І тут згадуєте, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм у власність, земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, для ведення особистого селянського господарства, площею не більше 2 гектара. Це стаття 121 Земельного кодексу України. Спробуємо розібратись, як же скористатись цим правом.

З чого почати

Для початку потрібно визначитись з місцем знаходження земельної ділянки. Якщо у вас, або вашої родини, тривалий час перебуває у користуванні земельна ділянка, можна спробувати оформити на неї право приватної власності шляхом передачі цієї ділянки у приватну власність.

Якщо у вас немає у користуванні земельної ділянки, але ви хочете отримати таку ділянку для своїх особистих потреб, можна скористатись електронним сервісом Публічна кадастрова карта України в мережі інтернет (https://map.land.gov.ua/) та визначити чи є вільні земельні ділянки у місцевості, що вас цікавить.

Який подальший порядок дій

В загальному порядок передачі громадянам у власність земельних ділянок, описаний статтею 118 Земельного кодексу України.

Якщо ви вже визначились з місцем розташування земельної ділянки, яку хочете отримати у власність, і ця земельна ділянка, згідно з відомостями Публічної кадастрової карти України, не є приватною власністю інших громадян, починаємо готувати відповідне клопотання про передачу земельної ділянки у власність.

Популярні новини зараз

Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі

Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше

Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію

Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ

Показати ще

Це клопотання подається до відповідно органу місцевого самоврядування, на території якого розташована бажана земельні ділянка. Або до обласного управління Держгеокадастру, якщо земельна ділянка розташована за межами населеного пункту та не входить до складу міст, селищ чи сіл.

Клопотання готується в довільній формі, але обов’язково має містити:

  • Повні дані заявника (прізвище, ім’я, по-батькові, дані документа, що посвідчують особу громадина України, поштову адресу та інші засоби зв’язку);
  • Цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри (у нашому випадку, цільовим призначенням є – ведення особистого селянського господарства);
  • місцезнаходження земельної ділянки.

До клопотання необхідно додати графічні матеріали, на яких зазначено бажане розташування земельної ділянки. А у випадку, якщо ця земельна ділянка перебуває в користуванні інших осіб, – письмове погодження землекористувача про передачу земельної ділянки вам у власність.

Посадовцям, забороняється вимагати від громадянина додаткові матеріали та документи, не передбачені статтею 118 Земельного кодексу України.

Порада як зекономити кошти

Тривалий час посадовці відмовляли громадянам у задоволенні їх клопотань, аргументуючи це тим, що клопотання не відповідає вимогам статті 118 Земельного кодексу України, а саме з поданих до клопотання графічних матеріалів неможливо встановити чітке місце розташування земельної ділянки, на яку претендує заявник. Тому рекомендували громадянам звертатись до землевпорядних організацій для виготовлення відповідних графічних матеріалів. Незалежно від результату розгляду клопотання за виготовлення таких графічних матеріалів громадянам доводилось сплачувати чималі грошові суми.

Ситуацію змінив Верховний Суд. У своїй постанові від 09 січня 2020 року по справі №812/1264/17 Верховний Суд дійшов висновку, що для того, щоб графічні матеріали відповідали вимогам ст. 118 Земельного кодексу України і вважалися зрозумілими та належними, заявнику достатньо подати до клопотання роздруківку із Публічної кадастрової карти України, на ній окреслити межі та вказати площу земельної ділянки, яку він планує приватизувати в межах безоплатних норм.

Отже, за допомогою електронного сервісу Публічна кадастрова карта України (https://newmap.land.gov.ua) можна самостійно та безкоштовно сформувати необхідні графічні матеріали. Користуємося «Публічною кадастровою картою України» . Це безкоштовно.

Як довго має розглядатися клопотання

Отримане та належним чином зареєстроване клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів. Тобто, якщо вказана у клопотанні земельна ділянка не входить до компетенції даного органу, вже передана іншим особам у власність, перебуває в користуванні інших осіб і відсутня згода цих осіб на передачу ділянки у власність, або входить до охоронної зони відповідно до генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць.

