Інші назви свята:

  • «Матвій»,
  • «Матвій непогожий »,
  • «Змієсос корів ».

Люди на Русі вважали, що в цей день змії висмоктують з корів молоко, тому тварин залишали вдома.

Історія свята

Матфій був одним з учнів Христа, який після зради Іуди став одним з апостолів Ісуса. У книзі апостольських діянь сказано, що саме Петро запропонував замінити Юду новим дванадцятим апостолом. Вибрати потрібно було між Матвієм і Йосипом Варсавою. Вибір зробили за допомогою жереба. За пізнішими джерелами відомо, що батьківщина Матфія - Віфлеєм. Він ще в дитинстві вивчав Божий закон, йому допомагав в цьому Симеон Богоприємець. Спочатку Матфій був апостолом від 70, а потім, ставши 12-м апостолом, разом з іншими засвідчив зішестя Духа Святого. Після цього проповідував в Іудеї та в Єрусалимі. Вважається, що у Матфія був дар чудотворення, він зціляв хворих і міг виганяти бісів. Він багато разів потрапляв в небезпечні ситуації, але щасливо минув небезпеку. Але все ж за поширення християнства його засудили до смерті. За різними версіями страта пройшла або через розп'яття на хресті, або його забили камінням.

Традиції і обряди

Друга назва свята Змієсос виникло на Русі не просто так. Існує повір'я, що в цей день змії чіпляються до вимені корів і п'ють молоко. Худобу в це день на пасовище не випускали і намагалися дотримуватися всіх звичаїв. Господині доїли корів за зачиненими дверима, в самоті, щоб ніхто не наврочив корівці. Якщо дійницю поставити на щось, а не затиснути ногами, то у корови може пропасти молоко. До речі, саме молоко не подавали на стіл у його первісному вигляді. Його або топили в печі, або заквашували, або створожували. Все це робилося для того, щоб смак молока змінився і його не можна було зурочити. На столах у тих, хто не сильно дотримувався посту, з'являлася ряжанка, кисле молоко, топлене молоко. У багатьох сім'ях робили оладки, які уособлювали животворне світло. Вважалося, що оладки зможуть відвести від корів біду.

Популярні новини зараз

Дешевий зв'язок для пенсіонерів: у "Київстар" зробили заяву

"Тисячу Зеленського" дозволили отримати ще одним способом: як скористатися можливістю

Водійські посвідчення стануть "тимчасовими" документами: автомобілістам готують нові правила

Нарешті вистачить на комуналку: пенсію рахуватимуть за новою формулою, на скільки збільшяться виплати

Показати ще

Погода вже ставала більш осінньою, люди навіть помічали, що теплі літні дощі стали холодними. Повітря на Матвія теж ставало холодніше, все більше хмар покривало небо. Люди говорили: «Матфій негоду підпускає, річний дощ осіннім перебиває ».

Також в цей день збирали з городу різну зелень і сушили її на зиму. Найчастіше це були кріп з петрушкою, які використовували не тільки для приготування їжі, але і як лікарські трави від деяких хвороб. Зелень після збору промивали в колодязній воді, зв'язували у пучечки і сушили на протязі від вологи. А потім розкладали на теплій печі і досушували. Сухі трави складали в лляні мішечки, так як льон ідеально зберігав їх запах і користь.