У зимовий період особливо висока ймовірність підхопити застуду та грип. В кінці січня МОЗ України прогнозує зростання кількості хворих на гострі респіраторні захворювання. Сьогодні ми розберемо, яка різниця між ГРВІ та ГРЗ, як не захворіти під час епідемії і чим лікувати вірусні інфекції.
Що таке ГРВІ
Гострі респіраторні вірусні інфекції частіше підстерігають нас у місцях скупчення людей у холодний період року. ГРВІ - це ціла група захворювань, які вважаються найпоширенішими в світі, туди входить грип, застуда і бронхіт. Збудників ГРВІ налічується понад 300 видів. За статистикою, діагноз ГРВІ ставлять у половині випадків гострих захворювань. Активно поширюються інфекції серед дітей дошкільного віку та школярів. В середньому кожна людина 2-3 рази на рік хворіє на ГРВІ.
Передаються інфекції, як правило, повітряно-крапельним шляхом від хворої людини і рідше від тварин та птахів. Іноді вірусні захворювання передаються через предмети побуту - посуд, іграшки, білизну та інструменти. Дуже часто захворювання не проявляється занадто активно, симптоми можуть бути мінімальні, але людина все одно є переносником інфекції, поки не почнеться лікування, людина все ще заразна. Зазвичай, саме ті, хто переносять застуду “на ногах” є причиною епідемій. Займаючись звичайними справами, гуляючи по місту і купуючи продукти, відбувається швидка передача інфекції серед великої кількості людей.
Першими під вплив вірусної інфекції потрапляють носоглотка, ніс, гортань, слизові оболонки очей і шлунково-кишковий тракт. Таким чином, перші симптоми - це нежить, першіння в горлі, діарея, підвищена температура. Наступний крок вірусу - це кров. Коли інфекція потрапляє в кров'яну систему, з'являються ознаки загальної інтоксикації - озноб, головний біль, ломота, сонливість, млявість.
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Перші ознаки боротьби імунної системи з захворюванням - це підвищення температури і поступове ослаблення симптомів інтоксикації. Після цього звільняється носоглотка від нежиті і починається вологий кашель.
Головна небезпека ГРВІ в тому, що при недбалому ставленні до захворювання, воно може перерости в трахеїт, ларингіт, бронхіт і пневмонію. Щоб не допускати погіршення стану, треба якомога швидше почати лікування і не допустити розвитку хронічних захворювань.
Що таке ГРЗ
Часто в ГРЗ входить і поняття ГРВІ, об'єднуючи всі гострі респіраторні захворювання. Гострі респіраторні захворювання мають схожі симптоми з ГРВІ. Різниця в захворюваннях полягає в збудниках. Якщо при ГРВІ причиною поганого самопочуття будуть вірусні інфекції, то при ГРЗ збудниками хвороби є бактерії та грибки.
Симптоми ГРЗ схожі на ГРВІ, але лікар може розрізнити їх завдяки нальоту на горлі і за кольором мокротиння. Гострі респіраторні захворювання також відрізняються різким стрибком температури. В перший же день у хворого може підвищитися температура до 38-40 градусів. Інші симптоми будуть максимально схожі: нежить, біль у горлі, слабкість, озноб, кашель. Часто при ГРЗ з'являється блювота і діарея. Це явище більш характерне для дітей і підлітків.
Діагностика та пошук природи збудника
Коли хворий приходить і каже лікарю про застуду, найшвидше рішення - це початок прийому антибіотиків. Але при більш уважному розгляді симптомів, лікар визначає природу захворювання. Зазвичай діагноз ставиться, грунтуючись на протікання хвороби, виражених симптомів і стан горла і дихальних шляхів.
ГРВІ характерні наростаючі симптоми, а ГРЗ може показувати яскраві симптоми вже з першого дня. Крім того, при бактеріальних і грибкових збудниках, колір і структура мокротиння буде відрізнятися від вірусних.
Важливо при визначенні діагнозу відразу виключити серйозні захворювання, які повинні лікуватися іншими методами. Наприклад, при діареї і блюванні лікар може поставити діагноз ротавірусна інфекція. А при гострих болях в гортані, лікар повинен переконатися, що захворювання не викликано аденовірусної інфекцією, яка викликає ангіну. Висока температура може свідчити про кір чи скарлатину.
