У понеділок, 18 лютого, відзначається народне свято Агафія Коровниця (за старим стилем – 5 лютого). Для віруючих православної церкви це дата вшанування пам'яті святої мучениці Агафії Панормської (Палермської). Про історію та традиції цього дня читайте далі в нашій статті.
Агафія Коровниця 18 лютого: історія життя святої
Агафія була родом з міста Панорм (Палермо) і виховувалася в простій християнській родині. При імператорі Декії (249-251 рр..) почалися переслідування християн, і дівчина вирішила прийняти мученицький вінець.
Краса Агафії підкорила місцевого правителя Квінтіана. Він намагався звернути дівчину в язичницьку віру за допомогою розкоші. Проте всі його спроби були безуспішні. Коли Агафія рішуче відмовилася, правитель піддав її жорстоким тортурам. Вона не впала духом і терпляче перенесла всі страждання. Померла у в'язниці 5 лютого 251 року. Тепер на місці її поховання стоїть церква.
Також є цікавий факт про святу мученицю. У 252 році на Сицилії, звідки вона була родом, почалося виверження вулкану Етна. Місцеві жителі молилися святій і ховалися одягом з її гробниці, як щитом від вогню. На щастя, це допомогло людям врятуватися від трагічної загибелі. Виверження лави припинилося і не завдало їм збитків. Потім дізналися про диво на Мальті, з тих пір Агафія вважається покровителькою острова і заступницею від вогню.
Треба терміново замінити водійське посвідчення: кому загрожує чималий штраф
З 29 листопада Київстар закриває старі тарифи: чого чекати абонентам
Пенсіонерам дали лише 10 днів: кого оштрафують та залишать без виплат
Сніг та морози до -15°: українців попередили про найхолоднішу зиму за останні роки
Агафія Коровниця 18 лютого: традиції свята
Здавна Агафія вважалася покровителькою домашнього худоби. На Агафію у неврожайні роки зазвичай закінчувалося сіно, і по хлівах починав ходити мор. Корови, яким корму потрібно було найбільше, потерпали від голоду в першу чергу. Тому їй молилися в це свято, щоб вистачило кормів. У хліву вішали обмазаний дьогтем лапоть, а на роги коровам – освячений хліб. Вважалося, що це відведе пристріт і мор від худоби.
Наші предки вірили, що в цей день по околицях ходить коров'яча смерть – нечиста сила. Щоб її відлякати, орали село сохою, в яку впрягали вдову. Вважалося, що таку борозну нечиста сила не зможе перейти. Якщо на шляху зустрічалася яка-небудь тварина, її безжалісно вбивали. Вважалося, що в ній ховається дух смерті.