Кожна людина знає, що тільки вона відповідає за своє здоров’я, таким чином задача кожного слідкувати за ним, та намагатися підтримувати здоров’я усіма відомими способами. У цій статті ми хочемо розповісти про таку хворобу, як панкреатит, дане захворювання дуже поширене, але мало хто знає, що саме він собою являє.

Далі пропонуємо дізнатися докладніше про те, що ж собою являє панкреатит, які симптоми і причини його виникнення у людини, а також яким чином проходить його гостра і хронічна форми захворювання. Звичайно ж розглянемо докладно всі методи його діагностики і лікування, які використовуються в медицині на сьогоднішній день.

Що таке панкреатит

Сам по собі медичний термін панкреатит означає, захворювання підшлункової залози в гострій або хронічній формі. Найбільш поширене виникнення такої хвороби буває з - за появи жовчних каменів або зловживання алкоголем.

Дізнатися яка людина може про те, що у нього з'явилося таке захворювання, як панкреатит, відчувши сильний біль в області живота - це буде свідчити про гострий панкреатит. Хронічний же в свою чергу супроводжується втратою апетиту і різким порушенням травлення. Звичайно ж відразу сказати наскільки затяжний буде хвороба складно, з тієї причини, що в першу чергу все залежить від своєчасності лікування, загального стану здоров'я пацієнта і ряду супутніх ускладнень.

Так само варто розповісти, що собою являє підшлункова залоза. Підшлункова залоза - це орган травної системи, він розташований позаду шлунка на задній черевній стінці в епігастральній ділянці, він має властивості формування травного ферменту, так само як ендокринна система виробляє гормони.

Популярні новини зараз

Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ

Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати

Показати ще

Гострий панкреатит являє собою - гостро протікає запалення підшлункової залози, воно відрізняється серйозним збільшенням концентрації ферментів в крові і сечі. Варто знати, що за статистикою в 15-25% випадках гострий панкреатит викликає небезпечні для життя і різні ускладнення, а від 10-30% хворих пацієнтів помирають. На сьогоднішній день частота захворюваності варіюється від 5,4 до 79,8 випадку на 100 000 населення в рік.

Далі дізнаємося про другий вид захворювання, так як хронічний панкреатит, він представляє собою періодичне запалення або рубцювання тканини підшлункової залози, в цей період пацієнт відчуває помірну або сильну біль у верхній частині живота, яка поступово зміщується до спини і далі під лопатку.

Що таке панкреатит, jesuismalade
Що таке панкреатит

Звичайно ж, як і у більшості серйозних захворювань, при панкреатиті так само є ряд можливих ускладнень, а саме: мальабсорбция (порушення здатності засвоювати поживні речовини в кишечнику) і цукровий діабет. Згідно з останніми даними приблизно від 0,04-5% населення страждають на захворювання хронічного панкреатиту.

Негативні наслідки панкреатиту

Відомо, що найвищий відсоток випадків виникнення панкреатиту у людини трапляється з - за жовчних каменів, а вже на другому місці є надмірне захоплення алкоголем, варто знати, що саме по собі виникнення панкреатиту безпосередньо залежить від кількості споживаного спиртного. Але все ж досить часте явище, що у людей страждають алкоголізмом або захворюванням жовчних проток панкреатит не розвивається.

Рідко зустрічаються причини виникнення панкреатиту:

  • гипертриглицеридемия;
  • гіперпаратиреоз;
  • рак підшлункової залози;
  • попередня ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ);
  • серйозні травми;
  • інфекції;
  • прийом певних ліків;
  • дисфункція імунної системи;
  • спадкова схильність.

Лікарі стверджують, що поява гострого панкреатиту можлива через травні ферменти підшлункової залози, так як саме вони можуть руйнувати тканини і навколишнє середовище. У пацієнтів спостерігається відповідь ступеня запалення від незначного набряку до кровотечі з пошкодженої кровоносної судини, а в подальшому і зовсім розпаду тканини підшлункової залози і навколишніх структур.

Негативні наслідки, g-kuleshovsky
Негативні наслідки

Розвинений гострий панкреатит у людини, може привести до місцевих або навіть великим ускладнень, таким як:

  • заповненим рідиною порожнинах - псевдокісту;
  • скупчень гною - абсцесу;
  • збільшеним кровоносних судинах в деяких місцях -псевдоаневрізмам.
  • Ні для кого не секрет, що одна з найбільш поширених причин виникнення хронічного панкреатиту - це занадто тривале вживання алкоголем, за статистикою це 70 - 80% випадків.
  • До рідкісних причин виникнення даного захворювання можна віднести:
  • підвищення рівня гормону околощітовідной залози;
  • завищений рівень ліпідів в крові;
  • порушення імунної системи.

Під час ранніх стадій захворювання може виникнути приступ загострення гострого панкреатиту, а в подальшому це призведе до обмежень функцій підшлункової залози. Таким чином травні ферменти можуть проникати в тканини організму, і поступово руйнувати железистую тканину, а далі через рубцювання функція органу помітно погіршується.

