31 липня виповнюється річниця нападу на активістку і співробітницю мерії Херсона Катерини Гандзюк, в результаті якого вона померла.
У справі Гандзюк знайшли 5 кричущих фактів, які обурили громадськість при розслідуванні, яке досі не завершено. Про це пише видання "Новое время".
1. Напад з кислотою кваліфікували як хуліганство
Уже в день нападу було відомо, що Катерина Гандзюк отримала опіки понад 30% тіла і знаходиться в реанімації у важкому стані. Однак, в поліції Херсона заявили, що її облили "невідомою речовиною (попередньо кислотою)" і кваліфікували напад по ч.4 ст. 296 Кримінального кодексу України - як хуліганство. Санкція цієї статті - позбавлення волі на строк від трьох до семи років.
ЗМІ відразу ж повідомили, що поруч з місцем нападу знайшли літрову банку із залишками кислоти, якою облили Гандзюк. однак експертизу речовини, яку використовували при нападі, провели лише на наступний день. Тоді ж справу перекваліфікували як замах на вбивство з особливою жорстокістю.
Громадськість звернула увагу на затримку з проведенням експертизи, незважаючи на те, що від неї залежало лікування постраждалої.
2. Конфлікт інтересів поліції і прокурор, який зняв звинувачення з Крисина
Контролювати виконання законів херсонськими поліцейськими при розслідуванні нападу на Гандзюк повинен був, зокрема, прокурор Євген Красножон відомий тим, що в 2014 році виніс постанову, якою закрив справу про вбивство журналіста В'ячеслава Веремія. Через це Юрія Крисина, який брав участь у вбивстві, судили за хуліганство і засудили до умовного терміну, що викликало масові протести.
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
1 серпня 2018 року під стінами МВС відбулася акція протесту з вимогами передати розслідування справи Гандзюк СБУ, відзвітувати про розслідування нападів на інших активістів, відсторонити керівництво МВС в Херсонській області і відправити у відставку главу МВС Арсена Авакова. Акція протесту відбулася і під прокуратурою Херсонської області.
Генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що доручив передати розслідування нападу на Гандзюк СБУ 3 серпня 2018 року. Однак 5 листопада 2018 року, на наступний день після смерті Гандзюк, в СБУ повідомили, що ще не отримали всіх документів по справі.
3. Затримання людини, якої в день нападу не було в Херсоні
3 серпня 2018 року Аваков оголосив про затримання підозрюваного у справі Гандзюк. Ним виявився 40-річний чоловік на ім'я Микола Новиков. 6 серпня суд заарештував його на два місяці без права внесення застави.
При цьому сам Новиков заявив, що знаходився з 27 липня по 1 серпня 2018 року на базі відпочинку Більшовик, і це можуть підтвердити свідки. Крім того, свдки не впізнали у Новикову нападника, а сама Гандзюк говорила, що це не він.
22 серпня 2018 року суд повинен був розглядати апеляцію на арешт Новикова, але в той же день кримінальне провадження проти нього закрили і відпустили на свободу, не проводячи засідання суду.
4. Друга перекваліфікація справи і невеликі терміни виконавцям
З 20 по 23 серпня 2018 року суд заарештував п'ятьох справжніх виконавців нападу на Катерину Гандзюк: координатора нападу Сергія торбину, безпосередньо нападника Микиту Грабчук, а також Володимира Васяновича, В'ячеслава Вишневського і Віктора Горбунова. Всі вони виявилися бійцями-добровольцями АТО.
4 червня стало відомо, що всі п'ятеро виконавців нападу визнали себе винними і пішли на угоду зі слідством, не назвавши при цьому замовника злочину. Справа знову перекваліфікували - за частиною 2 статті 121 Кримінального кодексу - умисне нанесення тяжких тілесних ушкоджень.
6 червня виконавцям винесли вирок: координатор нападу на Гандзюк Сергій Торбін був засуджений до шести років і шести місяців позбавлення волі, а безпосередньо нападник Микита Грабчук - до шести років в'язниці. Володимир Васянович та В'ячеслав Вишневський отримали по чотири роки в'язниці, Віктор Горбунов - три роки.
5. Безкарність замовників
За словами батька Катерини Гандзюк, сама активістка вважала замовниками нападу екс-голову Херсонської облдержадміністрації Андрія Гордєєва, його екс-заступника Євгена Ріщука (обидва - члени Блоку Петра Порошенка) і відстороненого зараз судом від виконання обов'язків главу Херсонської облради Владислава Мангера.
З усіх трьох лише Мангер офіційно є підозрюваним. Генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що Мангер замовив вбивство Гандзюк і "частково організував за допомогою свого фінансування".
15 лютого суд заарештував його на 17 діб з правом вийти під заставу в 2,4 млн грн. За Мангера відразу ж внесли заставу. Голова Херсонської облради називає звинувачення в організації вбивства Гандзюк "політичним замовленням".
24 липня стало відомо, що слідчі вирішили призупинити кримінальне провадження щодо Владислава Мангера і Олексія Левіна, через якого, за версією звинувачення, Мангер замовив напад, оскільки не можуть проводити слідчі дії щодо Левіна, який перебуває в розшуку. Сторона потерпілих вважає, що завдяки припиненню розслідування Мангер і Левін можуть отримати шанс уникнути відповідальності.
Олексію Левіну оголосили про підозру 4 грудня 2018 року. Однак, як заявив генпрокурор Луценко, Левін виїхав з України "в день перших затримань, які здійснювала Національна поліція".
Ще одному фігуранту справи Гандзюк Ігорю Павловському не продовжили запобіжний захід у вигляді домашнього арешту через "стану здоров'я". Активісти спільноти Хто замовив Катю Гандзюк? повідомили, що Павловський 28 липня 2019 роки їздив на матч Суперкубка України з футболу в Одесі, і стан здоров'я не завадив йому це зробити.
Нагадаємо, в мережі з'явилась відео-реконструкція підготовки до вбивства Катерини Гандзюк.
Як повідомляв портал Знай.ua, батько Каті Гандзюк показав, у яких муках вмирала єдина донька
Також Знай.ua писав, батько Гандзюк зустрівся з Зеленським по справі вбивства доньки.