Масштабні пожежі у Чорнобильській зоні спалили дотла понад 10% території. У зоні відчуження втрачено дуже багато пам'ятних місць. Згоріли старі кладовища, ліси, болота і 12 колишніх сіл, зокрема Лелів, Копачі і Поліське. Вогонь охопив територію Рудого лісу, знищено піонертабір "Смарагдовий", а також відомий тролейбус МТБ-82.
Напередодні річниці катастрофи на ЧАЕС в інтерв'ю Сегодня.Lifestyle керівник Chornobyl NOW та чорнобильської школи гідів Chornobyl guide's school Олена Фоміна розповіла про наслідки пожеж у зоні відчуження. Вона зазначила, що туристичному потенціалу Чорнобильської зони не можуть перешкодити навіть нинішні пожежі, які, на жаль, спалили дотла понад 10% території.
"Село Лелів обожнювали всі. Це була справжня "капсула часу". Там дуже добре збереглися будинки та школа. Можна було побачити, як жили мешканці радянського Полісся. Сільськогосподарська начиння, інструменти, предмети побуту. Окремої уваги заслуговують численні радянські гасла і стенди", – каже експерт. Піонертабір "Смарагдовий" перебував декількох кілометрах від села. Там влітку відпочивали діти персоналу атомної станції та сімей військовослужбовців з гарнізону секретного містечка Чорнобиль-2. Було близько ста дерев'яних будиночків, розмальованих персонажами з казок і мультфільмів. Наприклад, кіт Леопольд, Вовк і Заєць з "Ну постривай!", левеня і черепаха, гноми і багато інші герої. Ми дуже сумуємо за всім цим безнадійно втраченими реліквіями."
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав
Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ
За словами Олени Фоміної масштабні пожежі завдали великої шкоди Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику — природу знищено, а тварини і птахи не можуть повернутися додому, багато з них згоріли у пожежі. Подібна ситуація була і в 2015 році, коли в Чорнобильській зоні сталася масштабна пожежа, яка знищила багато сіл: Іллінці, Луб'янку, Діброву, Поліське. Фахівець називає пожежі у Чорнобильській зоні сезонним явищем, оскільки трав'яний покрив там дуже сухий в теплу пору року, і при відсутності опадів небезпека виникнення і швидкого розповсюдження пожеж зростає.
"Потрібно докласти максимум зусиль на всіх рівнях, щоб створити розвинену пожежну інфраструктуру в Зоні відчуження. Там не проводилися рубки лісові сухостою, не було під'їзних шляхів, протипожежних просік, мінералізованих смуг з піску і глини, здатних зупинити поширення вогню між кварталами лісу. Всі ці уроки треба врахувати на майбутнє", – резюмувала Олена Фоміна.
Обов’язково підпишись на наш канал у Viber, аби не пропустити найцікавіше
Нагадаємо, до чого довели пожежі у Чорнобильській зоні, радіаційний фон і концентрація цезію в повітрі. Пожежа в Чорнобильській зоні відчуження триває з 4 квітня
Як повідомляв портал "Знай.ua", як виглядає Чорнобильська зона після пожеж — відео, що вражає до болю. Українська знімальна група створила відео, в якому показала наслідки лісових пожеж поблизу Чорнобиля
Також "Знай.ua" писав, Національний парк "Синевир" постраждав від спалювання трави – вогонь знищив унікальну екосистему. У результаті пожежі повністю згоріли дві споруди на території природного парку