Лікування ГРВІ та ГРЗ
Різниця в лікуванні хворих на ГРВІ та ГРЗ полягає в спрямованості основних діючих речовин проти збудників. При бактеріальній природі простуди лікарі прописують антибіотики, а при вірусній - противірусні препарати. Щоб захистити шлунок від агресивних ліків, лікарі часто прописують додаткові препарати.
При застуді і грипі багато лікарів прописують препарати, які спрямовані на полегшення симптомів. Як правило, такі ліки містять парацетамол і вітамін С. Це допомагає хворим швидше заснути. Інші препарати заспокоюють хворе горло і очищають ротову порожнину від бактерій. Краплі та спреї для носа допомагають впоратися з нежиттю.
Лікування ГРЗ і ГРВІ, як правило протікає схоже: після початку прийому ліків поступово зникають симптоми захворювання і на фінальних стадіях йде нежить, кашель стає вологим і з часом зникає. Стандартний час одужання - тиждень. Важливо саме перший тиждень захворювання швидко допомогти організму впоратися з хворобою.
Ні в якому разі не можна халатно ставитися до лікування: весь період хвороби треба провести вдома, не контактувати з друзями та колегами. Якщо необхідно піти в громадське місце, і ви все ще хворі, то треба скористатися марлевою пов'язкою (медичною маскою). Будьте свідомими - одна розмова або чих можуть стати причиною епідемії у вас на роботі або в навчальному закладі.
Профілактика респіраторних захворювань
Головне правило для тих, хто не хоче хворіти на респіраторні захворювання - дотримуватися особистої гігієни і не ризикувати під час епідемій. Лікарі радять мити руки після рукостискань, прогулянок, роботи та транспорту. При повідомленні про підвищений ризик захворіти на ГРЗ, варто скоротити кількість походів по громадських місцях.
Бажано, в цей період не перемерзати і добре харчуватися. Багато лікарів радять регулярно приймати вітамін С, але це досить спірна профілактика. Безсумнівно, всім буде корисно приймати вітаміни, але краще їсти свіжі фрукти і правильно оброблені овочі, щоб регулярно отримувати дозу “живих” вітамінів і мікроелементів.
Важливо в зимовий час гуляти на свіжому повітрі, займатися спортом і підтримувати свій організм в тонусі. Холодна пора змушує людей ховатись у квартирах і обмежуватися транспортом, офісом і будинком, що погано впливає на імунну систему і загальний стан організму. По можливості, треба дотримуватися режиму сну і активно проводити вихідні.
Ускладнення
Очевидні небезпеки респіраторних захворювань - це ускладнення. В залежності від того, які збудники стали причиною захворювання, небезпеки зазнають різні органи. При ГРВІ серйозним ускладненням вважається бронхіт, який може переростати не тільки в ще більш гострі захворювання, але і хронічні хвороби, алергії, трахеїт і може призводити до летальних наслідків.
ГРЗ може здаватися простим і незначним захворюванням, але переносити його “на ногах” - збільшити ризик залишитися без слуху, погіршити стан серцевого м'яза і довести організм до відмови одного з органів. Найважливіше в лікуванні та запобіганні появи ускладнень - це постільний режим і повне одужання.
Ускладнення після грипу та застуди можуть з'явитися через неправильне лікування, халатного ставлення до прийому ліків, хронічних захворюваннях, слабкому імунітеті, накладення декількох захворювань і тд. Більше всього при застудах страждає печінка, серце і легені.
Особливо важливо дотримуватися схеми лікування у маленьких дітей, щоб не нашкодити молодому організму і при цьому швидко зняти симптоми, які заважають дитині дихати і спати. У дітей на перших роках життя респіраторні захворювання протікають швидше, ніж у дорослих, ускладнення можуть проявитися набагато швидше. Євген Комаровський, відомий український педіатр, часто просить мам не ризикувати здоров'ям дітей і при перших же ознаках ГРЗ звертатися до лікаря. Комаровський часто говорить про те, що народні методи не допоможуть дитині впоратися з інфекцією і важливо швидко почати допомагати імунній системі боротися з вірусами і бактеріями.
Ще один дієвий метод залишитися здоровим - вакцинація. Вірусні інфекції можна запобігти цим методом - 100% гарантій залишатися здоровим немає, але найпопулярніші вірусні захворювання будуть не страшні.