Гіпергідроз – ваша проблема? Не переживайте: це просто особливість організму. Так буває, всі люди різні і у всіх свої недоліки. До того ж підвищена пітливість ніг – далеко не ексклюзив. Згідно з інформацією Міжнародного співтовариства гіпергідрозу, надмірне потіння ніг властиво 5-и відсоткам всіх людей на планеті. А це більше, ніж 300 мільйонів чоловік на хвилиночку. Чому так відбувається і як зробити так, щоб ноги не потіли?
Підвищена пітливість ніг – це хвороба?
Підвищена або надмірна пітливість ніг, яка тягне за собою неприємні відчуття і ще більш неприємний запах, в науці називається гіпергідрозом. Це річ, звичайно, прикра. Але не варто через неї відчувати себе юродивим і прокаженим. Ноги пітніють у всіх в тій чи іншій мірі – це природний закономірний процес. Просто у когось він протікає більш кількісно і складно.
Вся справа в некоректній роботі потових залоз. Вони можуть надмірно «включатися» через якийсь незначний стрес, незручне взуття або навіть пішу прогулянку. У більшості випадків проблема підвищеної пітливості ступень пов'язана з гіпергідрозом пахв або долонь. Тому що саме на цих частинах тіла знаходиться найбільше зосередження потових залоз.
Але долоні і пахви набагато легше піддаються гігієнічним процедурам протягом дня. Тому проблема пітливості ніг виходить в такому контексті на перший план і здається набагато складнішою і неприємнішою. Однак будь-які проблеми можна вирішити.
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Причини неприємного запаху ніг
Навіть природна підвищена пітливість ніг не завжди становить проблему у вигляді неприємного запаху. Його формування виникає з двох причин.
Перша причина — це ваш особистий унікальний запах тіла.
Друга причина — бактерії, які живуть на шкірі. Так ось саме через піт вони можуть посилено розмножуватися. А неприємний запах з'являється через істотне збільшення обсягу продуктів їх життєдіяльності. Примітно, що на різних частинах нашого тіла живуть різні бактерії. Саме на ступнях знаходяться найнеприємніші і шкідливі з них – це Bacillus subtilis. Похідні від них пахнуть набагато гірше і сильніше, ніж від їх побратимів. Ось вчені прийшли до висновку, що саме через цю «сінну паличку» (саме так в перекладі називаються означені бактерії) багато хто з нас і страждає. Що ж робити?
Що робити, якщо пітніють ноги
Міжнародне співтовариство гіпергідрозу розробило цілий науковий алгоритм для боротьби з неприємними відчуттями через проблеми пітливості ніг. Так що якщо це направду вас турбує, вчені радять серйозно поставитися до кожної рекомендації і ретельно її дотримуватися – тоді позбудетеся від такого страждання. Відгуки людей з усього світу підтверджують ефективність цих порад.
Алгоритм підходить як для жінок, так і чоловіків, навіть для дитини (зокрема і немовляти). Хоч у сильної статі потові залози на стопах працюють більш посилено, і проблема стоїть для них дуже гостро – лікування проводиться для всіх за одним принципом.
Пріють ноги: почніть з аналізу
Ведіть щоденник спостережень за ступнями. На думку Американської академії дерматології, щоб усунути проблему підвищеного виділення поту на ногах, слід індивідуально відстежити закономірність і причини його виникнення. Так, потрібно завести окремий журнал. У ньому – записувати докладно: коли і за яких обставин, з яких причин (на ваш погляд) з'являється підвищена пітливість ніг. Таким чином виявляється факт: чому саме ваші ноги активно пітніють.
Це може бути все, що завгодно аж до про певного виду взуття або ситуації, яка викликає нервозність.
Потіє стопа? Мий до дір!
Звучить банально і навіть дивно, але гігієна – це головна запорука нашого здоров'я. Начебто приписна істина, зрозуміла всім. Однак, що стосується правильного миття «проблемних» ступень є свої особливості і нюанси.
Якщо у людини є проблеми з пітливістю ступень, то ноги слід мити не менше двох разів на день. При цьому процедуру потрібно проводити ретельно: зі спеціальним антибактеріальним милом, ледве теплою водою, можливо, з додаванням ефірних масел евкаліпту або чайного дерева.
