У понеділок, 3 грудня, православні віряни вшановують пам'ять святителя Прокла Константинопольського, патріарха (за старим стилем – 20 листопада). В народі свято прозвали День Прокла.
День Прокла 3 грудня: історія життя святого
З юнацьких років Прокл весь свій вільний час проводив у вивченні Святого Письма і молитві Господу. Його вчителем був святитель Іоанн Золотоуст, який передав юнакові цінні знання і навчив мистецтву ораторства. Варто відзначити, що саме Прокл був поруч з Іоанном, коли йому з'явився останній апостол Павло. Через деякий час Златоуст присвятив свого учня в чин диякона, а потім пресвітера.
Після смерті вчителя Прокл продовжив шлях священика і проповідував в церквах Константинополя. Через кілька років його призначили патріархом Константинопольським. Парафіяни дуже любили і шанували святителя завдяки його самовідданості, турботі про нещасних і вбогих і благопристойності у всіх церковних справах.
День Прокла 3 грудня: традиції і звичаї свята
Примітно, що до наших часів дійшло багато незвичайних традицій і звичаїв. Приміром, у цей день було прийнято проклинати темні сили. Вважалося, що це заважає їм вибратися з-під землі, де вони ховаються від морозу, і зашкодити будь-якому живому на землі.
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
У часи, коли не було автотранспорту, наші предки користувалися тільки возами і саньми. Тому, коли дорога висихала після осінніх дощів і покривалася снігом, поновлювалися поїздки між населеними пунктами. Звідси пішов звичай у цей день молитися святому Проклу, щоб удача не покидала людину, яка перебуває в далекій дорозі. «До Прокла не чекай від дороги пуття», — говорили на Київській Русі.
Народ в цей день традиційно спостерігав за погодою. Вважалося, що якщо на Прокла випаде сніг, то 3 червня буде дощити. Іноді по погоді цього дня судили про весь червень. Якщо на Прокла співав снігур, а сорока ховалася під стріху – це віщувало суворі хуртовини.