Підготовка до святої вечері
6 січня прийнято вживати пісну їжу, у переддень Різдва ще діє сорокаденний різдвяний піст. Він не дуже строгий, але вважається важливим елементом підготовки до свята. У період перед Різдвом іноді можна вживати рибу, є дні, коли в меню дозволено вживати молочні продукти і іноді - яйця.
Підготовка до Святвечора - це купівля овочів і риби для приготування дванадцяти страв, включаючи кутю і солодкий узвар. Багато українців відкривають заповітні солоні і мариновані овочі, щоб на різдвяному столі було різноманітність страв.
Заздалегідь треба приготувати пісний борщ або суп, кутю та узвар. Цим страв можна настоятися, вони стануть ще смачніше через день після приготування.
Прибирання і покупка продуктів не варто відкладати на останній момент, краще організувати все заздалегідь. 6 січня заборонено прибирати, шити і працювати.
Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Якщо ви збираєтеся відвідати святкову службу, то не забудьте придбати кілька свічок, щоб запалити їх під час вечері. У Святвечір прийнято не тільки ходити на службу, але і причащатися. У Святвечір проходить святкова проповідь у церкві роздають їжу та одяг нужденним.
Різдвяне меню
Сайти з рецептами зарясніли варіаціями куті та оригінальним пісними салатами. Ми знайшли кілька корисних рецептів від українського кухаря-новатора Євгена Клопотенко. Він поєднує традиції та нові віяння, створює прості страви для щоденного приготування. Святкове меню Євгенія складається з куті, пісного борщу з копченою грушею, глив з часником, спагетті з цукіні і інших не менш актуальних страв.
Кутя з пшениці
-
1 склянка Пшениці
-
4 склянки Води
-
50 г Вершкового масла
-
2-3 ст. л. Меду
-
2 ст. л. Маку
-
1 жменя Волоських горіхів
-
100 г Кураги
-
1 жменя Родзинок
-
1 шт. Лимона (цедра і сік)
-
1 см Кореня імбиру
Пшеницю залити 4 склянками води на ніч для набухання. Вранці злити воду і залийте новими 4 склянками води. Варіть на невеликому вогні 1 годину до готовності. Злийте зайву воду.
Ще в теплу кашу додайте 50 г вершкового масла, для насиченого смаку.
Курагу наріжте невеликими кубиками. Якщо курага тверда, залийте її окропом на 5 хвилин, а потім починайте нарізати. Курагу і родзинки додайте в кашу.
Потім додайте в кашу мак і 1 см кореня імбиру, натертого на дрібній тертці. Туди ж додайте жменю рубаних волоських горіхів і перемішайте, щоб всі компоненти рівномірно розподілилися.
Лимон добре помийте і обсушіть. Натріть цедру лимона на дрібній тертці. Цедру, одну столову ложку лимонного соку і меду додайте в кашу.
Перемішайте і дайте постояти годину-півтора. Після - подавайте на святковий стіл.
Пісний борщ з в'яленою грушею
-
2 л Води
-
1 шт. Буряка (середнього розміру)
-
1 шт. Цибулі (велика цибулина)
-
1 шт. Морква (середнього розміру)
-
2 шт. Картоплі (середнього розміру)
-
1 ст. л. Цукру
-
2 ст. л. Томатної пасти
-
2 шт. Груші (в'яленої)
-
2 шт. Лаврового листа
-
2 зубчики часнику
-
2 ст. л. Соняшникової олії (для смаження)
-
за смаком Солі і перцю
Буряк помийте і запечіть в духовці протягом півтора годин, дайте охолонути, очистіть і натріть на крупній тертці. Моркву потріть на тертці, цибулю дрібно поріжте. Розігрійте сковороду з соняшниковою олією, спочатку обсмажте цибулю і моркву протягом 2-3 хвилин, потім тертий буряк і тушкуйте ще 2 хвилини. Потім додайте томатну пасту і цукор і тушкуйте ще 2 хвилини.
Картоплю почистіть і поріжте кубиками невеликого розміру. У каструлю налийте воду, викладіть картоплю, лавровий лист і доведіть до кипіння. Зменшіть вогонь і варіть ще 5 хвилин.
Додайте тонко нашатковану капусту і варіть протягом 15 хвилин. Потім додайте овочеву піджарку і порізану тонкими слайсами грушу, варіть ще 5-7 хвилин, посоліть і поперчіть за смаком. В кінці приготування додайте роздавлений на давилке часник.
Гливи з часником
-
400 г Глив
-
2 зубчики часнику
-
2 ст. л. Олії соняшникової (ароматного)
-
за смаком Солі і перцю
Гливи добре промийте, зріжте тверду частину ніжки. Наріжте гриби великими шматочками. Очистіть 2 зубчики часнику і дрібно порубаєте часник ножем. Розігрійте сковороду з 2 ст. л. ароматної олії. Смажте гриби з часником, поки з грибів не випарується зайва волога, і вони не стануть м'якими. Посоліть і поперчіть за смаком.
Страви для дітей
Кращим частуванням для дітей на Різдво стануть вареники з вишнями і желе. Це класика нашого дитинства, яка буде актуальна і зараз.
Вареники з вишнею
-
1 ст. ложка Борошна;
-
250 гр Вишні без кісточок;
-
4-5 ст. ложок Цукру;
-
1,5 ст. ложок Рослинного масла.
В півсклянки теплої води додаємо сіль і масло. У просіяне борошно додаємо воду. Тісто треба сміливо добре замішати, обмотати харчовою плівкою і дати дійти 1-2 години. Поки готується тісто, варто почати готувати вишню. Заморожені ягоди слід заздалегідь вийняти з холодильника і дати йому розтанути. Вишні необхідно підсолодити цукром. Витік сік треба злити.
Тісто розкочуємо тонким шаром і розрізаємо на однакові кружечки. Для цього краще всього використовувати склянку. Всередину кожного гуртка кладемо вишневу начинку. Розраховуйте порції так, щоб можна було щільно зліпити краї вареників. Надаємо традиційну напівкруглу форму. Зліплені вареники потрібно зварити в підсоленій воді до готовності. Коли вареники спливуть на поверхню - вони готові. Витягніть вареники з води в окрему ємність і додайте трохи вершкового масла за бажанням.
Порада: якщо ви хочете додати оригінального смаку в класичні вареники - посипте вишні корицею або додайте дрібно мелені горіхи. Діти люблять поливати вареники топінгами - шоколадним, ванільним або карамельним.
У звичайне желе можна додати нарізаних фруктів або зробити кілька різнокольорових шарів, що стане родзинкою солодкого столу. Також, можна приготувати желе у великій формі для кексів. Щоб дістати желе і поставити на стіл, як окрему страву, краще додавати трохи менше води, ніж належить за рецептом. Так желе буде більш тверде. Перед подачею треба набрати теплої води в миску, опустити форму на дві хвилини майже до країв, щоб не набрати води в желе. Після цього можна перевернути форму з желе на тарілку для подачі.
Для самих маленьких бажано робити желе без барвників, а на соці:
-
3 склянки будь-якого соку;
-
1,5 ч. ложки цукру
-
30 г желатину
-
фрукти
Змішайте сік з желатином і залиште на годину. Після того, як желатин набряк, додайте ложку цукру і поставте на вогонь. Під час варіння необхідно постійно помішувати желе дерев'яною ложкою. Ні в якому разі не доводити до кипіння! Знімайте з вогню і залийте в великі чаші або в стакани. Буде гарно, якщо додати в желе з соку фрукти цілком (можна на дно, а можна прикрасити зверху).