Виробники та продавці кормів активно оперують такими поняттями як корм для кішок преміум клас, супер-преміум або стандарт. Але жодне з цих визначень не є офіційним, не регламентується будь-якими нормативними документами. Для всіх котячих кормів розроблена єдина процедура сертифікації, після проходження якої видається сертифікат відповідності. Він підтверджує, що продукт безпечний для тварин, але не вказує, до якого класу він відноситься. Так що вимагати у продавця сертифікат, що підтверджує приналежність корму до класу преміум або супер-преміум безглуздо, таких сертифікатів просто не існує. Як же визначити, до якого класу відноситься корм? Ми постаралися відповісти на це питання в ході журналістського розслідування, попросили виробників корму та ветеринарних лікарів поділитися експертною думкою щодо вимог до кормів того чи іншого класу.

Класифікація кормів для кішок: критерії

В Європі прийнятий поділ кормів на 3 класи:

  • економ (стандарт);
  • преміум;
  • супер-преміум (ультра-преміум).

У Канаді відносно недавно ввели ще одну категорію – холістик, це корми найвищого класу.

Основні критерії, за якими корм можна віднести до того чи іншого класу:

  1. Ціна – чим вище клас корму, тим дорожчі та більш якісні інгредієнти входять до його складу, отже, тим вища ціна.
  2. Склад за білком (походження – тваринний або рослинний, стан – у вигляді м'ясного борошна, сухого або свіжого м'яса).
  3. Калорійність (чим вище клас, тим вона вище й тим меншої порції досить для насичення).
  4. Склад за функціоналом.
  5. Склад, викладений на упаковці (для кормів високого класу характерний більш детальний виклад).
  6. Склад за компонентами.
  7. Склад з погляду переваг (добавки, комплекси, які відрізняють цей продукт від інших кормів).
  8. Консерванти та інші технологічні добавки, їх походження (натуральні або синтетичні).

Популярні новини зараз

Ціни рекордні, але буде дорожче: нерадісні прогнози для власників авто з ГБО

Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків

Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати

Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ

Показати ще

На упаковці крім переліку інгредієнтів зазвичай наводиться харчова цінність (гарантовані показники). Тут вказують процентний вміст:

  • сирого білка, це взагалі весь білок, який входить до складу корму, рослинний і тваринний, амінокислоти та протеїни;
  • сирого жиру – це жир, який міститься у м'ясі, та добавки – риб'ячий жир, рослинне масло, а також жироподібні сполуки – віск, смоли;
  • сирої золи, тобто мінералів, неорганічних компонентів (зольність відповідає масі незгорілого залишку, який утворюється при спалюванні 100 г корму). Чим нижче цей показник, тим корм кращий;
  • сирої клітковини (целюлози), яка поживної цінності для кішок не має, але в невеликих кількостях необхідна для травлення, перистальтики, виведення клубків шерсті.

У вологому кормі вміст всіх цих компонентів в рази нижче, ніж у сухому, оскільки він приблизно на 80% складається з води.

Зола – це мінеральні речовини, те, що залишиться від корму, якщо спалити його при високій температурі, природний вміст мінералів у вихідній сировині, причому не тільки сухих, але й вологих кормів. Високий показник зольності, як правило, говорить про те, що джерелом тваринного білка послужили субпродукти, кісткове борошно, в них мінералів більше, ніж у чистому м'ясі. Також зольність може підвищуватися за рахунок добавки необхідних для організму мінералів, але цей показник не повинен перевищувати 14%. Мінімально допустимий рівень – 5%, низька зольність вказує на переважання в кормі рослинних компонентів і відсутність мінеральної добавки.

Підвищений вміст клітковини також характерний для кормів економ (стандарт) класу, деякі виробники використовують для збільшення обсягу баластні наповнювачі, наприклад, горіхову шкаралупу. Вміст сирого білка у кормах преміум, супер-преміум, як правило, вище, ніж в стандарт, але сам по собі цей показник малоінформативний. Потрібно орієнтуватися на співвідношення тваринного та рослинного білка й походження першого. Це ж стосується жиру, його походження. Дізнатися про це можна, вивчивши склад (список інгредієнтів), чим детальніше він розписаний, тим вище клас корму, виробникам якісних кормів немає потреби щось приховувати.

І ще один важливий критерій – наявність хімічних добавок, консервантів, підсилювачів смаку, барвників, ароматизаторів. Іноді виробник про них не згадує, але зовнішній вигляд і запах корму говорять самі за себе.

Щоб не бути голослівними, просто порівняємо харчову цінність та детальний склад сухих кормів преміум-класу на прикладі Club 4 paws «З кроликом» і Brit Premium «Лосось в соусі», а супер-преміум – на прикладі кормів для стерилізованих тварин Optimeal «Індичка й овес» і JOSERA Naturelle з сочевицею та фореллю.

