9 листопада християни східного обряду відзначатимуть особливу поминальну суботу, яка випадає перед початком Різдвяного посту. Цей день, відомий як батьківська субота, присвячений молитвам за упокій душ померлих родичів.
Традиційно люди в цей час приходять до храму, аби віддати данину пам'яті своїм близьким, помолитися і поставити свічки за їхній спокій. Батьківська субота супроводжується певними звичаями і заборонами, які допомагають створити атмосферу тиші та благоговіння, необхідну для молитов і спогадів.
Вважається, що цього дня не можна влаштовувати гучних застіль чи використовувати алкоголь у поминальних обрядах. Ці правила мають на меті зосередитися на внутрішньому спокої та вшануванні пам’яті близьких. Також не прийнято сваритися, конфліктувати, лихословити чи бажати зла іншим. Якщо поминають померлих, то варто згадувати їх без образ і негативних емоцій, лише з добром і молитвою. Традиційна віра також застерігає відмовляти нужденним у милостині — у цей день вважається важливим допомагати тим, хто потребує.
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
"Ощадбанк" блокує пенсійні картки: хто може втратити останні копійки
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Поминальні звичаї також поширюються і на поведінку на кладовищі. Зокрема, на могилах не прийнято залишати їжу — це суперечить традиційному уявленню про належне вшанування померлих.
Зазвичай напередодні батьківської суботи у храмах служать панахиди, які мають назву “парастас” (з грецької це перекладається як “клопотання” або “прохання”). Безпосередньо в день поминання проводять ранкову літургію, під час якої віряни можуть подати записки про упокій своїх рідних та замовити сорокоуст. У цей день до храмів приносять “панахидки” — продукти, зазвичай пісні, які потім роздають потребуючим як милостиню.
У родинному колі вдома також влаштовують поминальний обід, головною стравою на якому є кутя. Кутя символізує воскресіння і є важливим елементом обряду, який підкреслює зв’язок живих і померлих.
Раніше ми повідомляли, гороскоп на листопад 2024 року.
Всього 16 гривень і свято буде ідеальним- детальніше на Знай.ua.