про надання послуг з працевлаштування в Норвегії. Взявши передоплату в розмірі 1050-1300 євро, "Профіто плюс" надавав контракт з Норвезьким рибзаводом "Norway PELAGIC AS". Контракт виявився підробленим, а директори та менеджери фірми зникли.
У Вінницькій нацполіціі підрахували, що з початком року вже зафіксовано 14 випадків з шахрайством при працевлаштуванні за кордоном.
Такі історії зараз можна зустріти в кожному регіоні країни.
"Ми з чоловіком з Києва, у нас маленька дитина. Роботи з хорошою зарплатою днем з вогнем не знайдеш. Плюс, у нас квартира в доларовому кредиті. Коли ми підписували кредитний договір необхідно було виплатити 8 тисяч, тепер через курсову різницю 24, ця сума непідйомна, почався процес виселення. Ми з чоловіком готові їхати на будь-яку найскладнішу роботу, але нас кинули. Тепер ні роботи, ні грошей, ні квартири", - розповідає Катерина Кохаль.
Право на працю
Експерти попереджають і наполягають на тому, щоб українці звертали увагу на компанію, яка пропонує працевлаштувати. Так у таких посередників з працевлаштування повинні бути обов'язково наявність ліцензії Мінсоцполітики на посередницьку діяльність у сфері працевлаштування за кордоном; наявність договору між посередником і безпосереднім роботодавцем; можливість підписання договору між претендентом і агентством; можливість оплати послуг на розрахунковий рахунок компанії або отримання прибуткового касового чека.
"У договорі в обов'язковому порядку повинен бути прописаний той ліцензіат, на якого видана дана ліцензія. Це не може бути якійсь СПДшник (ФОП).Якщо вам кажуть, коли ви приходите, що ми можемо вас влаштувати і в Канаду, і в ОАЕ, і в Китай, - шановні, з вас просто хочуть взяти гроші. В реальності я не зустрічав більше 2-3 країн і зазвичай це країни ЄС", - каже Василь Воскобойник.
"Потрібно звернути увагу на кілька критеріїв при подібному працевлаштуванні. Якщо в агентстві, відкривають неробочу, а туристичну або будь-яку іншу візу. Якщо вашою кваліфікацією не цікавляться або майже не цікавляться, зате пропонують дуже високу зарплату: 2-3 тисячі євро і вище. І коли шахраї не називають компанію, яка пропонує працевлаштування", - розповіла HR-експерт Тетяна Пашкіна.
Щоб не стати жертвою таких "роботодавців", потрібно обов'язково перевірити агентство. Повний перелік ліцензіатів можна знайти на сайті Міністерства соціальної політики, в Департаменті ринку праці і зайнятості якого і створено відділ ліцензування діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном.
Врахуйте, що на роботу в іншу країну потрібно їхати тільки по робочій візі і ніяк інакше: туристична, культурна та інші візи - явні ознаки нелегальних аспектів працевлаштування.
"Реальне агентство ніколи не бере передоплату за свої послуги. Якщо вам пропонують оплатити консультаційні послуги, оформлення документів, їх пересилання роботодавцю тощо - це вагомий привід засумніватися в агентстві. Йому ви будете цікаві тільки до моменту отримання грошей, а потім вам з легкістю можуть повідомити, наприклад, що ваша кандидатура не влаштувала роботодавця або ж посольство країни відмовило у візі. До того, як буде укладено трудовий контракт з безпосереднім роботодавцем, платити агентству ще нема за що. Якщо вам пропонують фантастично вигідні умови і неймовірно велику зарплату, то це повинно насторожити. Не соромтесь задавати багато запитань менеджерам в агентстві, просити у них додаткову інформацію - ви повинні бути впевнені, що маєте справу з порядним агентством. Адже як то кажуть, хто попереджений, той озброєний. . Краще витратити більше часу і зусиль на пошук дійсно хорошого агентства, ніж потрапити в руки шахраїв", - говорить юрист Михайло Воронюк.
Фірма-посередник повинна мати ліцензію і свідоцтво про державну реєстрацію та установчий договір з іноземною фірмою-роботодавцем. Згідно п. 9,13 постанови Кабміну №1060 в ліцензовані компанії-посередники з працевлаштування за кордон не можуть брати гроші наперед.
Якщо фірма вимагає оплати відразу ж варто насторожитися, оплати за послуги повинні здійснюватися виключно після підписання контракту з іноземним роботодавцем.
Якщо в фірмі нічого не питають про професійні навички це так само сигнал про обман. Справжній роботодавець завжди запитає який досвід у вас є в тій чи іншій сфері.
Не потрібно забувати про безвіз. Нагадаємо, з 11 червня наші громадяни зможуть їздити в країни ЄС без віз. Цей фактор також використовують шахраї. Потрібно пам'ятати, що це не дає права на роботу за кордоном - для цього, потрібні спеціальні візи.
"У 2015 році в Польщу не пустили майже 20 тис. чол, а в минулому році - понад 23 тис. людей з візами, так як ці громадяни не змогли обґрунтувати мету свого приїзду. А тому можливе зростання бажаючих пошукати робоче щастя на чужині навряд чи перевищить 10%. Українці в пошуках не всі знають про такі нюанси. Безвізовий режим може полегшити легальне працевлаштування за кордоном. Тільки в тому випадку, якщо людина як турист, приїде в одну з країн ЄС та на місці зв'яжеться з потенційними роботодавцями. Потім можна укласти контракт з роботодавцем, повернутися в Україну і вже зовсім офіційно отримати робочу візу на основі такого контракту", - каже Катерина Криворученко фахівець експертно-аналітичного центру HeadHunter
Наркозаробітчанство
У минулому році всі ЗМІ обговорювали заробітки в РФ. Причиною тому стали тисячі українців, які поїхали працювати в сусідню "дружню" країну і потрапили в наркобізнес.
Нічим не примітне, стандартне оголошення стало дорогою за ґрати для недосвідчених українських громадян. Обіцяли не маленькі гроші за не складну роботу кур'єром в Росії. Але ось після приїзду з'ясувалося, що українцям доведеться займатися перевезенням наркотичних речовин.Відмовитися від запропонованої роботи не так просто. Роботодавці, вимагали гроші і погрожували розправою. Тільки ось перспектива такої роботи очевидна: арешт-суд-в'язниця.
У січні цього року правоохоронці повідомили, що зловили банду з чотирьох молодих українців, яка обманом відправила в трудове рабство до Бразилії вісьмох людей, які в підсумку опинилися у в'язниці. Як повідомила нам прес-служба прокуратури Київської області, четверо українців заманювали довірливих громадян працювати в Бразилії екскурсоводами для російськомовних туристів, на ділі ж заробітчанам довелося перевозити кокаїн з Бразилії в Таїланд.
А взагалі, як відзначають експерти, підробити в криміналі можуть запропонувати в будь-якій країні. Чи варто говорити що чекає невдалого наркокур'єра, кілера чи повію при затриманні? Тому, краще все-таки збирати полуницю або огірки на легальних підставах.