5 серпня за церковним календарем відзначається дата пам'яті святого Трохима і ще 14-ти мучеників, які стали жертвами переслідувань християн наприкінці III - на початку IV століть, влаштованих імператором Діоклетіаном у III-IV ст.
Наші пращури помітили, якщо в цей день погода буде непогожою. Трохим прозвали Безсонником через те, що в розпалі була пора жнив. "Довго спати - добра не бачити" , - говорили люди.
Цього дня не було прийнято спати допізна. Тим більше, що ночі до 5 серпня і так ставали довшими – важливо було встигнути виконати всі роботи до настання сутінків. Саме 5 серпня зазвичай починалася жнива – роботи у селян було більш ніж достатньо.
До того ж, у лісі до 5 серпня дозрівали ягоди, і люди вирушали їх збирати. Господиням потрібно було встигнути зробити домашні заготівлі - компоти, варення, джеми. Тож у народі день 5 серпня часто називали Калинник-Малинник.
Традиційно у цей день наші пращури збирали стиглу калину та малину. Люди завжди дуже цінували калину, бо вона, по-перше, відома як добрий медонос, а по-друге, з неї можна готувати цілющі зілля та засоби. Знахарі та лікарі рекомендували використовувати настій із кори калини для лікування захворювань нервової системи та при судомах. Ягоди калини використовували для лікування хвороб шлунково-кишкового тракту, авітамінозу. Калина відома як сечогінний та загальнозміцнюючий засіб. Шкірні захворювання можна вилікувати настоєм із квіток калини.
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
В Україні змінюють "заморожені" тарифи: які послуги подорожчали більше за інші, є і 60% росту
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Любили селяни та малину, що містить у собі безліч корисних властивостей. Вона була відома як антисептичний, потогінний засіб, який допомагає впоратися із застудою. Малину наші предки використовували у різному вигляді: свіжу, варення, джеми, компоти. Ще з цієї ягоди виходить смачне вино.
Селяни пам'ятали , що опівдні працювати не можна , тому що можна зустріти польових духів - полуденниць , які символізують сонячний удар . За переказами , з 5 по 12 серпня вони водять хороводи - у спекотному мареві пурхають над полем і " плутають мороки женців " .
Полуденницю представляли у вигляді дівчат з довгим волоссям , одягнену в білий одяг або у вигляді старої жінки. Селян , які працювали опівдні , Полуденниця могла покарати. Тому в цей час завжди йшли додому підкріпитися та трохи відпочити.
Дівчата, які бажають, щоб у них не було відбою від хлопців, вмивалися вранці калиновим соком. А ось рубати гілки калини в цей день - на превелике нещастя.
Самотнім хлопцям на Трохима до лісу ходити не можна. Вважалося, що цього дня русалки ведуть хороводи та горе тому, хто попадеться їм на очі. Вони можуть напустити хворобу або залоскотати до смерті.
Також на Трохим дотримувалися й інших заборон.
У цей день не можна нікому давати хліб та сіль, якщо у сім'ї є маленька дитина, адже з цими продуктами можна віддати щастя малюка.
Не можна відчиняти двері стороннім людям, купаючи дитину – це може призвести до нещастя.
Не рекомендується робити покупки на Трохим - вони будуть невдалими.
Не варто цього дня стригти волосся та нігті – це до неприємностей.
Нагадаємо про дві важливі молитви до Святого Духа, які допоможуть жити: "Освяти мене і веди мене, зміцнюй, радуй і вчи".
Раніше ми повідомляли про молитву до Господа на очищення від гріхів, проститься все, якщо читати щиро: "Всевишній, почуй мене".
Також стало відомо про молитву Пресвятої Богородиці про щастя в сім'ї: "Ми прославлятимемо і дякуватимемо Богу...".