Нудота - не найприємніше відчуття, і якщо воно виникає у жінки в положенні, то особливих побоювань патологія не викликає. Але якщо нездужання з'явилося раптово, і для цього немає видимих причин, потрібно оцінити події, які сталися до цього. Іноді причина може бути не суттєвою, але в деяких випадках симптом свідчить про серйозне внутрішньому порушення.
Що за стан, і причини, чому так може відбуватися
У першу чергу нудота виникає через зниження тонусу шлунка і одночасної напруги в області 12-палої кишки. По-простому нудити починає тоді, коли у організму з'являється бажання позбутися від чогось, що він сприймає для себе як небажане або агресивне. У цей час шлунок подає сигнал мозку, який і провокує неприємні відчуття.
Поява нудоти в першу годину після пробудження зазвичай говорить про порушення роботи жовчовидільної системи. Найчастіше стан виникає через нічний застою жовчі і її різкий викид у шлунок. Якщо ситуації повторюються вранці, додатково виникає відчуття гіркоти у роті і з'являється жовтий наліт на язиці, потрібно найближчим часом відвідати гастроентеролога.
Про проблему з жовчовидільними шляхами також говорить нудота після їжі, особливо якщо був надлишок жирних продуктів. Крім цього подібну проблему провокують і інші хвороби:
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Пенсіонери також отримають свою "тисячу" на карту: кому адресовано надбавку
-
виразкова хвороба шлунка;
-
виразка 12-палої кишки;
-
панкреатит.
В цьому випадку з відвідуванням лікаря так само не слід зволікати, а для профілактики загострень, краще відмовитися від жирної, солоної і солодкої їжі.
Якщо нудота супроводжується гострими болями в області шлунка, ймовірний розвиток гастриту і гастродуоденіту. Коли до симптому приєднується блювота, швидше за все мова йде про харчове отруєння.
Курців іноді починає турбувати нудота після сигарет, особливо це стосується прихильників в 7 ранку випити кави на пустий шлунок з сигареткою. При такому ранковому раціоні велика ймовірність виникнення гастриту або виразки. Крім цього у курців зі стажем спостерігається зниження тонусу клапана, що розділяє стравохід і шлунок, через що розвивається гастроезофагеально-рефлюксний синдром. При таких умовах вміст шлунка може закидати назад в стравохід, викликаючи дуже неприємні симптоми.
Зовнішні причини нудоти
До інших причин, чому виникає нудота, відносяться:
-
Надлишок жирної їжі в раціоні і систематичне переїдання. В такому випадку організм з часом втрачає здатність переробляти важку їжу.
-
Підвищена нервозність, відчуття тривоги і стресу. Найчастіше для виникнення психогенної нудоти досить вловити якийсь неприємний запах, пов'язаний з попереднім блювотинням.
-
Закачування або синдром морської хвороби. Тут нудота виникає через порушення роботи вестибулярного апарату під час їзди в транспорті.
-
Вплив хімічних препаратів, випарів або диму. З'являється через отруєння організму шкідливими речовинами.
-
Прийом фармацевтичних препаратів. Неправильно прийняті ліки часто викликають нудоту і блювотиння. Крім цього деякі групи препаратів незалежно від дози стають причиною дискомфорту. Найчастіше це НПЗП, антибіотики і кортикостероїди. У дитини блювоту можуть викликати будь-які ліки у формі сиропу.
-
Висока температура тіла. Ця проблема більше стосується дітей. В цьому випадку нездужання виникає, коли температура вище 38,5º. Дитині, у якого температура супроводжується таким симптомом, краще давати жарознижуюче попередньо.
-
Тепловий або сонячний удар. Проблему провокує порушення роботи нервової системи.
Вагітність краще розглядати окремо від інших симптомів, тому як в перші 6-10 тижнів вранці нудить 70% жінок. Але тут важливо розуміти, що якщо токсикоз часто турбує в середині вагітності або на останніх тижнях, це реальний привід для звернення за допомогою.
Внутрішні патології, що викликають неприємний симптом
До особливо небезпечних станів прийнято відносити нудоту, ускладнену головним болем і блювотинням. Такий стан часто стає симптомом мігрені або навіть цереброваскулярної хвороби, що провокує аномальне звуження судин в голові. У такій ситуації потрібно діяти негайно, тому як в результаті може виникнути обширний інсульт.
Головні болі, ускладнені нудотою, можуть стати наслідком пошкодження оболонок головного мозку через менінгіт або черепно-мозкові травми. Інші патологічні стани, що провокують нудоту:
-
аномальне підвищення / зниження рівня тромбоцитів;
-
порушення реології крові;
-
гострий венозний тромбоз.
Всі ці причини мають місце бути, але частіше за все постійна нудота стає причиною захворювання органів шлунково-кишкового тракту, деякі з них носять хронічний характер і потребують постійного спостереження. Але є гострі стани, що вимагають негайного хірургічного втручання:
-
гострий панкреатит;
-
апендицит;
-
перитоніт;
-
непрохідність в кишечнику.
