Православна церква цього дня вшановує пам'ять священномученика Дорофія Тирського, єпископа.
Інші назви свята: "День Волхва-Дорофея", "День сон-трави", "Ніч сон-трави", "Горобцеві ночі". З Дорофєєва дня ночі стають найкоротшими на рік. Назви "День/ніч сон-трави" свято отримало за те, що в цей день розпускається ця чарівна та загадкова рослина.
Цього дня можна піти пошукати сон-траву. Її нелегко знайти, та й збирати її не радять, якщо не знати спеціальних змов. Щоб точно не сплутати цю рослину з іншою, слід опустити її в холодний струмок. Якщо листя ворушиться, то ви вибрали правильно.
З цією травою пов'язано багато різних прикмет та повір'їв у цей день. Наприклад, якщо на тілі людини росте дуже багато волосся, то потрібно покатати сон-траву по тілу, а потім порвати на маленькі шматочки. Це повинно допомогти.
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році
Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Сон-траву, яку зібрали цього дня, можна посушити та носити із собою, покласти під поріг. Роблять це, щоб позбутися проказ нечисті, вірили, що навіть диявол боїться цієї трави.
Вночі на цей день магічна і сняться пророчі сни. Якщо сновидіння вам не сподобалося, потрібно порадитися зі священиком, щоб він сказав, які молитви допоможуть відвести лихо.
Щоб захистити дітей від хвороб, слід їх похитати на гойдалках, які виготовлені з пня та дошки. За повір'ям, коли дитина опускається вниз – усі хвороби йдуть у землю, а коли вгору – небо дарує йому бадьорість та силу.
Раніше ще був цікавий обряд, для якого потрібно було зловити кажана. Робили це для привороту. Її закопували у свіжий мурашник разом із річчю людини, яку хочуть закохати. Коли мурахи з'їдять тіло кажана, людина одразу закохається. А ось для відвороту вже потрібна була жаба, вона була образом суперниці. Її теж поміщали у мурашник. Коли з'їдять її, то хлопець полюбить свою колишню.
Ще сьогодні потрібно зірвати горобинові гілки опівночі. Їх приносять додому, а потім уранці розпалюють на них багаття. Через нього потрібно перестрибнути, щоб позбутися негативу.
На Русі вважалося, що з Дорофея починаються "горобцеві" ночі , такі ж маленькі та швидкі, як ця пташка. Вони тривають 7–8 годин на добу. Згідно з народним повір'ям, святий Дорофій керує снами. Якщо наснилося щось тривожне, погане, треба попросити допомоги святого. Він обов'язково розгадає, заспокоїть і підкаже, що робити, щоби відвести біду.
Нагадаємо, коли в Україні відзначають День Батька: історія свята та ідеї для подарунка своїми руками.