Яким повинен бути корм преміум і супер-преміум класу

У складі кормів економ (стандарт) категорії переважає рослинний і отриманий з субпродуктів білок, м'яса немає зовсім або не більше 5%. Поживна цінність низька, такий білок погано засвоюється, не насичує, тому доводиться збільшувати обсяг порцій. Вітамінно-мінеральна добавка відсутня або мізерна. Ветеринарні фахівці та заводчики не рекомендують ці раціони для регулярного годування вихованців, а радять звернути увагу на продукцію більш високих класів.

Корм преміум

Виготовляється з тваринних і рослинних інгредієнтів, джерелом білка тваринного походження є м'ясо або якісні субпродукти типу печінки. М'ясо в основному використовується найдешевше – курятина, рідше інші сорти. Воно сушене (дегідроване), у вигляді м'ясного борошна або навіть не саме м'ясо, а витягнутий з нього білок. Так, корм Royal Canin містить дегідрований білок з м'яса птиці та гідролізат тваринних білків, ізолят рослинних білків з високим ступенем засвоюваності, причому в деяких кормах цього бренду на першому місці рослинний білок, в деяких – тваринний.

Склад вітамінно-мінеральної добавки більш багатий, корм може містити рослинні компоненти, багаті вітамінами, натуральні пребіотики, поліненасичені жирні кислоти. Так, до складу кормів Club 4 paws входять сушені глід, імбир, банан, помідор (комплекс Integramix), також корми містять комплекс Омега 3 й Омега 6 для здоров'я шкіри, шерсті.

В цьому класі вже починається функціональний розподіл. Так, Brit Premium пропонує корм для кішок з чутливим травленням (без пшениці), для тих, що живуть у приміщенні, схильних до набору ваги (з підвищеним вмістом протеїнів і зниженим – жирів), стерилізованих, кошенят, дорослих і літніх.

Подібний поділ за віком і особливими потребами є й у Club 4 paws. Також під цим брендом випускається лінійка вологих кормів Selection для вимогливих кішок, за складом і якістю ці раціони наближаються до супер-преміум сегменту.

Корми преміум-класу можуть містити:

  • технологічні добавки, консерванти, зазвичай штучні (хоча Club 4 paws використовує в якості консерванту природний антиоксидант токоферол, що характерно для супер-преміум класу);
  • барвники;
  • смакові добавки;
  • целюлоза може використовуватися як добавка для виведення шерсті.

Супер-преміум клас

Це корми, в складі яких білок тваринного походження переважає над рослинним. У деяких кормах, наприклад, беззернових вологих раціонах Optimeal, міститься виключно тваринний білок. Джерело тваринного білка – добірне високоякісне м'ясо (не тільки курятина, але й індичка, качка, телятина, яловичина, баранина або вівця, кролик), риба (зазвичай лосось). Можливе використання м'ясного борошна, наприклад, до складу кормів Josera входить борошно з м'яса свійської птиці, лосося, але в основному в цьому класі використовується м'ясо, сухе та свіже, сушена печінка птиці. Технології, що дозволяють додавати свіже м'ясо, зберігати максимум поживних речовин, застосовуються у виробництві кормів Optimeal, Brit Care.

Функціональний поділ ще більш розгалужений, є корми, які можна використовувати для профілактики проблем зі здоров'ям. Наприклад, корм «Індичка й овес» від Optimeal призначений для стерилізованих котів, мінеральний склад збалансований для профілактики сечокам'яної хвороби, а добавка L-карнітину дозволяє уникнути ожиріння. Brit Care пропонує корм TOBBY для кішок великих порід з хондропротекторами для захисту суглобів. У класі супер-преміум з'являється лінійка беззернових кормів.

Багатий набір додаткових інгредієнтів, так, в кормах Optimeal окрім вітамінно-мінеральної добавки, Омега-3 і Омега-6 жирних кислот міститься комплекс цілющих трав, коріння, ягід, натуральні пребіотики, імуностимулятори. Такі корми вже не містять хімічних добавок, консерванти використовуються виключно натуральні.

Не можна не згадати про корми холістік, багато хто ототожнює їх з лінійкою беззернових кормів класу супер-преміум, але це не зовсім так. Холістик – це корми поліпшеного складу, які можуть вживатися в їжу людиною. В основу їх створення лягла ціла філософія правильного догляду за вихованцями. Тваринні компоненти на першому місці, всі продукти добірні, органічні. Використовується м'ясо тварин, птиці, вирощених на вільному вигулі, спійманої в природних водоймах риби, зернові та інші культури вирощують без застосування хімічних добрив. Ніяких синтетичних добавок в самі корми не входить, смак, запах і колір виключно натуральні. Склад кожного раціону збалансований з урахуванням вікових особливостей, комплекції, породи, особливих потреб. При масі достоїнств у кормів холістік є істотний недолік – ціна, яка більшості господарів не по кишені.

