У цей день православна церква вшановує пам'ять двох святих - преподобної Пелагії Антіохійської та преподобного Трифона, архімандрита Вятського (дата за старим стилем – 8 жовтня). Ще це і народне свято, яке називається Трифон та Пелагея.
Трифон та Пелагея 21 жовтня: історія життя святих
Святий Трифон був родом з Архангельської губернії. Коли прийшов час одружуватися, він таємно покинув рідний дім, бо відчував потяг до чернечого життя. У місті Устюг хлопець оселився у місцевого священика і присвятив своє життя молитвам до Господа. Пізніше Трифон переїхав в Писькорську обитель, де був пострижений у ченці. В один день він прокинувся і зрозумів, що тяжко хворий. при смерті йому явився святитель Миколай. Він повністю зцілив його і нагородив своїм дивовижним даром.
Трифон не хотів слави і тому почав шукати усамітнення, оселився біля гирла річки Мулянки, де звернув у християнську віру багато ідолопоклонників. Потім він перебрався на річку Чусову, де збудував монастир. Пізніше поставив Успенський монастир у місті Хлинів. Саме там він і був присвячений в архімандрити.
Пелагія жила в V столітті у великому місті Атіохії. Дівчина славилася своїм розпустою і блудом, так як була неймовірної краси. Одного разу в місті проходив церковний собор, на якому були присутні всі сирійські єпископи. Коли вони знаходилися у дворі храму, поруч з ними пройшла Пелагія, оточена шанувальниками. Всі єпископи відвели очі, і тільки один з них – Нонн дивився на неї пильно. Всю ніч він присвятив благання про порятунок грішної душі блудниці. Вранці Пелагія, не розуміючи, що з нею відбувається, прийшла до храму і була присутня на богослужінні і проповіді.
"Найстрашніше, що це початок": відома астрологиня попередила українців про небезпеку
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Молитва справила на неї величезне враження. Дівчина покаялася в гріхах, роздала своє майно та багатства стражденним, одягалася в простий одяг, покинула місто і таємно прийшла до Єрусалиму, де і стала жити в печері на Оливній горі. Провівши залишок життя в мольбах і проповідях, Пелагія стала святою і після смерті піднеслася до Господа на небеса.
Трифон та Пелагея 21 жовтня: традиції свята
Традиційно в цей день наші предки готувалися до швидкої зими і діставали теплий одяг і взуття. Для тих, хто збирався одружуватися або виходити заміж, також готувався новий одяг.
В цей день люди починали опускати в вири бочки з огірками, які засолили їх дружини. Навесні їх діставали, і на селянському столі з'являлися дуже смачні різносілля.