Але і це ще не все: після промивання слідує ретельне просушування. Дерматологи звертають увагу на те, що важкодоступні зони між пальцями в цьому плані не можна ігнорувати. Справа в тому, що там може скупчуватися волога, яка стає додатковим чинником розмноження бактерій і неприємного запаху.
Як прибрати пітливість ніг – балуй свої ніжки
Ванночки для ніг. Здається, що це примха, але ні – необхідність. Хоча, звичайно, потішити себе таким чином теж можна. Хто сказав, що корисне не може бути приємним?
Для цього знадобитися просто таз з теплою водою із додаванням 4-х столових ложок звичайної харчової соди. У розчин теж можна додати попередньо приготовану чайну заварку (на 2 одноразові пакетики). Опустити туди ноги на 20 хвилин. Секрет в тому, що сода – сильний засіб вбивства шкідливих бактерій.
Ножні ванни потрібно робити регулярно кілька разів на тиждень.
Пітніють ноги: кращі засоби боротьби
Присипки на допомогу. Для вирішення проблеми пітливості ніг, можна використовувати спеціальні присипки протибактериальної і протигрибкової дії. А також простий тальк і кукурудзяний крохмаль. Правда, останні нададуть не такий вже і рятівний ефект.
Тальк і крохмаль здатні просто ввібрати в себе додаткову вологу, але діють не більше години. А ось аптечні присипки спеціального призначення можуть надовго зберегти ідеальну сухість ніг і надійно запобігти розмноженню бактерій.
Як зменшити гіпергідроз – найкращі ліки
На ніч – антиперспірант. Мова йде про спеціальні гігієнічні препарати, які запобігають надмірному потовиділенню. Важливо вибрати не тільки спеціалізований для свого випадку засіб, але і чітко слідувати його інструкціям із застосування. Як правило, вони полягають в ретельному сухому нанесенні на ноги безпосередньо перед сном.
Справа в тому, що це не просто спосіб, який збереже ступні в хорошому стані, бо запобігає підвищеному виділенню поту вночі. Але і робота над глобальним вирішенням цієї проблеми назавжди. Під час сну всі процеси в організмі сповільнюються – власне, і потовиділення зокрема. Тому нічний антиперспірант може проникнути глибше в потові залози ступень саме в цей час. А в підсумку – протягом наступного дня знизити неприємні запахи.
Більш того, цей метод лікування гіпергідрозу має накопичувальний ефект. Співробітники Американської академії дерматології радять для початку проводити таку нічну процедуру 4 дні поспіль. Потім, знизивши таким чином пітливість ніг, мазати на ніч ступні антиперспірантом тільки раз на тиждень. Словом, за допомогою нічного антиперспіранту можна майже повністю позбутися цієї проблеми.
Чому ще більше пітніють ноги з природним гіпергідрозом?
Відповідь проста і логічна – через неправильно підібрані шкарпетки. Врахуйте: при гіпергідрозі шкарпетки варто носити тільки натуральні.
Слід вибирати вироби з натуральних волокон вовни та бавовни. Ці матеріали дозволяють шкірі дихати. А от синтетичні шкарпетки з нейлону, поліестеру і тому подібних матеріалів зіграють погану службу, якщо є проблема підвищеної пітливості ніг. Вони погано пропускають повітря і не кращим чином відводять від шкіри вологу.
Якщо проблема поганого запаху ступень стоїть особливо гостро, то бажано міняти шкарпетки 2 рази на день. Так що носіть із собою краще завжди про всяк випадок запасну пару.
Як боротися з поганим запахом ніг – приберіть мокрі черевики
Взуття – теж має значення. Вибираючи взуття, неодмінно слід віддавати перевагу натуральним «дихаючим» матеріалами виготовлення. Це може бути замш, шкіра, спеціальна синтетика для спорту, яка відводить вологу. Примітно, що у хорошому спортивному взутті устілка виконана з матеріалів, забезпечених антибактеріальними і запохопонижаючими властивостями. Добре, що мода і дрес-код дозволяють в наш час ходити в кросівках хоч кожен день.
В ідеалі дерматологи до того ж радять міняти взуття кожен день. Одна і та ж пара на щодень – не кращий варіант. «Башмачкам» теж треба встигати просихати. Особливо це стосується зимового взуття, яке потребує більш ретельного догляду, ніж літнє і демісезонне.