Якщо влада не погасить борги перед виробниками «зеленої» електроенергії, в кінці року іноземні інвестори подадуть позови в міжнародний арбітраж проти України. Про це йдеться в матеріалі «LIGA.net».
За інформацією видання, на кінець жовтня в реєстрі судових рішень числилось 50 позовів від 43 компаній до державного трейдера "гарантований покупець" (Гарпок) через заборгованість за поставлену «зелену» електроенергію. Загальна сума претензій-584 млн грн.
"Це близько 2,4% від загальної суми боргу держави перед "Зеленим" бізнесом. На 23 жовтня, згідно з даними Гарпоку, підприємство повинне виробникам ВДЕ 24,1 млрд грн», - повідомляється в матеріалі.
Однак, серед компаній, які подали позови, поки немає великих іноземних інвесторів. За даними видання, вони не бачать сенсу судитися з» Гарпоком " і готуються звертатися відразу в міжнародний арбітраж, у разі якщо держава до кінця року не виконає свої зобов'язання з погашення заборгованості.
"Великий бізнес на сьогодні зайняв вичікувальну позицію: він чекає, чи виконає держава умови меморандуму Кабінету міністрів з інвесторами, підписаного в червні 2020 року. Документ, зокрема, передбачає виплату інвесторам 9 млрд грн боргу за" зелену» електроенергію вже в четвертому кварталі цього року і 100% оплату за електроенергію ще з серпня місяця", - йдеться в матеріалі.
Пенсіонерам готують доплати у 2025 році, але не для всіх: хто та скільки отримає
Нацбанк виводить з обігу частину грошей: що потрібно знати українцям
ВЛК роблять придатним для мобілізації всіх: нардепка розповіла про таємний наказ
Українцям пропонують нову фінансову допомогу: гроші виплатять одразу
У той же час, За інформацією видання, до кінця року проти «Гарпока» можуть подати судові позови ще 140 компаній, які входять в Українську асоціацію відновлюваної енергетики.
Як повідомлялося, в червні профільні асоціації "зеленої" енергетики і Кабінет Міністрів підписали меморандум про взаєморозуміння, який став основою прийнятого в липні Верховною Радою закону №810-IX (набув чинності 1 серпня).
Документ передбачав зниження "зеленого" тарифу для СЕС на 15%, а для ВЕС – на 7,5% вже з серпня 2020 року. Уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погасити до кінця 2021 суму боргу (22,4 мільярда грн). 40% від цієї суми "Гарпок" повинен погасити вже в четвертому кварталі 2020-го. Закон передбачає, що 20% виробленої "зеленої" електроенергії в Україні має оплачуватися з бюджету, а також борги можуть погашатися за рахунок кредитування НЕК "Укренерго" після надання держгарантій компанії.
Станом на початок листопада, за даними "гарантованого покупця", за вересень виплачено близько 80% від потрібної суми за "зелену" електроенергію, за 20 днів жовтня - всього 7%. У той же час зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 мільярда грн) не спостерігається.
Провідні асоціації ВДЕ неодноразово зверталися до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля із заявами, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками "зеленої" електроенергії і не виконує зобов'язання з погашення боргів перед ними.