Деякі люди не можуть почати день без кави - і багато хто після цього може назавжди змінити звичку до кави.
Для більшості з нас, хто не може дозволити собі потужну кава-машину, щоб використовувати цілі зерна, ми часто тягнемося до великих банок з меленими зернами, щоб вони могли нормально зберігатися як мінімум кілька тижнів.
У деяких людей дивно розвивається алергічна реакція на цей широко споживаний тип кави. Просто організм так сприймає або виникає досить невинна алергія, вірно? - задається питанням Mirror.
Виявилося - неправильно. Причина, по якій вони починають відчувати цю алергію, змусить вашу шкіру покритися мурашками.
Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Це тому, що якщо ви п'єте каву, приготовану з попередньо мелених зерен, у вас також є досить висока ймовірність того, що ви заварюєте собі подрібнених тарганів.
Професор біології Університету Монтани Дуглас Емлен вперше пролив світло на це питання в інтерв'ю 2009 року про своїх дослідженнях гнойових жуків.
Доктор Емлен описав, як, будучи студентом, він їздив по країні зі своїм професором, який був «сильно залежний від кофеїну» і часто змушував їхати десятки кілометрів, щоб знайти, де подають свіжомелену каву з цільних зерен.
«Я пам'ятаю, як йому було дуже важко, тому що ми витрачали багато часу на дорогу, намагаючись вгамувати його пристрасть, бо він потребував кави кожні пару годин», - сказав доктор Емлен.
«І він, нарешті, пояснив мені, навіщо йому потрібно пити тільки цільнозерновий свіжозмелену каву - і все це через тарганів».
Після декількох років викладання ентомології, вивчення комах та їх взаємовідносин з людьми, у професора виникла сильна алергія на тарганів, з якими вони так часто "спілкувалися".
Він не міг доторкнутися до таргана, не отримавши реакції, і страждав так само, коли пив каву, приготовану з попередньо змелених зерен.
Коли професор зайнявся вивченням питання то з'ясував, що всю мелену каву переробляють з величезних куп, які швидко заражаються тарганами під час зберігання.
Він пояснив, що мало що можна зробити, щоб відфільтрувати істот. Вони водяться де ростуть зерна, де зберігаються, сортуються і перемелюють. Таким чином, цілком можуть потрапляти в банки вже меленої кави.
Потім професор вирішив завдати страшний удар ласунам заявивши, що величезні купи какао-бобів спіткала дуже схожа доля.