Чим можливо підтвердити клас корму

Перш за все, хороший корм дешевим бути не може. Але висока ціна – не завжди показник якості. У кормів економ (стандарт) категорії вона підвищується за рахунок витрат на рекламу і може наближатися до вартості кормів категорії преміум, які не рекламуються настільки активно. Тому замість читання емоційних фраз-слоганів на лицьовій стороні упаковки потрібно вивчати зворотний бік, де чітко вказаний склад.

Особливості корму високого класу

  1. Ніяких розпливчастих визначень типу «м'ясо та продукти м'ясопереробки», вказано сорт м'яса, категорія субпродуктів, вид (борошно, сухе, свіже), процентний вміст.
  2. Якщо процентний вміст не вказано (це можливо в класі преміум), потрібно орієнтуватися на послідовність перерахування компонентів. У кормах супер-преміум на першому місці має бути м'ясо, для преміум допустима перевага рослинних білків над тваринними (деякі раціони Royal Canin).
  3. Дуже добре, якщо крім процентного вмісту сирого білка вказано, скільки припадає на частку білка тваринного походження. Таку інформацію наводить виробник кормів Optimeal.
  4. Значний перелік вітамінів і мінералів.
  5. На лицьовій стороні упаковки можуть бути невеликі малюнки-клейма, які символізують переваги складу, наявність функціональних добавок. (Сечовий-pH баланс або Анти-старіння у Josera, Integramix у Club 4 paws, Immunity Support Mix у Optimeal).
  6. В складі немає синтетичних добавок (клас супер-преміум) або є в мінімальній кількості (преміум).
  7. Нарешті, якщо корм продається не на вагу в супермаркеті, а в спеціалізованому магазині при ветеринарній клініці, це теж свідчення високого класу.

Кращі корми для кішок різних класів

Ми склали свій рейтинг кормів для кішок, включивши в нього бренди, які можна вважати кращими в рамках свого класу.

Стандарт – Felix, Kitekat, Мяу, Friskies.

Середній вміст м'ясних інгредієнтів в сухих кормах Friskies-10%, Kitekat – 15%, Мяу-26%, подушечки Феликс містять не менше 4% борошна з тваринної сировини. У складі практично всіх сухих кормів на першому місці злаки, в Мяу конкретизується, що це кукурудза. Список інгредієнтів вологих кормів відкривають продукти тваринного походження.

Корм Kitekat поділяються тільки за смаками, в інших брендах є поділ за віком, Friskies також випускає два сухих раціони для дорослих котів з особливими потребами. Відмінності від базових раціонів у складі мінімальні, виділення їх в особливу лінійку можна розцінювати як рекламний хід. Корми Kitekat, за твердженням виробника, не містять штучних ароматизаторів, підсилювачів смаку, барвників. У кормах Фелікс є барвники, раціони Friskies містять безліч штучних технологічних добавок. Також в складі обох кормів є цукри, небажаний для кішок вид вуглеводів. Вітамінно-мінеральна добавка є у всіх кормах, але не надто багата.

Преміум – Royal Canin, Club 4 paws, Brit Premium.

Корми першого бренду виготовляються виключно з курятини, в деяких переважає рослинний білок, але легкозасвоюваний (L. I. P.), також вони містять соєву олію. Склад кормів Club 4 paws і Brit Premium більш різноманітний, при виготовленні сухих використовується м'ясне борошно, (Брит Преміум крім борошна містить сушену курятину), вологих – м'ясо та субпродукти. На першому місці інгредієнти тваринного походження, в кормах є злаки, але вони не містять сої. Всі раціони відрізняються багатою вітамінно-мінеральною добавкою, містять особливі добавки (екстракт юки в Brit Premium, комплекс Integramix в Club 4 paws). Є поділ за віком і функціональними потребами.

Супер преміум – Optimeal, Brit Care, Josera.

Корми перших двох брендів виготовляються з сушеного та свіжого м'яса різних сортів (курятина, індичка, телятина, ягня й інші), є корми зі злаками (рис, ячмінь, кукурудза) та беззернові. Раціони Josera містять борошно з м'яса птиці, деякі – також з лосося, трохи яловичини, кукурудзу.

Корми цього класу відрізняють функціональні добавки – комплекси Омега 3 і Омега-6 кислот, натуральних антиоксидантів, пребіотиків. Наприклад, кожен корм Optimeal містить імунний комплекс Immunity Support Mix з очищеними бета-глюканами. Всі виробники пропонують багатий вибір профілактичних кормів для тварин з різними потребами, лінійки для різних віків.

Який же корм вибрати?

Межи між класами кормів досить розмиті, а сертифікації за класами не існує. Ціна – істотний, але не найважливіший критерій. Так, вироблені в Україні корми Optimeal і Club 4 paws за складом не поступаються імпортним кормам аналогічного класу, а деякі навіть перевершують їх, при цьому відрізняються більш доступною ціною. Експерти радять всім, хто вибирає корм для своїх кішок, уважно вивчати й аналізувати склад, це основний критерій. Сподіваємося, що ця стаття допомогла вам розібратися, що ховається за словами та цифрами на упаковці та як самостійно оцінити клас корму.