Міжнародна група психологів вивчила, як практика медитації впливає на соціальну поведінку людини.

З'ясувалося, що медитація може посилити здатність до співпереживання, але не допомагає знижувати рівень агресії, а також рівень упередження стосовно певних соціальних груп. Крім того, виявилося, що багато авторів досліджень про медитації можуть не усвідомлено спотворювати результати експериментів.

За останні 10 років з'явилося чимало досліджень медитації. Велика частина робіт присвячена впливу практики на того, хто медитує - на його рівень тривоги, реакцію на стрес і стан здоров'я. а от робіт про те, як медитація впливає на взаємини людини з оточуючими, менше, хоча про медитацію часто говорять, як про спосіб стати доброзичливышим до інших.

В журналі Scientific Reports опубліковано дослідження психологів, які вивчили 22 рандомізованих контрольованих випробування. У цих роботах автори порівнювали людей, які регулярно медитують з контрольною групою, що не практикує медитацію. В експериментах використовувалися світські практики, створені на основі різних буддистських технік, в тому числі медитація усвідомленості (mindfulness meditation) і медитація "люблячої доброти" (lovingkindness meditation). Вчені виділили п'ять характеристик соціальної поведінки, описаних в роботах: співчуття, емпатію, агресію, схильність до упередженням і соціальну залученість (social connectedness, кількість і якість соціальних зв'язків).



За даними досліджень, медитація збільшувала схильність до емпатії та співчуття, але не відбивалася на рівні агресії, упередженності і залученості в суспільство.

Психологи також встановили, що в дослідженнях здатності до співчуття є закономірність: медитація краще допомагала розвинути цю здатність, якщо курс техніки медитації учасникам викладав один з авторів роботи. Чи є такий же ефект в роботах про емпатію, невідомо - в багатьох з них немає подробиць про те, хто був викладачем. Дослідники вважають, що автори-викладачі могли, самі того не усвідомлюючи, спотворювати результати експериментів.

Психологи не заперечують позитивного ефекту медитації, але підкреслюють: в дослідженнях цієї проблеми потрібні більш суворі критерії.

Популярні новини зараз

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня

Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус

Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ

Показати ще

Як повідомляв портал "Знай.ua", нейрофізіологи вважають, що йога значно покращує роботу мозку і допомагає людині контролювати свої емоції.