Дослідники з Копенгагена виявили зорові органи у морських зірок, що живуть на глибині понад 320 метрів.
Робота опублікована в журналі Proceedings of the Royal Society B.
Біологи вивчили сенсорну систему 13 видів морських зірок, що мешкають в цьому морі, і знайшли у 12 з них очі - світлочутливі органи на кінцях ніжок. При цьому очі були знайдені навіть у найбільш глибоководних організмів: від глибини залежав тільки розмір зіниць.
Головні чутливі органи деяких представників сімейства голкошкірих - це амбулакральние ніжки, які представляють собою невеликі трубчасті вирости з присосками на кінці.
Найрозвиненіша зорова система серед голкошкірих - у морських зірок: на кінцях ніжок їх променів розташовані очі - кілька сотень омматідіев, кожен з яких, в свою чергу, оснащений сотнею фоторецепторів.
Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада
Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі
Такі очі виявили тільки у мілководних морських зірок: наприклад, у тернового вінця (Acanthaster planci) кут огляду всього вісім градусів, що, тим не менш, дозволяє йому ефективно знаходити коралові рифи - звичне місце проживання і пошуку їжі.
На глибину понад 1000 метрів від поверхні сонячне світло вже не проникає, тому більшість глибоководних мешканців використовують для орієнтації в просторі нюх і дотик. Але не можна з точністю стверджувати, що у морських зірок, що мешкають на такій глибині, очей немає - і саме це перевірили вчені під керівництвом Андреса Гарма (Andres Garm) з Копенгагенського університету.
Вчені зловили кілька представників 13 видів морських зірок з різних глибин Гренландського моря і помістили їх в акваріуми з відповідними місці їх існування температурою води і освітленням. Омматідіі виявили у представників 12 видів. Очі морських зірок відрізнялися за кількістю і формою, але з глибиною корелював тільки розмір зіниць - «вхідних отворів» омматідіев: наприклад, у Pteraster pulvillus, що мешкає на глибині від 100 до 500 метрів, розмір зіниць становить приблизно 2500 квадратних мікрометрів, а у Hippasteria phrygiana (зона проживання - до 1100 метрів вище морської поверхні) - всього 294.
Дослідники перевірили здатність досліджуваних морських зірок до біолюмінесценції - здатності передавати світлові сигнали. Її виявили, наприклад, у Novodinia americana - найглибоководнішою (середня глибина - близько 1150 метрів) з вивчених особин. Крім цього, у зорової системи N.americana також одне з найбільших просторових дозволів.
Біолюмінесценція - єдине джерело світла на великій глибині, куди сонячне світло вже не потрапляє. Наявність як біолюмінесценції, так і зору у глибоководних представників морських зірок дозволило дослідникам зробити висновок про те, що зір їм потрібно для отримання світлових сигналів від родичів.
Цікаві факти про морських зірок.