Початок Різдвяного посту припадає на 28 листопада. Протягом сорока днів православні християни будуть утримуватися від певної їжі, причащатися і віддалятися від злих помислів. Чим важливий пост, які правила і підтримання Різдвяного посту і як правильно утримуватися від спокус.
Історія поста
Традиційно, Різдвяний піст в Україні почнеться 28 листопада і триватиме сорок днів. Число днів, коли віруючі будуть наближатися духовно до Бога, пов'язане з багатьма християнськими явищами. Тут і Мойсей сорок років водив народ по пустелі, і сорок апостолів було. Кількість днів, як ви зрозуміли, обрано не даремно. Саме за цей час під час посту віруючий повинен завдяки духовному просвітленню дотягнутися своїми думками і вірою до Всевишнього.
До 12 століття піст дотримувалися усього сім днів, але у 1166 році піст продовжили до сорока днів, що досі залишилося традицією. Різдвяний піст - останній довгий піст у році. Його мета - підготувати людей до Різдва Христового.
Рішення продовжити піст не підтримує тільки Вірменська церква. Парафіяни вірменських церков тримають піст тиждень, як в давнину.
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Особливості Різдвяного посту
Починається Різдвяний піст відразу після дня пам'яті апостола Пилипа. Тому, піст часто називають Філіппов. Починається піст 28 листопада, а закінчується Святим ввечері 6 січня. Рівно сорок днів православні християни обмежують себе в певних продуктах і збагачують свою душу духовною їжею, уникаючи шкідливих звичок, злословий, пліток і грубощів.
У цей період не так важливо обмежити себе в їжі, як обмежити думки і вчинки від зла. Перед Різдвом немає жорстких правил в їжі, але є особливі приписи, щодо духовного розвитку і контролю над негативним емоціями.
Наприклад, бажано читати духовну літературу вечорами, протягом всього посту. У Різдвяний піст правильно спілкуватися з духовним наставником і коригувати свої взаємини з близькими. Краще не провокувати конфлікти і не підтримувати негатив у спілкуванні. Піст повинен фільтрувати агресію і провокувати людей розмовляти між собою, а не вплутуватися в суперечки.
Така підготовка до Різдва очищає думки і створює нові позитивні звички, які допомагають покращувати якість спілкування і життя людей. Світле і довгоочікуване свято Різдва треба зустрічати звільнившись від гріхів і негативних думок.
Кому не можна дотримуватися посту
Як і будь-який інший православний піст, Піліппів піст можуть дотримуватися тільки відносно здорові люди. Хворим на діабет категорично заборонено дотримуватися посту в плані їжі. Також піст може бути припинений у зв'язку з хворобою або подорожжю. Військові і літні люди звільняються від посту. Категорично не можна дотримуватися харчових обмежень вагітним і годуючим груддю. Працюючі важко фізично можуть дотримуватися посту у деякі дні або обмежитися постом духовним.
Багато віруючі хочуть дотримуватися правил посту, але через кілька днів після початку, починають відчувати нездужання. Незвичне харчування і різкі обмеження можуть негативно вплинути на здоров'я. Тому, варто проконсультуватися з лікарем, щоб уникнути негативних наслідків. Але Різдвяний піст можна перенести безболісно, якщо продумати харчування і не обмежуватися в ті дні, коли можна їсти рибу і морепродукти.
Категоричні заборони в Різдвяний піст
Як і в будь який інший час, варто пам'ятати про те, що дієти не будуть працювати без опрацювання психологічного стану, а піст не буде повноцінним без духовного утримання. Під час Різдвяного посту категорично не можна грати в азартні ігри, плодити негатив і зриватися на близьких.
Ці сорок днів дані людям для того, щоб віддати борги, помиритися з близькими й усвідомити свої помилки. В цей період не можна кричати, лаятися, агресивно реагувати і бунтувати. Досить мирний і осмислений час допоможе налагодити стосунки і увійти у Новий рік зі світлими думками.
В піст не можна розвивати в собі негативні думки та ділитися ними з оточуючими. Краще опрацювати цей негатив з духовним наставником, вирішити проблему і знайти її природу.
Важливо ставитися до посту не тільки, як до дієти, але зрозуміти для себе важливість духовного просвітлення під час посту. Перед Різдвом обмеження у скаргах, нитті і докорах породжує хвилю нових почуттів і пошук позитивних сторін життя.
Що потрібно робити під час Різдвяного посту
Звичайно ж, треба дотримуватися обмежень у харчуванні. Але найголовніше - це використовувати цей сорокаденний строк для розвитку духовних якостей. Обов'язково в піст молитися, усвідомлювати свої помилки і знаходити, за що подякувати Бога.
У піст треба спілкуватися з духовним наставником, ходити на причастя і брати участь у житті церкви. Спілкування з тими, хто теж дотримується посту, допомагає не зриватися і зберігати бадьорість духу.
У піст треба подумати про те, хто може потребувати вашої допомоги. Саме час проявити турботу і співчуття. Попросіть вибачення у тих, кого могли образити і обов'язково вибачте тих, хто міг вас зачепити в минулому - не треба тримати образи.
В піст бажано читати духовну літературу, розвиваючу, що окриляє. Постійна доза позитивної інформації допоможе сприймати піст, як новий корисний досвід.
У піст треба задуматися про свої погані звички і почати боротьбу з ними. Куріння, вживання алкоголю, лихослів'я - саме час обмежити себе в них. Якщо вам це не допоможе стати ближче до Бога, то точно не зашкодить здоров'ю.
Бажано прибирати негатив не тільки з голови, але і в оселі. Постарайтеся до Різдвяних свят зробити прибирання, роздати непотрібні речі і викинути старий мотлох.
Цікаво те, що люди, заперечуючі походи до церкви або віру в Бога, часто беруть участь у челленджах, наприклад “40 днів без нарікань”, що частково схоже на дотримання посту.
Харчування під час посту
Пилипів піст не такий суворий, як Успенський, тому обмежень буде мінімум. Але сорок днів. Тому є план харчування, який допомагає визначити, які продукти будуть актуальні кожен день.
Щопонеділка, щосереди і щоп'ятниці віруючим доведеться дотримуватися сухого харчування, їсти холодну їжу і чорний хліб.
Вівторок, четвер - дні, коли можна їсти гарячу їжу, рибу, овочі і додавати масло.
По суботах і неділях можна їсти гарячу їжу, додавати масло, рибу та вино.
Головне - це обмежити себе у тваринному білку та молокопродуктах.
У свята Введення в храм Пресвятої Богородиці 4 грудня та в День Святого Миколая, дозволяється їсти гарячу їжу, рибу, олію і трохи вина.
Не забувайте, що у піст можна вживати фрукти, мед, гриби, крупи і соління. Обмеження у тваринному білку можна заповнити за допомогою квасолі, сої, сочевиці і горіхів. Улюблений усіма авокадо також не заборонено під час посту.
У дні, коли можна їсти рибу, можна готувати запечену рибу з лимоном і балувати себе рибними котлетами.
Щоб отримувати достатню кількість вітамінів, варто пам'ятати про перекуси: горіхи, сухофрукти, насіння і чіпси з овочів і фруктів. Ви можете почати відкривати літні закрутки з помідорами та огірками, квасити капусту, пробувати салати з коренем селери і їсти натерту моркву.