Повір'я

У цей день гуцули відзначали свято вогню, яке кілька разів проводилось в році. Пастух, коли виходив зі стадом на пасовище, повинен запалювати «живий» вогонь. Щоб вогонь був живим, потрібно потерти два шматки м'якого дерева, а потім ще довго підтримувати полум'я. За повір'ям, вогонь - обличчя Бога. Плювати в нього не можна, як і в колодязь. Не можна через вогонь і давати хліб дитині, інакше вона виросте злодієм.

У цей день спостерігали за поведінкою кротів, яких вважали померлими, які брехали під присягою на земельних спорах. Вважали, що їх тому зробили земельними тваринами і їх не пускають до раю, та й в пекло теж. Якщо кроти вилазять з нір, то скоро буде дощ.

Є повір'я, що на Фотю домовик починає пустувати на повітці. Тому господарі обкурювали їх ладаном і освячували святою водою. Щоб не турбувати домовика, на горище намагалися не заходити.

Починали діставати потроху теплий одяг зі скринь, бо вже починалися перші заморозки. Утеплювали і приміщення для худоби, вистилали підлогу соломою, конопатили щілини. Сіяли озимину, приводили в порядок обладнання для літніх робіт в полі.

Популярні новини зараз

Мобілізують через помилку: що треба знати перед візитом до ТЦК

Військовозобов'язаним дали час до 5 лютого: що треба встигнути

Мобілізація їх не торкнеться: ким не зацікавиться ТЦК

Українці не підозрюють про наслідки: які пастки приховує "Національний кешбек"

Показати ще

Так як саме достигала черемха, то з неї робили начинки для пирогів, настойку, компот або варення. Ягоди вважаються дуже корисними для шлунка, кишечника, крові і стінок капілярів.

Якщо дівчина хотіла швидше вийти заміж, то їй потрібно в цей день сходити до церкви. А якщо хоче дізнатися, хто буде її чоловіком, уві сні, то під подушку клали білий носовичок.

Прикмети 25 серпня

  • Якщо з ранку на траві паморозь - урожай озимих буде хорошим.
  • Якщо день видався похмурим і дощовим - ранньої восени буде мало ясних теплих днів.
  • Якщо 25 серпня ясно і тепло - вродять білі гриби.
  • Якщо кішка миє шерсть на голові - буде тепло і сонячно.
  • Фотя-Повітенний господареві спокою не дає - на повітку кличе.