У березні православні віруючі відзначають дуже важливу подію – початок Великого посту 2019. Це одне з головних свят в християнській традиції і найсуворіший пост в році. Фіксованої дати святкування немає, щорічно подія випаде на різні дні і навіть місяці. Ми розповімо про те, коли починається і як правильно дотримуватися Великого посту 2019.
Великий піст: історія
Спочатку піст виник ще за часів апостолів і тривав не 47 днів, а 40 годин. В такий час православні повністю обмежували себе в їжі і тільки молилися.
Приблизно в 3 столітті з'явився піст, що тривав шість днів, однак його виконання було необов'язковим. А в 5 столітті церква прийняла рішення, що Великий піст повинен бути обов'язковим для всіх. Більш того, за непослух відлучали від Церкви.
Поступово тривалість поста збільшували, поки не дійшло до 40 днів. Така кількість днів символізує час посту Ісуса в пустелі.
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Великий піст: коли починається
Починається Великий піст 11 березня і триватиме до 27 квітня. Як відомо, торжество складається з декількох етапів: Чотиридесятниця, Страсного седмиця.
Великий піст 2019: заборони
Заборони в Великий пост – дуже важлива частина церковного обряду.
Існують такі правила:
- Особливо суворе час - перший і останній тижні.
- Доведеться повністю відмовитися від продуктів тваринного походження - м'ясо, молоко, риба.
- По буднях дозволяється їсти раз на добу, а ось у вихідні - два (вранці і ввечері).
- У день Великої Суботи бажано взагалі відмовитися від їжі до самого настання Великодня.
- З точки зору духовності, піст потрібно проводити в душевному смиренні – не сваріться, не думайте про погане, що не сквернословьте, моліться щодня.
- Зробіть упор на овочеві страви з моркви, капусти, цибулі, фруктів, гречки, рису або пшона. Це допоможе очистити організм від шкідливих токсинів. Тим більше, чим менше термічної обробки, тим більше вітамінів залишається в продукті.
- Обов'язково виконувати церковні правила зобов'язані тільки священики і монахи. Адже найголовніше в пості – це не морити себе голодом, а очистити свою душу від негативних думок і поганої енергії. А для цього існує особливе дійство – молитва. Пам'ятайте, що Великий піст – це не дієта.
Великий піст: як правильно дотримуватися і які продукти дозволені
В час посту дозволяється вживати всі овочі і фрукти як в свіжому, сушеному, квашене, в'ялена, квашеному, консервованому, так і у відварному і тушкованому вигляді.
Також можна їсти крупи. Наприклад, каша на воді, без молока і масла. Не забувайте про гриби, моркву, банани, ягоди і т.п. Не забувайте поповнювати свій організм необхідною кількістю білка, який можна отримати в рослинних продуктах, наприклад бобові, горіхи, тофу.
Ще один дозволений продукт - хліб. Він допоможе наситити організм вуглеводами.
Великий піст 2018 як його дотримуватися і як виходити
Кожен, хто поститься повинен розуміти, що Великий піст – це величезний стрес для організму. Тому повернення до традиційного харчування повинно відбуватися поступово.
Не починайте без розбору їсти жирну, смажену, копчену їжу на наступний день після закінчення посту. У так званий перехідний період варто пити багато води, вживати супи і не важку їжу.
Великий піст 2019: дотримання
Така велика тривалість Великого посту призначена для того, щоб людина могла очистити свою душу і тіло і підготуватися таким чином до Великодня.
Повторимося, пост передбачає відмову від продуктів тваринного походження, алкогольних напоїв, солодкого. Не варто вживати багато солі, перцю та інших спецій. Ось календар харчування на кожен день посту:
Перший день – дозволяється вживати тільки холодну їжу без добавок.
Другий день – можна вживати виключно гарячу їжу без добавок.
Третій день – дозволяється вживати тільки холодну їжу без добавок.
Четвертий день – можна вживати виключно гарячу їжу без добавок.
П'ятий день – дозволяється вживати тільки холодну їжу без добавок.
Шостий день – гарячі страви з маслом.
Сьомий день – гарячі страви з маслом + червоне вино.
Протягом Великого посту відзначаються три свята, під час яких раціон значно розширюється.
Благовіщення (7 квітня) – в цей час дозволяється вживати гарячу їжу, з додаванням олії, рибу, також можна випити трохи червоного вина.
Лазарева субота (20 квітня) – дозволяється їсти ікру риби.
Вербна неділя – можна їсти рибу.
Великий піст: кому можна не дотримуватися
Не дотримуватися посту, згідно з церковними правилами, можна маленьким дітям, вагітним, літнім і людям із захворюваннями.
Кінець поста – початок Пасхи
У 2019 свято Пасхи буде відзначатися 28 квітня. А за тиждень до цього православні відзначають початок так званого Страсного тижня. Це найсуворіший час посту, коли всі віруючі зобов'язані дотримуватися духовної і тілесної чистоту.