Пошкодження панкреатитом підшлункову залозу штовхає до погіршення засвоєння поживних речовин в кишечнику, не дивлячись на те, що харчування буде правильне, і меню буде складено відповідно до рецепту лікаря.

Ні в якому разі не можна зачепити острівкові клітини, так як завдяки їм виробляється інсулін, і розвивається цукровий діабет, а він як відомо супроводжується частим сечовипусканням, підвищеним рівнем спраги, поступової слабкістю і втратою маси тіла у пацієнта. Так само загострення можливо в разі порушення засвоєння поживних речовин в кишечнику людини, так як в подальшому лікувати доведеться вже з'явилася діарею, а так само якщо людина схильна, він може серйозно втратити у вазі, який теж буде непросто повернути в необхідну норму.

Відомі симптоми панкреатиту

Відповідно до сучасної статистикою у 15-25% пацієнтів спостерігається важка форма панкреатиту з вираженим перитонітом, а у решти звернулися є легка форма, яка супроводжується незначним болем в животі.

Характерні напади гострого запалення підшлункової залози виникають з яскраво вираженим болем, яку людина відчуває в верхній частині живота.

Ще у пацієнта може часто посилюватися біль у разі повороту з боку на бік, або різкого нахилу вперед. Пацієнт спостерігає за собою і своїм станом, так при загостренні захворювання рівень інтенсивності больових відчуттів може зрости від 8-16 годин, перш ніж досягає плато, яке часом може тривати шість днів. Різного роду болю будуть віддавати по всьому організму, а саме: в спину, груди, пліч або навіть нижню частину живота.

Наступний відомий симптом за яким можна визначити ознаки панкреатиту - це блювота або підвищення температури тіла до 38-39 C.

Якщо часто їсти багато жирної їжі і зловживати алкоголем, то виникнення хронічного панкреатиту не змусить себе чекати. Таки чином перші симптоми захворювання можна буде відчути вже через 5-11 годин, після того як людина вип'є спиртний напій. При хронічному запалення підшлункової залози хороші будуть всі можливі методи лікування, хто - то лікується ліками, і різними препаратами призначеними лікарем, п'є таблетки, хто - то народними методами. Хронічне запалення підшлункової залози в основному можна помітити по тому 4-8 років систематичного алкоголізму.

Симптоми панкреатиту, info-active
Симптоми панкреатиту

Діагностика захворювання, як вилікувати панкреатит

У тому випадку, якщо є підозра у людини на захворювання гострого панкреатиту, то його слід якнайшвидше госпіталізувати. Після того, як пацієнт потрапляє під нагляд лікарів, йому проводять УЗД черевної порожнини, завдяки цьому можна виділити наявність вільної рідини в черевній порожнині і призначити необхідні ліки для підтримки здоров'я пацієнта.

Не важливо якої форми у пацієнта хронічної або гострої, все одно після аналізів крові на значення панкреатичних ферментів, зможе напевно показати чи є підвищення рівня активність ліпази і амілази в крові, саме ці дані дадуть підтвердження того, що людина хвора і потребує невідкладного лікування. Так само якщо у пацієнта буде виявлено закупорка жовчних проток і помітно підвищиться концентрація гамма GT, AP і прямий білірубін, то це теж буде свідчити про захворювання.

У деяких випадках, якщо результати аналізів були неточні, то пацієнту можуть призначити рентгенографію, комп'ютерну томографію (КТ) або магнітно-резонансну томографію (МРТ) черевної порожнини. Ще бували випадки, коли лікарі проводили пацієнтові ендоскопічну ретроградну холангіопанкреатографія, саме вона підходить для того, щоб виявити оцінку всіляких ускладнень після захворювання.

Щоб не дати панкреатиту знову виникнути в організмі у людини, лікарі деякий час після лікування ведуть спостереження за пацієнтом, вимагають звіт щодо дотримання ним дієти, чи не вживає людина алкоголь.

Для цього пацієнта просять здавати аналізи крові, за якими і можна напевно дізнатися всю необхідну лікарів інформацію, а далі вже приймаю рішення як поступати з подальшим лікуванням.

Поширені методи лікування

Варто знати, що легкий панкреатит, може зникнути сам абсолютно спонтанно, і людині навіть не доведеться для цього проходити яке - то спеціальне лікування.

Найбільшу увагу від лікарів приділяється процесу введення рідини (її обсяг становить 3-5 літрів на добу). Буває таке, що людина не в змозі приймати їжу через 48 годин, то в такому випадку в його шлунок буде вставлена ​​трубка з якої буде здійснюватися введення поживних елементів, це в свою чергу дозволить запобігти паралітичну непрохідність кишечника.

Пацієнти мають важку форму панкреатиту приймають різні знеболюючі, таки як: трамадол, петидин, якщо є необхідність лікарями може бути призначена киснева терапія. Харчування для таких пацієнтів здійснюється за допомогою трубки.