У понеділок, 4 лютого, відзначаються іменини Тимофія. У православному календарі це дата вшанування пам'яті святого апостола від 70-ти і першого єпископа Ефеса Тимофія. За старим стилем свято припадає на 22 січня – середину зими. Тому цей день називають також Тимофій – полузимник. В цей день морози міцніше, ніж на Водохрещу, за що їх і прозвали Тимофіївськими.
Тимофіїв день 4 лютого: історія життя святого
Святий Тимофій походив з міста Лістри (Мала Азія). З церковних переказів відомо, що він був улюбленим учнем апостола Павла, супутником і соратником у його проповідях. Пізніше Павло призначив його першим єпископом церкви в Ефесі, якою він керував 15 років.
Під час чергового язичницького свята Тимофій спробував проповідувати людям Слово Боже, але ідолопоклонники жорстоко забили його камінням за це. Святий апостол прийняв мученицьку смерть у віці 80 років.
Тимофіїв день 4 лютого: традиції і обряди свята
На честь цього святого на Київській Русі придумали поняття — тимофіївські морози. Прийнято вважати, що саме з Тимофія починалися люті хуртовини та завірюхи. Також про морози люди складали безліч приказок: «Тимофіївський мороз півзими з собою уніс»; «Афанасій-мороз морозить ніс, а ти чекай на Тимофія дощі».
Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа
Десятки тисяч українців залишилися без "броні" від мобілізації: за які порушення призиватимуть
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
З цим погодним явищем було пов'язано і кілька прикмет: якщо у мороз «пітніє» скло — це до потепління; якщо по склу біжать візерунки — холод триватиме ще довго. Ще народ дивився на небо: якщо видно сонце — значить, весна буде рання. Зате снігопад на Тимофія обіцяв хороший врожай пшениці.
Господарі на Тимофія перевіряють льохи та комори. Потрібно було підрахувати чи вистачить запасів до весни сім'ї і тваринам, або доведеться затягнути тугіше пасок і постаратися економити.
Тим часом бджолярі ходять слухати бджіл. Якщо рій веде себе тихо, значить, все в порядку. Якщо ж гул чути чітко, то у бджолиній сім'ї не все гаразд.
Також серед молодих дівчат існувала традиція у цей день кататися з гірок на дінці (частина прядки). Вважається, що у тієї дівчини, яка далі за всіх проїде, краще вродить льон.