Дозвіл є. Що далі?

Після отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (оформляється у вигляді наказу органу державної влади або рішення органу місцевого самоврядування), вам потрібно звернутись до акредитованої землевпорядної організації. Ця організація повинна мати право діяльності на території, де розташована ваша майбутня земельна ділянка. Як правило, список таких організацій та їх контакти можна отримати у відповідному управлінні Держгеокадастру у вашій місцевості.

Обравши одну із землевпорядних організацій, необхідно укласти з нею договір на виконання робіт з розроблення та виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

При укладанні договору із землевпорядною організацією зверніть увагу на терміни виконання робіт (бажано вказати чітку дату завершення робіт), вартість робіт (визначається від необхідного обсягу робіт, присвоєння кадастрового номеру, проведення замірів на місцевості, встановлення меж, погодження із суміжними землекористувачами чи землевласниками та інше).

Проект готовий. Рухаємося далі

Після завершення виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність даний проект подається на затвердження до органу, що надав дозвіл на його виготовлення.

Якщо зауваження відсутні і проект погоджено і затверджено, на його основі компетентним органом видається наказ або рішення про затвердження проекту та передачу земельної ділянки у власність. На основі відповідного наказу або рішення, управлінням Держгеокадастру за місцем знаходження земельної ділянки формується витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

І це все? Я власник?

Не зовсім. Для завершення процедури передачі земельної ділянки у власність, необхідно звернутись до державного реєстратора або нотаріуса із заявою про реєстрацію права власності на об’єкт нерухомого майна.

До заяви обов’язково додається оригінал витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, сформованого управлінням Держгеокадастру та наказ, або рішення про передачу земельної ділянки у власність.

Також ця процедура передбачає сплату адміністративного збору за надання адміністративної послуги (вчинення реєстраційних дій). Тому необхідно додати квитанцію про сплату відповідного збору.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав не нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться у строк, що не перевищує п’яти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви.

За результатами розгляду заяви державним реєстратором або нотаріусом формується витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. Цей витяг передається вам на руки та засвідчує ваше право власності на земельну ділянку, вказану в документі.

Вітаю! Тепер ви власник земельної ділянки і сміливо можете її використовувати.

Залишається «але»

Навіть попри те, що тепер це ваша приватна власність, забороняється використовувати земельну ділянку для інших цілей, ніж це визначено її цільовим призначенням. Не допускається погіршення стану земельної ділянки, забруднення ділянки та ґрунтів. Якщо ділянка передана вам у власність для ведення особистого селянського господарства, забороняється забудова земельної ділянки, або використання її для інших потреб. Недотримання правил користування земельною ділянкою, визначених Земельним кодексом України, тягне за собою можливість позбавлення прав на земельну ділянку, відповідно до статті 143 Земельного кодексу України.

Проконсультуйтеся з юристом

Якщо виникли додаткові питання або труднощі в процедурі передачі земельної ділянки у власність, ви завжди можете звернутись до найближчого центру або бюро правової допомоги та отримати кваліфіковану і вичерпну консультацію з цього та інших питань.

Ви можете прийти до будь-якого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги чи бюро правової допомоги. Їхні адреси можна знайти на сайті https://www.legalaid.gov.ua/ . Можна зателефонувати до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним номером 0 800 213 103. Отримати юридичну також консультацію можна онлайн через форму зворотного зв’язку на сайті https://www.legalaid.gov.ua/. Крім того, отримати відповідь на правове запитання можна, написавши повідомлення на офіційних сторінках системи БПД у соціальних мережах Facebook та Instagram. Знайти відповідь на юридичне запитання можна також у правничій вікіпедії WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%BD%D0%BA%D0%B0. Прочитати консультацію можна на Telegram-каналі системи БПД.

Василь Савуляк, начальник відділу «Рахівське бюро правової допомоги» Хустського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Василь Савуляк