Серед захворювань хронічного перебігу виділяються:
-
коліт;
-
гастрит;
-
виразка;
-
ентерит;
-
гастроезофагеально-рефлюксна хвороба;
-
холецистит;
-
синдром роздратованого кишечника.
Інші поширені причини, чому нудить - кишкові інфекції. Але частіше проблема супроводжується блюванням, температурою, слабкістю, головним болем і іншими симптомами інтоксикації. До частим патологій відносяться:
-
сальмонельоз;
-
ентеровіруси;
-
дизентерія;
-
ротовірус;
-
тиф;
-
ентероколіт;
-
гельмінтоз;
-
харчова токсикоінфекція.
До непов'язаним з органами травлення причин відносяться:
-
цироз;
-
гепатит;
-
чужорідне тіло в шлунку;
-
харчова алергія;
-
новоутворення в головному мозку;
-
захворювання внутрішнього вуха;
-
інфаркт міокарда;
-
гіпертонія
-
захворювання ендокринної системи
-
ниркова недостатність;
-
хіміотерапія.
Що рекомендують робити, якщо нудить
В першу чергу, щоб зупинити нудоту, рекомендують прийняти вертикальне положення, таким чином, припиняється рух шлункового соку по стравоходу. Саме з цієї ж причини не слід лягати відразу ж після їжі, особливо якщо присутні симптоми кислотного рефлюксу. Крім цього потрібно прибрати одяг, здавлюючий область живота. Інші дії, які допоможуть залишити нудоту і попередити блювоту:
-
Свіже повітря. Крім відкритого вікна допоможе вентилятор або банальне обмахування.
-
Холодний компрес. Іноді нудота супроводжується невеликим підйомом температури. В цьому випадку допоможе холодний компрес на шию.
-
Глибоке дихання. Для цього потрібно зробити глибокий вдих носом, затримати повітря на 3 секунди і повільно видихнути. Щоб зняти стрес і тривогу, потрібно повторити дії кілька разів.
-
Відволікаючі процедури. Якщо припинити думати про нудоту, вона може пройти самостійно. Допоможе читання книги, перегляд фільму, виконання домашніх справ.
-
Відновлення балансу рідини. Нудота може бути ознакою зневоднення, особливо якщо попередньо кілька разів вирвало. Щоб не нудило, потрібно пити багато, але дрібними ковтками.
Народні засоби проти нудоти
Відмінним порятунком вважається лимон, в якому містиця необхідна для травлення кислота. Якщо немає бажання є чистий лимон, можна взяти склянку теплої води і додати туди чайну ложку лимонного соку або ж просто понюхати свіжий розрізаний лайм. Інші продукти, що знижують неприємні відчуття при нудоті:
-
Імбир. Володіє протиблювотними властивостями. Рекомендують або розсмоктати невеликий шматочок свіжого кореня, або випити імбирний чай.
-
Ромашка. Відмінний народний засіб. Ромашковий чай допомагає не тільки позбутися від нудоти, але і заспокоїти нервову систему.
-
М'ята. Використовувати пряність можна в будь-якому вигляді. Це можуть бути свіже листя, ефірна олія або навіть звичайна м'ятна жуйка.
-
Кефір. Якщо немає проблем з перенесенням кісломочкі, кефір стає відмінним засобом, що нормалізує роботу шлунка.
-
Лужна мінеральна вода. Оптимальним засобом від нудоти і блювоти вважається «Боржомі», «Поляна Квасова», «Єсентуки». Якщо немає можливості вийти за водою в магазин, допоможе чайна ложка соди, розбавлена в склянці води.
Пігулки від нудоти
Вибір лікарського препарату в першу чергу залежить від причини. Якщо напад нудоти викликаний закачуванням, підійдуть лікарські препарати на основі дименгідринату. Найкраще прийняти ліки за 30 хвилин до початку подорожі. При цьому неважливо планується переміщення на машині, літаку, поїзді, автобусі або кораблі. Як ще боротися з закачуванням описано в відео:
Коли рве і нудить через проблеми з роботою шлунково-кишкового тракту, рекомендують прийняти «Мотилиум». При сильній блювоті краще використовувати внутрішньом'язове противорвотное - «Церукал». Нудота з неврологічним причин знімається транквілізаторами і заспокійливими.
Як уникнути проблеми
Попередити причину нездужання значно легше, ніж її лікувати. В першу чергу, коли нудота турбує часто, потрібно відмовитися від газованих напоїв. При поглинанні газів виникає здуття і неприємна кисла відрижка. У тому числі причиною нудоти стає велика кількість цукру в рідині.
Крім цього потрібно максимально скоротити споживання важкої їжі і відмовитися від таких страв:
-
смажених;
-
копчених
-
пересолених;
-
насичених простими вуглеводами.
Інші поради:
-
більше гуляти на свіжому повітрі;
-
їсти часто, але по маленьку;
-
більше пити рідини;
-
не нервувати.
Найчастіше нудота - ознака того, що в організмі щось пішло не так. Якщо стан разовий, швидше за все немає причин для занепокоєння. Але коли ситуація повторюється раз за разом, а додатково приєднуються і інші симптоми, це вже реальний привід для звернення за медичною допомогою.