Основна проблема при дослідженні біологічних об'єктів за допомогою мікроскопа полягає в тому, що об'єктив з великим збільшенням має дуже малу глибину різкості. У фокусі буде тільки дуже тонкий шар, а все що вище і нижче його буде розсіювати і заломлювати світло, спотворюючи і "замилюючи" картинку різними шумами. Саме тому для стандартного мікроскопа препарати нарізають найтоншими скибочками або розплющують на предметному склі.

Оцініть можливості нових мікроскопів:

Проте сьогодні все може змінитися. Група вчених з Гарварду поставили амбітне завдання подолати цю проблему. Їх нова методика роботи мікроскопа отримала назву "lattice light-sheet microscopy", в перекладі на російську щось на кшталт "сіткова мікроскопія світлового листа". Ідея полягає в тому, що біологічний зразок висвітлюється хитрим двухфотонным лазером, який створює в ньому "світловий лист" - дуже тонкий двомірний освітлений шар.

Варто відзначити, що об'єктив мікроскопа автоматично налаштовує фокус на ту глибину, яка в даний момент освітлена і отримує двомірну картинку флуоресціюючих молекул зразка. Картинки від всіх уже знятих шарів обробляються і використовуються для того, щоб підлаштувати оптику і компенсувати внесені спотворення.

Популярні новини зараз

Тарифи на воду вже підняли: де платитимуть дорожче

"Продам місце в черзі": чоловіки штурмують ТЦК, воєнкоми не справляються

Відмова може бути вигідною: українцям пояснили переваги

Чому в СРСР будували 5- та 9-поверхівки - ви навіть не здогадуєтеся, у чому "секрет"

Показати ще

У результаті виходить кристально чіткі зображення всіх поперечних зрізів зразка. Після цього відзнятий матеріал перетворюється в тривимірну картинку. Використовуючи різні довжини хвиль збуджуючого лазера і різні флуоресцентні мітки можна отримувати різнокольорові картинки дивовижної краси і детальності. В теорії можна навіть бачити флуоресценцію окремих молекул.

Раніше портал "Знай.uа" повідомив, що медики провели дослідження, в ході якого з'ясували, що молоді люди більш схильні до самотності, ніж літні. Крім того, вони змогли визначити. Що самотність здатне впливати на організм таким же чином, як і практично пачка сигарет в день. Про це повідомляє Cigna.