Сотні тисяч українців, які розраховували на один розмір пенсії, через підле вторгнення російських окупантів, можуть опинитися в іншому фінансовому становищі через кілька років. Люди залишилися без роботи, зарплати стали меншими.
Важливо знати і розуміти, як це може вплинути на розмір пенсійних виплат.
Про це розповіли представники прес-служби Пенсійного фонду України.
Експерти з Пенсійного фонду повідомили, що в умовах солідарної системи пенсійного забезпечення ключовими факторами у формуванні розміру пенсії є страховий стаж та заробітна плата людини. Розмір оплати праці, якою сплачуються страхові внески, безпосередньо впливає розмір пенсії.
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Закон передбачає можливість виключати із періоду, за який враховується зарплата для обчислення пенсії, місяці з невигідним заробітком (низькими коефіцієнтами).
Такий виняток називають "оптимізацією" заробітку. За оптимізації можна виключити з підрахунку зарплати періоди до 60 календарних місяців страхового стажу поспіль, але не більше 10% тривалості страхового стажу.
Додатково більше 10% тривалості страхового стажу може бути виключений заробіток за інші періоди. Наприклад, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" дозволяє, якщо це доцільно, виключати як невигідні місяці зарплати, нарахованої у період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення.
Можливість виключати при обчисленні пенсії періоди з невеликим заробітком з'явилася у зв'язку із запровадженням карантину: з місяця його запровадження у 2020 році та протягом шести календарних місяців після його завершення.
Таким чином, місяці роботи під час карантину та військового стану, за які сплачені внески, будуть враховані до страхового стажу, а невигідний заробіток для обчислення пенсії за цей час (якщо коефіцієнт зарплати низький порівняно з іншими місяцями періоду) можна не враховувати.
Також можна виключати періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю І групи або дитиною з інвалідністю, людиною, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Після проведення "оптимізації" період, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, не може бути меншим за 60 календарних місяців.
Нагадаємо, пільги у розмірі 100%: деякі пенсіонери можуть не платити за комуналку.
Раніше повідомлялося, в Україні відмовилися від "стратегічних" продуктів: як зміняться ціни на цукор, гречку та макарони.