У неділю, 23 грудня, за народним та церковним календарями відзначається День Міни (за старим стилем – 10 грудня). Це дата вшанування православними віруючими пам'яті святих мучеників Міни Красномовного, Євграфа і Єрмогена.

День Міни 23 грудня: історія життя святого мученика

Міна служив воєводою у імператора Максиміліана на початку IV століття. З церковних переказів відомо, що він був добре освіченим і володів даром красномовства, але, на відміну від своїх побратимів, таємно сповідував віру в Бога. Коли в Олександрії між християнами і язичниками почалася війна, імператор послав туди Міну для вирішення справи. Той заспокоїв громадян, але потім сам став публічно проповідувати християнство.

святий Міна

Коли імператор дізнався про це, то послав єпарха Єрмогена, щоб той вчинив суд над Міною та іншими християнами. Під час суду Єрмоген сам прозрів і прийняв від Міни хрещення.

Максиміліан не міг повірити в те, що відбувається і вирішив сам покарати колишнього воєводу і єпарха. Правитель прибув до Олександрії і піддав віруючих християн болісним тортурам і катуванням, але так і не зміг зламати їхню віру. Під час тортур один з язичників Євграф увірував у Господа Бога і став привселюдно славити його ім'я. Розгніваний імператор убив Євграфа і наказав катам обезголовити Міну і Єрмогена в один день.

Популярні новини зараз

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Будуть великі штрафи: з якого віку юнаків чекають у ТЦК

Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Показати ще

День Міни 23 грудня: традиції і обряди свята

У цей день моляться мученику Міні про зцілення при очних хворобах. Існує повір'я, що цей святий володів даром чудотворення і лікував людей з поганим зором. При цьому в народі знали, що Міна не тільки дає очам фізичне здоров'я, але і забирає з них пелену, що заважає відрізняти добро від зла, а правду – від брехні.

Таке повір'я пов'язане також з тим, що з дня святого Міни день починає прибувати – поки що непомітно, але вірно. «Зі святого Міни — темрява йде повз», – селяни говорили з цього приводу. Також наші предки додавали, пам'ятаючи про здібності святого зцілювати очні хвороби: «Зі святого Міни — з очей полуда».

Крім того, на Міну традиційно дівчата і жінки вимовляли замовляння від опівнічниці — нечистої сили, яка заважає дітям спати.