Понеділок
У перший день Страсного тижня православні віруючі вдаються до спогадів про те, як Христос прокляв безплідну смоківницю. Вважається, що в цей день потрібно прибирати у себе в будинку, щоб очистити приміщення від негативної енергії.
Вівторок
У цей день прибирання триває. Однак навести порядок потрібно не тільки у себе вдома, а й у власних думках. Християни згадують історію і те, як Ісус розповів в Єрусалимі про данину Кесарю, про воскресіння мертвих, про Страшний суд.
Середа
Це один із найсуворіших днів – слід поїсти тільки один раз в день і тільки холодну їжу. Середа присвячується історії про те, як Юда зрадив свого вчителя Христа.
Четвер
Цей день присвячений легенді про те, як Ісус омивав ноги своїх учнів. До цього дня будинок повинен бути ідеально чистим. Також прийнято купатися до сходу сонця.
П'ятниця
Це самий траурний день, адже саме в п'ятницю розіп'яли Христа. У цей день категорично заборонено займатися важкою працею, наприклад, прибирати, робити ремонт або колоти дрова. Крім того, пост в п'ятницю особливо строгий – слід повністю відмовитися від їжі.
Субота
В цей день в храмах святять паски, вино і яйця. А в Єрусалимі відбувається унікальне дійство – так зване сходження благодатного вогню, яке символізує воскресіння Спасителя.
Великий піст: що приготувати
Суп з томатами і квасолею
Знадобиться:
- цибуля - 1 штука;
- часник - 2 зубчики;
- перець чилі - 1/4 ч.л .;
- томатна поста - 4 ст.л .;
- квасоля у власному соку - 1 банка;
- оливкова олія для смаження;
- вода - 1 літр;
- винний оцет - 1,5 ст.л .;
- сіль і перець за смаком.
Як готувати:
- У велику каструлю налити масло, насипати цибулю і смажити 5 хвилин. Потім додати часник і перець чилі, смажити ще кілька хвилин.
- Додайте томатну пасту, помішуйте 1 хвилину.
- Залийте воду і доведіть до кипіння. А після засипте квасолю в каструлю і варіть приблизно 15 хвилин. Потім засипте сіль, перець і оцет.
Суп з сочевицею
Знадобиться:
- Баклажан - 1 шт.
- Солодкий перець - 1 шт.
- Зелений перець - 1 шт.
- Цибуля - 1 шт.
- Часник - 4 зубчики
- Оливкова олія - 2 ст.л.
- Помідори у власному соку - 1 банка
- Сочевиця - 200 грамів
- Овочевий бульйон - 1 літр
- Сіль, перець - за смаком.
Як готувати
- Порізаний баклажан посолити і викласти на паперовий рушник, залишити на півгодини. Потім прополоскати в холодній воді.
- Розігріти духовку до 220 градусів, змастити деко і викласти нарізані перці, баклажан і часник. Запікати приблизно 25-30 хвилин.
- Потовкти сочевицю, скласти в каструлю разом з помідорами. Варити 30 хвилин до готовності сочевиці.
- Потім додати бульйон і варити до кипіння. Далі зменшити вогонь, накрити кришкою і готувати ще 25 хвилин.
- Додайте овочі і перемішайте, посипте зеленню.
Рисова каша
Знадобиться:
- Рис - 200 грамів
- Яблуко - 2 шт.
- Соєва або мигдальне молоко - 160 мл
- Коричневий цукор - 40 грамів
- Рослинна олія
- М'ята - кілька гілочок.
Як готувати:
- Відваріть рис. Очистіть яблука і дрібно наріжте.
- На розігрітій сковороді обсмажте яблука попередньо посипавши цукром (приблизно 5-8 хвилин).
- Заправте рис коричневим цукром і сіллю. Залийте кашу молоком і доведіть до кипіння. Прикрасьте блюдо яблуками і м'ятою.
Пшонка з горохом і грибами
Знадобиться:
- Пшоно - 250 грамів
- Горошок - 250 грамів
- Печериці - 100 грамів
- Білі гриби - 100 грамів
- Цибуля - 1 шт
- Кокосові вершки - 130 мл
- Цедра лимона - 1 шт
- Чебрець - 4 гілочки
- Оливкова олія - 2 ст.л.
- Сіль, перець за смаком.
Як готувати:
- Обсмажте пшоно на сковороді приблизно 3-4 хвилини. 700 мл води доведіть до кипіння. У киплячу воду покладіть пшоно, варіть до закипання, після зменшіть вогонь і готувати ще 20 хвилин. У каструлю влийте вершки і перемішайте.
- Наріжте цибулю і гриби, потім все обсмажте. Додайте сіль і перець за смаком.
- Зваріть горошок, додавши кілька гілочок чебрецю (приблизно 10 хвилин). Пюріровать горошок, вливши бульйон. Додайте сіль і перець.
- Горохове пюре додайте до пшону. Викладіть все на тарілку, а зверху покладіть гриби і цибулю. Посипте блюдо лимонною цедрою.