Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) можуть покласти відповідальність за провал розслідування у справі «Роттердам+» на Службу безпеки України, чий науково-дослідний інститут протягом року проводить експертизу на предмет нанесення формулою збитків.


Про це у своїй колонці на сайті «Цензор.Ні " пише політолог Кирило Сазонов.


"За фактом антикорупційне співтовариство крайнім робить главу СБУ Івана Баканова, на якого в разі чого повісять «роттердамське» фіаско. Адже, якщо СБУ не зробить негативну експертизу, то справа і до суду не дійде. Якщо все-таки зробить, але суд стане на бік адвокатів (які мають численні офіційні експертизи незалежних організацій, що підтверджують обґрунтованість формули), то підуть звинувачення в непрофесіоналізмі, а то і умисному саботажі з боку СБУ», - пише Сазонов.


На думку політолога, помилка Баканова була в тому, що науково-дослідний інститут СБУ, який спеціалізується аж ніяк не на економіко-енергетичних питаннях, а на розробці спецтехніки та обладнання для антитерористичних підрозділів, взагалі взявся за експертизу економічної теми.


"Втім, у грі" Знайди крайнього " у Баканова є право на хід у відповідь. Адже з чого раптом в НАБУ взяли, що експерти СБУ повинні їх покірно задовольнять? Не здивуюся, якщо найближчим часом експертиза СБУ все-таки з'явиться. Але ні НАБУ, ні САП вона не сподобається", - підсумував Сазонов.
Нагадаємо, 8 серпня закінчився термін досудового розслідування у справі "Роттердам»" і правоохоронці не змогли передати справу до суду. За 3,5 роки, які тривало розслідування, НАБУ не знайшла підтвердження того, що дія формули завдала збитків.

Популярні новини зараз

Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги

Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно

Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Показати ще


У розслідування були залучені 15 детективів НАБУ і 7 прокурорів САП. Загальні витрати держбюджету на їх роботу за період розслідування склали 96 млн грн, за оцінками екс-голови НКРЕКП Дмитра Вовка.
Наприкінці червня 2020 року інформацію про відсутність висновків експертизи, яка встановила б збитки від дії «Роттердам+» підтверджував і сам голова САП Назар Холодницький.


Колишній заступник генпрокурора (2015-2016 рр.) Давид Саквалерідзе також заявив, що у справі «Роттердам +» немає складу злочину, через що воно може розвалитися в суді.


Формула "Роттердам »" діяла для розрахунку вартості вугілля при встановленні прогнозної оптової ціни електроенергії виключно для промислових споживачів в період 2016-2019 років. Вона передбачала включення вартості доставки вугілля від хабів Амстердам-Роттердам-Антверпен. Формула була скасована з 1 липня 2019 з введенням ринку електроенергії.


Аналогічний принцип ціноутворення з 2017 р.. І по поточний момент діє при визначенні вартості природного газу для населення. Цей принцип - так звана формула "Амстердам »" - в червні 2020 був прописаний в меморандумі з МВФ, підпис під яким поставив в тому числі президент Володимир Зеленський.