Пневмонію називають одним з найсерйозніших захворювань. Причина більшості смертей від запалення легенів — недостатня обізнаність населення про симптоми і заходи профілактики. При ранній діагностиці захворювання можна побороти досить бюджетними препаратами без загрози для здоров'я.
Пневмонія — що це таке?
Пневмонія — термін, який використовується для опису ряду запальних процесів в легенях людини. Захворювання характеризується різким підняттям температури і супроводжується викидом рідини в альвеоли.Заразна чи пневмонія, залежить від збудника захворювання.
Серед груп людей, найбільш схильних до ризику розвитку запалення легенів, можна виділити дві: діти і дорослі люди старше 60 років, які страждають від цукрового діабету, що мають проблеми з серцем і т.д. У числі тих, у кого підвищений ризик захворювання пневмонією, також знаходяться те пацієнти, хто палять і зловживають алкоголем. А також люди різного віку, які страждають від вроджених захворювань легенів.
Пізня діагностика або неправильне лікування чреваті появою ряду негативних наслідків. Серед яких можна відзначити набряклість легенів і зараження крові.
Залежно від того, якого роду був збудник, пневмонія ділиться на види: вірусна, грибкова та бактеріальна. Запалення легенів, яке викликав грибок, вважається одним з найважчих. А одним з найбільш агресивних видов бактерій, перед якими виявилися безсилі багато антибіотиків, названа клебсієлла. Основні причини розвитку запалення легенів:
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
-
збудник стає причиною виникнення патогенної мікрофлори;
-
потрапляння токсичних речовин в організм;
-
неправильний спосіб життя;
-
стрес.
А в залежності від місця ураження пневмонія буває: лівостороння і правостороння. У рідкісних випадках буває двостороння форма.
Симптоми запалення легенів
Запалення легенів має безліч проявів, а також симптомів, які допоможуть лікареві діагностувати захворювання і навіть визначити стадію. Основні симптоми класичного прояву пневмонії:
-
температура тіла зростає аж до 40 градусів;
-
надривістий і сильний кашель, після чого виділяється рідина з легкого - найяскравіший симптом;
-
процес дихання і кашель доставляють дискомфорт в області грудей;
-
хрипи (чутні при прослуховуванні легкого).
Якщо ж пацієнт страждає від атипічного прояву пневмонії, то симптоми будуть такі:
-
сильний жар, температура тіла досягає 40 градусів;
-
сухий кашель в процесі розвитку захворювання стає вологим і характеризується виділенням великої кількості мокротиння;
-
сильні болі в м'язових тканинах;
-
першіння в горлі;
-
слабкість.
Спостерігаючи у себе перші ознаки пневмонії: підвищену температуру, кашель і слабкість — багато людей помилково вирішують, що це ознаки застуди. В результаті вони починають займатися самолікуванням, що часто призводить до летального результату.
Ніколи не варто випускати з уваги основні симптоми запалення легенів. При перших проявах рекомендується негайно звернутися до лікаря. Але поставити точний діагноз допоможе тільки аналіз крові.
Симптоми різних стадій можуть відрізнятися у пацієнтів в залежності від віку та схильності до хронічних захворювань. Але є і загальні ознаки у чоловіків і жінок. На легкії стадії пневмонія проявляється в підвищеній температурі протягом декількох днів, появі мокрого, постійно наростаючого, кашлю.
Коли хвороба доходить до важкої стадії, настає критичний підвищення температури, яку не вдається збити. З'являється задишка, шкіра стає блідою і має нездоровий колір, а шкірний покрив в носо-губної зоні набуває синього відтінку. Одним з важких проявів запалення легенів вважається бронхопневмонія. Іншим вид важкої форми пневмонії — плевропневмонія. У такій ситуації пацієнт потребує негайної госпіталізації.
Як лікувати пневмонію
У більшості випадків запалення легенів лікується медикаментами. Лікар призначає антибіотики як у вигляді таблеток, так і у вигляді уколів. Додатково пацієнтові виписують протигрибкові і антибактеріальні препарати в разі виявлення грибкової або бактеріальної інфекцій.
Залежно від тяжкості захворювання лікар також прописує відхаркувальні препарати, ліки для поліпшення імунітету і вітаміни.
Якщо хвороба протікає особливо гостро, необхідний постільний режим. Добова норма рідини — 2 л для дорослої людини. Особливу увагу потрібно приділити раціону харчування, виключивши з нього всю жирну, солодку їжу, а також кондитерські вироби.
Які є протипоказання при захворюванні пневмонією
Незалежно від стадії пневмонії категорично забороняється займатися самолікуванням. Наслідки неграмотного вживання медикаментів: додаткові ускладнення і помітне погіршення стану хворого. Серед найважливіших протипоказань:
-
зневага появою перших симптомів, ігнорування необхідності походу до лікаря. Ускладнення після таких дій можуть бути дуже серйозними;
-
при запаленні легенів неприпустиме сильне фізичне навантаження. Після діагностики захворювання необхідно звести до мінімуму фізичну активність;
-
категорично заборонено куріння і вживання спиртних напоїв під час запалення легенів;
-
не можна допускати переохолодження організму і, навпаки, знаходиться в умовах високих температур: баня, сауна тощо.
Пневмонія у дітей: симптоми, лікування, профілактика
Щорічно пневмонія забирає життя близько 2 млн дітей, що становить 20% від випадків дитячої смертності. Симптоми пневмонії у дітей такі ж, як і у дорослих. А ось фактори, які можуть послужити поштовхом для розвитку захворювання, відрізняються. До таких факторів ризику варто віднести:
-
слабкий імунітет, причиною якого часто служить неправильне харчування. Особливо це стосується малюків, які не отримують грудне молоко від матері;
-
попередні захворювання: застуда, отит, бронхіт і т.д. Які створюють сприятливе середовище для розвитку пневмонії;
-
негативний вплив оточуючих чинників. Зокрема, екології. Серед них: забруднене повітря в приміщенні, куріння батьків і т.д.
При лікуванні запалення легенів рекомендується займатися дихальною гімнастикою і масажувати дитині грудну клітку. Але ці методи лікування допустимі тільки після нормалізації температури тіла у малюка.
Щоб захистити дитину від захворювання на пневмонію, варто дотримуватися наступних правил профілактики:
-
вчасно проводити вакцинацію;
-
протягом перших 6 місяців дитину необхідно годувати грудним молоком;
-
гартувати дитячий організм;
-
привчати дитину до занять спортом;
-
не дозволяти дитині перебувати в накуреному приміщенні, тому краще заборонити гостям палити в стінках будинку;
-
ізолювати малюка від хворих на ГРВІ;
-
відразу реагувати на будь-які ознаки нездужання
Профілактика пневмонії у дорослих
Важливо розуміти, що на розвиток захворювання впливають не тільки інфекції, але і навколишнє середовище, інші зовнішні чинники. Наприклад, доведено, що в сім'ях, де хоча б один з батьків палить, діти на порядок частіше страждають від респіраторних захворювань.
Тютюновий дим негативно впливає на організм і істотно знижує захисну функцію організму.
Дорослим рекомендується дотримуватися наступних правил профілактики:
-
щеплення;
-
уникати близького контакту з хворими;
-
налагодити раціон харчування, зробити його збалансованим;
-
вести здоровий спосіб життя;
-
відмовитись від шкідливих звичок;
-
не забувати мити руки після вулиці;
-
періодично провітрювати приміщення;
-
відгородити себе від стресових ситуацій;
-
не допускати переохолодження організму;
Такі прості правила допоможуть уникнути серйозного ризику для здоров'я. І в цілому поліпшити власне самопочуття.