2 квітня православні християни відзначають Великий понеділок. Страсний тиждень присвячений спогадам останніх днів земного життя Спасителя, Його страждань на Хресті, смерті і похованню.

Історія свята

У Великий понеділок церква згадує в старозавітному прообразі Йосипа Прекрасного, який був проданий в єгипетське рабство і принижений своїми братами через заздрість, але після відновлений Богом - показує прийдешні невинні страждання Ісуса Христа, який також через заздрість іудеїв, був проданий учнем своїм Іудою за тридцять срібняків.

Йосип після звільнення з полону стає царем Єгипту, а воскреслий із гробу Ісус Христос царює над світом. Тут відбувається якесь зближення подій Старого та Нового Завіту. З євангельських подій згадується висушення безплідної смоковниці. Через безплідну смоковницю зображується юдейський народ, у якого Ісус не знайшов істинного плоду, викрив і прокляв.

Популярні новини зараз

В Україні легкові авто ТЦК беруть на облік: що загрожує власникам

Друг президента Зеленського Жека Кошовий зізнався, як "виживає" на 2 тисячі баксів у місяць

У комунальних платіжках з'явилася нова графа: за що доведеться доплачувати

На сім'ю – 43200 грн: українцям дають грошову допомогу, треба звати маму чи бабусю

Показати ще

Також смоковниця зображує душу, яка не приносить плоди покаяння. А ранкове Євангеліє нагадує нам притчу про неправедних виноградарів, які вбили слуг свого пана, яких він прислав за плодами винограду, а потім і сина свого пана, посланого слідом за челяддю. У цій притчі ми бачимо тих християн, які зухвало порушуючи заповіді Божі, продовжують розпинати Божого Сина своїми вчинками і гріхами.

Традиції свята

У цей день люди прикрашали своє житло. Для жінок цей день починався дуже рано: ще до сходу сонця мати будила дочок, і вони починали наводити порядок: фарбували, мили й чистили будинок. А після обіду йшли на город, щоб до живного четверга посіяти все насіння.

З понеділка на Страсному, або, як говорили в народі, Страшному, — тижні всі починали приводити в порядок себе і свій будинок, готуючись до зустрічі Великодня. В цей день мили і білили хати, чистили худобу. Також у Великий Понеділок треба було закінчити всі роботи в житлі: пофарбувати, поремонтувати і вичистити.

Той, хто в Чистий понеділок щиро постить — не їсть і не п'є цілий день, буде, як говорили на Вітебщині, успішно знаходити влітку пташині гнізда. Гомельскі поліщуки уникали тримати в будинку в цей понеділок і вівторок щось нечисте (продуктів), щоб на людей і худобу не напало псування.

Селяни говорили про цей день: «З Великого понеділка до Великого Дня, цілий тиждень, по горло бабам справи!».

Особливо цей день відзначався на Херсонщині: на «Жиловий понеділок» відбуваються великі поминки по предкам — «Мертвецький Великдень».

Раніше інформаційний портал "Знай.uа" писав про те, що в цьому році Страсний тиждень або Страсна седмиця проводиться з 2 по 7 квітня. Потім українці будуть відзначати головне церковне свято - Великдень 8 квітня.